Konkurs "Re-witalne dzieło" - rozstrzygnięty

Data dodania: 04.05.2009 | Aktualizacja: 04.05.2009, 00:00:00

Urząd Miasta Bełchatowa
ul. Kościuszki 1
tel. 44 - 733 51 62, 733 51 63
e-mail: rewitalnedzielo@um.belchatow.pl
 
INFORMACJA PRASOWA
AP. 0625-84/09

Oryginalny w formie, inspirujący i atrakcyjny dla Bełchatowa - taki w ocenie członków Jury jest zwycięski projekt zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu "Re-witalne dzieło".

24 kwietnia odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu "Re-witalne dzieło". Zwyciężył projekt autorstwa Michała Gdaka z Kielc. Praca przedstawia kompozycję trzech form, nawiązujących do historii Bełchatowa.
"Idea rzeźby złożonej z trzech uzupełniających się wzajemnie elementów zrodziła się w trakcie poznawania historii Bełchatowa" - mówi Michał Gdak, autor zwycięskiej pracy. "Zainteresował mnie niezmiernie fakt, że w mieście niemal przez pół wieku współistniały obok siebie trzy narodowości: Polacy, Niemcy i Żydzi. Każda z proponowanych przeze mnie form jest ich symbolem" - dodaje.

Jury przy wyborze prac, kierowało się głównie czytelnością idei dzieła, jego relacjami z otoczeniem strefy rewitalizacji Placu Narutowicza, a także oryginalnością formy i twórczym podejściem względem zastosowanych materiałów. Potwierdza to prof. sztuk plastycznych Andrzej Jocz, członek Jury, mówiąc iż "Jury szukało atrakcyjnej, oryginalnej i profesjonalnej formy rzeźbiarskiej. Ważna też była odpowiedzialność technologiczna i materiałowa składanych propozycji. Wybrane prace były pod tym względem bardzo przemyślane i odpowiednio opracowane przez autorów".

W kryteria oceny prac bardzo dobrze wpisał się projekt złożony przez Martynikę Bielawską i Wojciecha Nowaka, który zajął II miejsce. Ta zespołowa praca wprost nawiązuje do herbu miasta i jego kolorystyki. W myśl tego projektu na Placu Narutowicza miałaby powstać długa czerwona ławka, wijąca się na podobieństwo węża z herbu Bełchatowa.

W czołówce laureatów konkursu znalazła się także praca Ewy Kurto i Pawła Pryszcza. Projekt, który zajął III miejsce ilustruje bryłę, nawiązującą do wyrobiska węgla brunatnego.

Swoje "Re-witalne dzieło" wybrali również Internauci i mieszkańcy Bełchatowa. Zarówno jedni, jak i drudzy najwięcej głosów oddali na pracę autorstwa Adama Wojtanii i Janusza Maciejewskiego, która przedstawia podświetlaną fontannę w kształcie dłoni trzymającej jabłko.

Zadowolenia ze złożonych do konkursu projektów nie krył Prezydent Miasta Bełchatowa Marek Chrzanowski. "Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac. Projektanci zastosowali oryginalne, czasami zaskakujące rozwiązania. Pojawiły się nawiązania do historii Bełchatowa, kopalni, herbu i symboli miasta. Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wysiłek, jaki włożyli w przygotowanie swoich projektów" - mówi prezydent Marek Chrzanowski. "Dotychczas w Bełchatowie nie było miejsca, które można byłoby uznać za centrum, gdzie mieszkańcy mogliby miło spędzić wolny czas. Dzięki realizacji projektu rewitalizacji, takie centrum powstanie. Dlatego zależało mi, by w zrewitalizowanym śródmieściu Bełchatowa pojawiło się "Re-witalne dzieło" - dzieło, które będzie charakterystyczne dla naszego miasta, i które odpowiednio wkomponuje się w zrewitalizowaną przestrzeń Bełchatowa" - dodaje prezydent.

 Podczas uroczystości rozstrzygnięcia konkursu "Re-witalne dzieło" zaprezentowane zostały główne założenia projektu rewitalizacji centrum Bełchatowa, a także wszystkie prace zgłoszone do konkursu. O projektach, jak i o samym konkursie mówił prof. dr hab. Tadeusz Markowski - przewodniczący Jury. "Konkurs jest bardzo atrakcyjny. Wpłynęło wiele interesujących prac, które wzbudziły w nas swoisty zachwyt. Nie mieliśmy problemu z wyborem najlepszych spośród 24 złożonych projektów. Jest wiele prac, które mogą być wykorzystane w innych przestrzeniach Bełchatowa i będą inspirować do dalszych rozwiązań, wprowadzania kolejnych elementów małej architektury" - podkreślał prof. dr hab. Tadeusz Markowski

 Ogólnopolski konkurs "Re-witalne dzieło" ogłoszony został w październiku ubiegłego roku. Spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, bowiem do jego udziału zgłosiło się ponad 130 osób z terenu całej Polski. Blisko pół roczna organizacja konkursu przyniosła efekt w postaci czterech wyłonionych projektów "Re-witalnego dzieła", z pośród których na pewno jeden zostanie zrealizowany i usytuowany w zrewitalizowanej przestrzeni Bełchatowa.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę