Ogłoszenie konkursu

Data dodania: 04.03.2009 | Aktualizacja: 04.03.2009, 00:00:00

Urząd Miasta Poznania przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Poznaniu, organizuje w ramach realizacji Programu "Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu” konkurs na koncepcję architektoniczno-przestrzenną wraz z koncepcją ekspozycji interaktywnego centrum historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Ostrów Tumski w Poznaniu jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu dla historii Polski. Przez ponad 1000 lat swojej historii pełnił ważne funkcje polityczne i religijne. Piastowski gród na Ostrowie przyjmuje się za miejsce chrztu Mieszka I. Tu ustanowiono pierwszą siedzibę biskupią i wybudowano pierwszą katedrę na ziemiach polskich, która stała się nekropolią najstarszych władców piastowskich oraz prymasów polskich. Dziś Ostrów Tumski stanowi cenny zespół architektoniczno – urbanistyczny, będący jedną z głównych atrakcji turystycznych Poznania i Wielkopolski.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego docelowo będzie się mieścić w budynku zlokalizowanym nad brzegami rzeki Cybiny, w miejscu gdzie w XIX wieku stał Jaz Katedralny - jeden z elementów fortyfikacji Twierdzy Poznań. Planowany nowy obiekt ma nawiązywać stylistycznie do historycznego budynku Jazu.

Ekspozycja w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego zawierać ma treści pozwalające poznać i zrozumieć ponad 1000-letnie dzieje Ostrowa Tumskiego ze szczególnym uwzględnieniem okresu kształtowania się państwa i chrześcijaństwa w Polsce. Całość ma bazować na innowacyjnych multimedialnych technikach wystawienniczych.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego stanowi element założenia urbanistycznego, w skład którego wchodzić ma także parking, droga dojazdowa do Centrum oraz promenada nad brzegiem Cybiny. Wszystkie elementy stanowią przedmiot opracowania konkursowego.

Konkurs, którego celem jest uzyskanie najlepszej koncepcji architektoniczno – przestrzennej, obejmującej ww. elementy wraz z koncepcją ekspozycji prezentującej bogactwo dziejów Ostrowa Tumskiego, adresowany jest przede wszystkim do zespołów eksperckich z dziedziny architektury, urbanistyki i sztuki wystawienniczej.

Zwycięzca konkursu, oprócz nagrody pieniężnej otrzyma zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, celem dalszej współpracy przy realizacji projektu.

Ogłoszenie konkursu nastąpi w pierwszym kwartale b.r., a rozstrzygnięcie w czerwcu 2009. Zakłada się wybudowanie obiektu i inaugurację działalności Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w 2012 roku w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, których Miasto Poznań jest jednym z gospodarzy.

Wstępny harmonogram przeprowadzenia konkursu wygląda następująco:

Szczegóły w serwisie internetowym Miasta Poznania www.poznan.pl

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę