Josef Sudek: Topografia ruin. Praga 1945

Data dodania: 14.03.2019 | Aktualizacja: 14.03.2019, 08:55:41

14 marca 2019, 17:00 Muzeum Architektury we Wrocławiu ul. Bernardyńska 5

Wydarzenie towarzyszące: 15 marca o godz. 12:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie w języku angielskim. Wstęp wolny.

Josef Sudek to legenda czeskiej fotografii, twórca znany przede wszystkim z romantycznej wyobraźni i przedstawiania lirycznej atmosfery fotografowanych obiektów. Do ulubionych motywów jego twórczości należały martwe natury, okna, ogrody (także fantastyczne, aranżowane do fotografii), motywy praskie i pejzaże. Od lat dwudziestych do czterdziestych XX wieku obok wolnej twórczości prowadził również atelier realizujące zlecenia komercyjne. Jego dorobek, obejmujący kilkadziesiąt tysięcy fotografii, znajduje się obecnie w publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie.

W 1945 roku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, Josef Sudek wyruszył na ulice Pragi, aby udokumentować zniszczenia, jakie wojna pozostawiła na ulicach miasta. Powstała wtedy wyjątkowa seria blisko czterystu fotografii składających się na artystyczny obraz zrujnowanych budynków, cokołów zdemontowanych pomników, instalacji przeciwlotniczych, zbiorników przeciwpożarowych, czy opuszczonej powstańczej barykady.

Więcej informacji: http://ma.wroc.pl/pl/artykul/josef-sudek-topografia-ruin-praga-1945/

Zapraszamy!

Udostępnij na:

Załączniki


REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę