Promocja książki Andy Rottenberg pt. Sztuka w Polsce 1945–2005

Data dodania: 11.01.2006 | Aktualizacja: 11.01.2006, 00:00:00

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR zapraszają w czwartek 12 stycznia o godz. 18.00 na promocję książki Andy Rottenberg pt. Sztuka w Polsce 1945–2005

Spotkanie odbędzie się w Sali Zygmuntowskiej CSW w Warszawie.

"Sztuka w Polsce 1945–2005" autorstwa Andy Rottenberg to wyjątkowa publikacja, w znakomity sposób wypełniająca lukę wśród dotychczasowych wydawnictw zajmujących się sztuką.

"Sztuka w Polsce 1945-2005" to – jak pisze autorka – podręczny przewodnik. Anda Rottenberg w zwięzły sposób opisuje sztukę i życie artystyczne ostatnich 60 lat, a całości dopełniają noty biograficzne artystów, krytyków, kuratorów i organizatorów życia artystycznego mających duży wpływ na dzieje polskiej sztuki powojennej. Świetnie opracowana edytorsko książka zawiera ponad 500 fotografii dzieł sztuki oraz słownik terminów.

Autorka nie tylko przedstawia historię sztuki współczesnej w Polsce, ale uczy patrzeć na nią i pomaga zrozumieć nowe zjawiska artystyczne.

“Jej stosunkowo krótka, ale nasycona informacjami książka jest praktycznie pierwszą (choć trudno w to uwierzyć) syntetyczną prezentacją sztuki polskiej ostatnich 60 lat. [...]

Tekst napisany jest wartko, żywo, bez cienia pseudokrytycznego żargonu. Autorka nie kryje swych upodobań i sympatii, ale też potrafi obiektywnie ukazać całą panoramę zjawisk. Książka z tak obfitym materiałem ilustracyjnym, powinna się stać podstawowym, bardzo potrzebnym, kompendium wiedzy o sztuce w Polsce drugiej połowy XX i początków XXI wieku”.
(z recenzji wydawniczej Marii Poprzęckiej)

Anda Rottenberg jest znanym historykiem i krytykiem sztuki, kuratorem wystaw, organizatorem polskiego życia artystycznego. Przez wiele lat kierowała Galerią Zachęta. Była kuratorem licznych wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą (w tym na biennale w Wenecji i Sao Paulo), a także wystaw problemowych od Niemiec i Rosji po USA i Koreę Południową.

Wyjątkowym zainteresowaniem polskiej publiczności cieszyły się jej ekspozycje: Szare w kolorze 1956–1970 (2000) oraz Warszawa–Moskwa/Moskwa–Warszawa 1900–2000 (2004–2005).

Obecnie angażuje się w budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jako przewodnicząca rady programowej.

Udostępnij na:

REKLAMA
Velux

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę