ŻYCIE W ARCHITEKTURZE - wyniki

Data dodania: 09.12.2012 | Aktualizacja: 09.12.2012, 00:00:00

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach - Najlepszym Obiektem Architektury XXI wieku

Znamy już wszystkich laureatów VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najciekawsze polskie realizacje z lat 2000-2012. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku przyznał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Nagrodę otrzymało Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach autorstwa architektów Dariusza Hermana, Piotra Śmierzewskiego i Wojciecha Subalskiego. Zwycięzcy pokonali 1064 projekty nadesłane na konkurs z całej Polski.

Finałowa gala organizowanego przez miesięcznik "Architektura-murator" konkursu odbyła się 5 grudnia w zmodernizowanych wnętrzach dawnego hotelu Saskiego na warszawskim pl. Bankowym. Budynek, odrestaurowany według koncepcji pracowni MAAS i scenografa Allana Starskiego, został udostępniony na to jedno popołudnie jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Specjalnie na tę okazję do Warszawy przyjechali najważniejsi przedstawiciele środowiska architektonicznego w Polsce, a także ludzie kultury i sztuki oraz przedstawiciele biznesu i władz samorządowych. Prezydent Bronisław Komorowski osobiście wręczył nagrodę główną Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku. Gratulując zwycięzcom prezydent podkreślił: Dzięki Bibliotece Akademickiej Śląsk zyskał obiekt, który przejdzie do historii i z którego dumne będą nasze wnuki. Większość z nas dobrze pamięta, że do niedawna nie mieszkało się w architekturze, ale w blokach. Sama nazwa konkursu "ŻYCIE W ARCHITEKTURZE" świadczy więc o tym, jak głębokie zmiany zaszły w Polsce. Mam nadzieję, że te zmiany będą szły jeszcze dalej, że uda nam się osiągnąć harmonię między estetyką naszych miast a krajobrazem.

Podczas uroczystości wręczono także cztery nagrody główne i wyróżnienia. W kategorii Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej zwyciężyło także Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, w kategorii Najlepszy Budynek Wielorodzinny - 19. Dzielnica w Warszawie, w kategorii Najlepszy Budynek Jednorodzinny - dom z pracownią artystów na Bródnie w Warszawie, a w kategorii Najlepsza Przestrzeń Publiczna - Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu

Autorzy wszystkich nagrodzonych obiektów otrzymali statuetki ARCHITEKTURY projektu cenionego rzeźbiarza Adama Myjaka. Ponadto pamiątkową tablicę dla architektów i inwestora terminalu lotniczego w Lublinie, który wygrał w plebiscycie o prestiżowy tytuł Ulubieńca Polski, wręczył jeden z głosujących na niego internautów, pedagog i lokalny społecznik Andrzej Moroz z Wojciechowa Lubelskiego.

Wyróżnienia przyznali członkowie rządu. Spośród obiektów rekomendowanych przez jury ministrowie mogli wytypować jedną realizację, której funkcja odpowiadałaby tematycznie działalności resortu. Uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyło warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka doceniła Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, a Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha - halę sportową w Pankach k. Częstochowy. Konkurs stał się też okazją, by docenić modernizację polskich dworców i jej wpływ na architektoniczny krajobraz Polski. Specjalną nagrodą wyróżniono rewitalizację Dworca Głównego we Wrocławiu.



Liczby i fakty:


Organizator Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: miesięcznik "Architektura-murator".
Honorowy patronat nad Konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Partnerzy: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Sponsorzy główni: Dornbracht, Plac Bankowy 1.
Sponsorzy: BOŚ, Fakro, MFP, ORLEN, Pfleiderer, PKP, PZU, Roben, Selena.
Partner prezentacji nominowanych obiektów: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.
Patroni medialni: TVP1, TVP INFO, TVP Kultura i Gazeta Wyborcza.

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę