MEETING POINT FOKSAL

Data dodania: 07.08.2023 | Aktualizacja: 04.09.2023, 14:07:38

Z nieskrywaną radością zawiadamiany o uruchomieniu nowego cyklu wydarzeń MEETING POINT FOKSAL. Jego ideą jest pobudzenie otwartej debaty na temat tworzenia zrównoważonych miast poprzez spotkania z wybitnymi architektami oraz ekspertami z wielu powiązanych dziedzin.

Zapraszamy na pierwsze z serii wydarzeń - gościnny wykład Frédérica Chartier i Pascale Dalix z paryskiej pracowni architektonicznej ChartierDalix, autorów takich projektów jak wieża Monparnasse w Paryżu czy Université de droit Paris I.

Francuskie doświadczenia architektoniczne. Inspiracje dla tworzenia przyjaznych ekosystemów w centrach miast" 

Kiedy: września, godz. 17.30
Gdzie: Pawilon Wystawowy SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie

Po wykładzie odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli Miasta St. Warszawy, NGOs, architektów i varsavianistów.

Spotkania otwarte.

O WYKŁADZIE

Architekci opowiedzą o projektach, w których architektura jest postrzegana jako zbudowany system, który łączy w sobie gościnność życia, poezję i wspólne dobro. Przybliżą, w jaki sposób pracują nad równowagą w tworzeniu odpowiedniego środowiska współczesnego człowieka.

Od lasów pasterskich po farmy przemysłowe, ludzka organizacja postępowała w kierunku oddzielenia miasta od wsi, miasta od rolnictwa, metropolii od obszarów wiejskich. Te opozycje opierają się na założeniu panowania ludzkości nad naturą oraz pragnieniu racjonalizacji i utowarowienia życia. Zagęszczenie miast niekoniecznie tworzy więzi społeczne. Być może najbardziej odpornymi miastami będą te, które są skłonne przywrócić pewną elastyczność w organizacji przestrzeni, zachęcając do różnorodności na bardzo lokalnych poziomach? 

Naszym celem jest projektowanie przestrzeni, które wymagają utrzymywania i pielęgnowania we wszystkich skalach, aby na powrót wprowadzić spójność między ludźmi a naturą. Wierzymy, że sposobem na zaszczepienie poczucia wspólnoty w przestrzeni miejskiej, na ponowne przemyślenie pojęć równości i dzielenia się, jest zieleń. Wprowadzenie natury jako elementu składowego architektury wymaga zaakceptowania pewnych niewiadomych związanych z rozwojem środowiska naturalnego. W naszych projektach staramy się zapewnić nową równowagę dla miast jutra, by rezonowały z pierwotnymi potrzebami budowania wspólnot i powrotu do korzeni. Tworzymy przyjazne ekosystemy, które są egzemplifikują naturalny rytm współżycia człowieka z naturą.

Frédéric Chartier, Pascale Dalix

Biuro architektoniczne ChartierDalix, od momentu założenia w 2008 roku przez Frédérica Chartiera i Pascale Dalix, zrealizowało ponad dwadzieścia budynków. Pracownia otrzymała szereg nagród w konkursach międzynarodowych, w tym: Première Œuvre du Moniteur w 2009 roku, "40 under 40" dla młodych architektów, Équerre d'argent w kategorii "Działalność" (trzykrotnie), Miesa van der Rohe czy "Le Soufaché" od francuskiej Académie d'architecture za całokształt pracy. Biuro wygrało międzynarodowe konkursy: w 2017 r. na metamorfozę wieży Montparnasse w Paryżu wraz z Nouvelle AOM, a także na przebudowę kampusu szkolnego Bockmühle w Essen. Obecnie jest w trakcie prac nad 10 kolejnymi realizacjami. 2019 r. Frédéric Chartier i Pascale Dalix zostali mianowani przez Ministerstwo Kultury Kawalerami Sztuki i Literatury. Pascale Dalix jest członkiem Académie d'architecture od września 2020 roku. Obszarem zainteresowania pracowni jest badanie, w jaki sposób budynki odzwierciedlają ewolucję współczesnych warunków życia. Badania te zostały zebrane w książce zatytułowanej "Hosting life: Architektura jako ekosystem" opublikowanej w 2019 roku przez ParkBooks.

https://www.chartier-dalix.com/en   Instagram: @chartierdalix

O CYKLU MEETING POINT FOKSAL

Pod hasłem MEETING POINT FOKSAL, wraz z autorami najbardziej inspirujących budowli ostatnich lat, mamy ambicję rozwijać otwarty think tank, który w duchu wymiany wiedzy i pomysłów, będzie miejscem zderzania idei i potrzeb. Będziemy angażować wszystkich tych, którym bliska jest nie tylko architektura, ale też nowa energia i otwartość przestrzeni miejskich. Chcemy wsłuchać się w głosy architektów, urzędników, urbanistów i specjalistów od pejzażu. Zaprosić do dyskusji varsavianistów, studentów, socjologów, ale także praktyków z zakresu odpowiedzialności społecznej i ESG. Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi, jak projektować obiekty, które w sercach dużych aglomeracji tworzyć będą przyjazne, pełne zieleni strefy, czerpiące z lokalnego potencjału i historii tych miejsc. Jak sprawić, by były naturalne i otwarte, by aktywnie zapraszały szerokie grono odbiorców do współtworzenia ich unikalnego charakteru.

Zapraszam! 
Przemo Łukasik, moderator cyklu MEETING POINT FOKSAL

Patronat:Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę