V Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie – 05.04.-15.06.2008

Data dodania: 21.02.2008 | Aktualizacja: 21.02.2008, 00:00:00

Tegoroczne Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie odbędzie się w dniach 5 kwietnia – 15 czerwca i będzie trwało zarówno w dzień jak i w nocy. Podczas Biennale w różnych miejscach Berlina zostanie zaprezentowanych wiele nowych dzieł sztuki, wybranych lub stworzonych specjalnie dla przestrzeni, w których będą eksponowane.

W ciągu dnia prace ponad czterdziestu artystów będą prezentowane w trzech głównych miejscach Berlina: w dawnej fabryce margaryny zamienionej w przestrzeń sztuki przy Instytucie Sztuki Współczesnej Kunst Werke założonym w 1991 r. w byłym Berlinie Wschodnim; w szklanym holu modernistycznej Nowej Galerii Narodowej zaprojektowanej przez Mies van der Rohe; w plenerze – na obszarze obejmującym ponad sześćdziesiąt porośniętych chwastami pustych parceli, znajdujących się wzdłuż dawnego Muru Berlińskiego, między dzielnicą Mitte a Kreuzbergiem, obszarze znanym obecnie pod nazwą Skulpturenpark Berlin_Zentrum. W dodatkowym miejscu, w Pawilonie Schinkla, pokazana zaś zostanie seria wystaw indywidualnych poświęconych sztuce, architekturze i designowi.

Z zapadnięciem zmroku, przez cały okres trwania Biennale, publiczność będzie mogła uczestniczyć w wykładach, spektaklach, warsztatach, koncertach, specjalnych pokazach filmowych, wycieczkach i innych nocnych wydarzeniach w różnych punktach miasta. To dyskursywne i performatywne dopełnienie prezentowanych w ciągu dnia dzieł sztuki zatytułowane „Mes nuits sont plus belles que vos jours” („Moje noce są piękniejsze od waszych dni”) stwarza ponad sześćdziesięciu artystom i uczestnikom życia intelektualnego możliwość dzielenia się z publicznością swoją wiedzą i eksperymentowania z konwencjonalnymi formami artystycznymi.

Tegoroczne Berlińskie Biennale, którego kuratorami są Adam Szymczyk i Elena Filipovic, skupia artystów z różnych pokoleń i z różnych krajów na trwającej dzień i noc wystawie, ukazującej różnorodność dzisiejszych praktyk artystycznych i rewidującej typowy dla biennale wymiar przestrzenny i czasowy.

Biennale towarzyszy publikacja, która ma służyć publiczności jako narzędzie interpretacyjne. Zawiera ona antologię wizualnych i tekstowych materiałów źródłowych przygotowanych przez artystów uczestniczących w biennale oraz specjalnie zamówione z tej okazji eseje pisarzy.

Dodatkowe informacje na stronie: www.berlinbiennale.de

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę