Konkurs Primulus 2009 - rozstrzygnięty!

Data dodania: 18.06.2009 | Aktualizacja: 18.06.2009, 00:00:00

Konkurs Primulus 2009 na najlepsze dzieło architektoniczne zrealizowane na obszarze miasta Częstochowy, subregionu częstochowskiego oraz terenie objętym zakresem działania Klubu Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów Regionu Częstochowskiego - rozstrzygnięty!
Na konkurs wpłynęło 17 prac.

Sąd konkursowy pod przewodnictwem Jerzego Grochulskiego Prezesa SARP postanowił przyznać:

PRIMULUSA 2009 (statuetka, tablica, dyplom)

pracy pt. : Budynek jednorodzinny w Częstochowie
autor: arch. Jarosław Kołodziejczyk

Tytuł PRIMULUS 2009 otrzymuje autor projektu domu jednorodzinnego za profesjonalną, bardzo udaną propozycję projektową i niezwykle skutecznie i konsekwentnie przeprowadzone działania realizacyjne.
Obdarzony dużym zaufaniem inwestora architekt zdołał w zupełności uniknąć banału stosowania standardowych rozwiązań. Obiekt jest bez wątpienia oryginalnym produktem, kreacją odpowiadającą konkretnemu zamówieniu konkretnego klienta w konkretnym miejscu.
Autor świadomie ograniczył "przestrzenną grę" do opozycji dwóch prostopadłościennych brył, opozycji podkreślonej barwą i fakturą elewacji. Przeprowadzając we wzorcowy sposób strefowanie funkcji - od wejścia, poprzez strefę dzienną, do "otwarcia" na atrakcyjną przestrzeń ogrodu - zadbał, także o tak pożądaną ochronę prywatności mieszkańców.
Uznanie dla staranności, z jaką zaprojektowano i wykonano detale budynku, stanowi dopełnienie sumy pozytywów składających się na bardzo wysoką ocenę jego jakości.


arch. Jarosław Kołodziejczyk
ur. 19.09.1970r. w Częstochowie, absolwent Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dyplom 1997r. Członek SARP. Od 1998 prowadzi własne biuro. W latach 1998-2000 związany z pracownią Pytel, Oset, Domagała, Kołodziejczyk Architekci w Częstochowie. Obecnie wraz z arch. Tomaszem Pęczkiem tworzy zespół projektowy zajmujący się głównie architekturą przemysłowo-usługową. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień. Stypendysta nagrody im. arch. Ewy Kazimirowskiej-Cieszyńskiej. Udział w kilku wystawach zbiorowych m.in. międzynarodowej - CZHUPLSK XXI: progresywna architektura zbudowana w krajach Grupy Vyszehradzkiej (Kraków, Praga, Budapeszt, Bratysława).

Wybrane nagrody:
I nagroda w konkursie SARP na Cmentarz Komunalny w Częstochowie - 1997r. (w zespole koledzy: Adam Pytel, Stanisław Oset, Ziemowit Domagała).
nagroda równorzędna w Międzynarodowym Biennale Architektury - Kraków 2000 - piękno - etyka - ekologia". (w zespole z kolegą Ziemowitem Domagałą).
I nagroda w konkursie SARP na Plac Jana Pawła II oraz Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach - 2001r. (w zespole z kolegą Ziemowitem Domagałą).
I nagroda w konkursie Oddziału SARP w Częstochowie Primulus 2003 za Cmentarz Komunalny w Częstochowie.
I nagroda w konkursie pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego na "Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w 2002r."
Grand Prix w konkursie pod patronatem Wojewody Śląskiego na "Najlepszy obiekt architektoniczny Województwa Śląskiego w 2002r."
Nagroda - Młody Twórca Architektury 2002r. Województwa Śląskiego.
Nagroda im. arch. Ewy Kazimirowskiej-Cieszyńskiej - dla młodych architektów za wyróżniające osiągnięcia w dziedzinie projektowania przestrzeni otwartych - 2003r.
I nagroda w konkursie Oddziału SARP w Częstochowie Primulus 2009 za budynek mieszkalny jednorodzinny w Częstochowie.


Trzy wyróżnienia równorzędne (dyplomy)

pracy pt.: Budynek mieszkalny wielorodzinny Częstochowa ul. Jasnogórska 45
autor: arch. Małgorzata Berent

Jury przyznaje wyróżnienie autorce projektu budynku mieszkalnego, wielorodzinnego wzniesionego przy ulicy Jasnogórskiej w Częstochowie za oryginalne rozwiązanie "zabudowy plombowej". Mając do dyspozycji stosunkowo niewielką działkę, dodatkowo ograniczoną poprzez zabudowaną w jej wschodniej granicy oficynę "sąsiada", zdołała zaproponować atrakcyjną przestrzennie i funkcjonalnie formę budynku. Obiekt składający się z lokali o różnej wielkości i o zróżnicowanym układzie funkcjonalnym z tarasami i balkonami oświetlonymi południowo zachodnim światłem jest wyjątkowym przykładem bardzo efektywnego zagospodarowania przestrzeni. Urządzony na poziomie pierwszego piętra zielony taras rekompensuje w części całkowite wybrukowanie dziedzińca zapewniającego dostęp do garaży i miejsc postojowych.
Na szczególną uwagę zasługuje również atrakcyjnie plastycznie rozwiązana elewacja frontowa, która przywracając zagubioną na sąsiednich działkach pierzeję zabudowy ulicy jednocześnie miękko ukształtowaną, cofającą się linią cokołu - z dużym oknem dwupoziomowego lokalu użytkowego zaprasza do wygodnego wejścia w tak wytworzonym podcieniu.

pracy pt.: Galeria Sztuki "Konduktorownia" Częstochowa ul. Piłsudskiego 34/36
autorzy: arch. Irena Czerwińska, arch. Małgorzata Małasiewicz, arch. Tomasz Borowiecki
Metamorfoza budynku konduktorowni przy ulicy Piłsudskiego, ostatniego trwającego reliktu historycznej zabudowy częstochowskiego dworca kolejowego, przynosi wyróżnienie autorom projektu. Zmianę funkcji i przeznaczenie obiektu na cele wystawiennicze architekci zinterpretowali jako sygnał do zasadniczej zmiany jego parametrów przestrzennych - podniesiono mury, "uwolniono rzut" decydując się na jego przekrycie charakterystyczną dla przemysłowej architektury stalową konstrukcją. Kształtując otwarte oświetlone kalenicowym naświetlem wnętrze dobrze przygotowano go do klasycznie aranżowanych wystaw, ale także dla różnorodnych spotkań, wykładów, warsztatów - co udowodnili w praktyce jej użytkownicy pasjonaci z Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. Obiekt pomimo znacznych przekształceń nie stracił swojego charakteru i dobrze funkcjonuje w dworcowej scenerii. Suma tych działań jest dobrym przykładem rewitalizacji, w której przedsięwzięciom technicznym i organizacyjnym towarzyszy także interwencja w sferze społecznej. Wysoka sztuka w przydworcowym środowisku - to jest możliwe... - w znacznej mierze dzięki dobrej kreacji projektantów.

pracy pt.: Budynek handlowo-biurowy z częścią magazynową i serwisem urządzeń radiowych Częstochowa ul. Jagiellońska 67/71
autorzy: arch. Tomasz Pęczek, arch. Jarosław Kołodziejczyk

Wyróżnienie otrzymują twórcy projektu przebudowy obiektu przemysłowego na siedzibę centrali firmy handlowej. Architekci respektując charakter zastanej w środowisku zabudowy i sposób zagospodarowania terenu "przenieśli" obiekt do świata nowej jakości
- funkcjonalnej, technicznej, technologicznej i kulturowo- estetycznej. Obiekt zyskał walory współczesnego dobrej jakości biura handlowego ze wszystkimi jego atrybutami współpracującego ze sprawnie działającym magazynem wyrobów. Firma współodpowiedzialna za wizerunek światowej marki zaawansowanych technologicznie produktów, zyskała dzięki udanej pracy architektów - od pomysłu do wzorowej realizacji - odpowiednią przestrzeń i oprawę dla rozwijania swojego przedsiębiorstwa. Autorzy unikając przesadnej ekstrawagancji, dobrze organizując przestrzeń i ze świadomością dysponując zaawansowanymi technologiami budowlanymi i dobrymi jakościowo materiałami, stworzyli prestiżową siedzibę firmy.


Uroczyste ogłoszenie rozstrzygnięcia konkursu Primulus 2009 świętowano 8 czerwca 2009 r. w salach Galerii Malarstwa i Rzeźby XIX i XX wieku Muzeum Częstochowskiego przy ul. Katedralnej 8.

Pani Prezes otwiera uroczystość

Członkowie i sympatycy Oddziału szczelnie wypełnili pomieszczenia Galerii prezentującej obecnie trzy stałe ekspozycje: Sztuka okresu Młodej Polski, Polska sztuka awangardowa i nowoczesna, Sztuka Częstochowy XIX i 1 poł. XX wieku.

 

Zebrani w napięciu oczekują na werdykt

Prezydent Miasta Częstochowy spieszy z gratulacjami dla laureata i inwestora
 
Laureat z dumą prezentuje nagrodę

Konkurs pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy.
Konkurs jest finansowany z dotacji Urzędu Miasta Częstochowy.

Linki do wcześniejszych informacji:
Ogłoszenie konkursu Primulus 2009:
https://www.sarp.pl/kon/pokaz.php"id=1177ul=Inne%20konkursy

Nominacje do Nagrody Głównej:
https://www.sarp.pl/kon/pokaz.php"id=1199&tytul=Inne%20konkursy

Zaproszenie na ogłoszenie wyników:
https://www.sarp.pl/kon/pokaz.php"id=1220&tytul=Inne%20konkursy

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę