HONOROWA NAGRODA SARP 2023 wręczona

Data dodania: 12.12.2023 | Aktualizacja: 12.12.2023, 11:56:41

W dniu 8 grudnia 2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie, przy ul. Foksal 2 odbyła się uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP przyznawanej architektom za całokształt twórczości.

Kapituła Honorowej Nagrody w składzie:

rozpatrzyła zgłoszone przez Oddziały SARP kandydatury do Nagrody.

Po dyskusji, w której omawiano osiągnięcia twórcze i aktywność w działalności publicznej kandydatów, Kapituła przyznała HONOROWĄ NAGRODĘ SARP 2023:

KOLEŻANCE ARCHITEKT EWIE P. PORĘBSKIEJ

Laudację dla Laureatki wygłosił architekt Zbigniew Reszka:

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

Jako wieloletni działacz Stowarzyszenia Architektów Polskich mam ogromny zaszczyt 
i przyjemność opowiedzieć Państwu kilka słów o tegorocznej Laureatce Honorowej Nagrody SARP, mojej serdecznej Koleżance - architekt Ewie P. Porębskiej.

Ewa P. Porębska jest prawdziwym współtwórcą obrazu polskiej architektury w dobie rozwoju demokracji i w dalszych turbulentnych latach drugiej dekady XXI wieku. Sztuka architektury według jej widzenia jest elementem budującym kompletność rzeczywistości, wskazówką jakie wartości należy i warto promować. Jej postawa przez lata prowadzenia największej areny krytyki architektonicznej w kraju, jaką jest pismo Architektura-murator uczy mądrej odwagi, bezkompromisowości i kultury współdziałania. Jej działalność obfitowała w trudne momenty, które potrafiła jednak dzięki swej klasie, inteligencji i determinacji pokonywać zwycięsko. Miało to znaczenie zawsze, a jest szczególnie istotne teraz w Polsce roku 2023.

Zaraz po zakończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej Ewa zaczęła tworzyć swoją niesamowitą karierę. Pozwólcie Państwo, że wymienię kilka spośród jej największych osiągnięć:

Ewa wielokrotnie podejmowała się roli jurorki w konkursach na skalę krajową, 
jak i międzynarodową. Była członkinią:

Ewa to inicjatorka, współautorka i uczestniczka wielu wydarzeń, wystaw oraz konkursów poświęconych architekturze:

Przytoczenie wszystkich osiągnięć Ewy stanowi nie lada wyzwanie, a Jej pracę i dokonania niezwykle trudno przecenić. Buduje ona wspólnotę ludzi związanych przekonaniem, że architektura jest i musi być świadectwem swojego czasu, a jakość obrazu rzeczywistości jest wynikiem indywidualnych i zbiorowych starań ludzi znajdujących się po określonej stronie wartości. W jej życiu i sercu architektura od zawsze zajmowała szczególne miejsce, a wraz z mężem, również świetnym architektem i designerem prof. Jerzym Porębskim tworzą niepowtarzalną architektoniczną parę.

Ponieważ nasze Stowarzyszenie wyróżnia tych, którzy rozwojowi architektonicznej twórczości realnie i przez wiele lat pomagają – Honorowa Nagroda SARP może teraz dołączyć do wspaniałej kolekcji laurów architekt Ewy P. Porębskiej. Środowisko architektoniczne jest Tobie Ewo wdzięczne za to co dotychczas dokonałaś i prosimy o więcej. 


fot. E. Drogosz

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę