Eumies Awards 2024

Data dodania: 23.01.2024 | Aktualizacja: 25.01.2024, 22:11:45

Komisja Europejska i Fundació Mies van der Rohe z dumą ogłosiły listę  40 zakwalifikowanych obiektów, które wezmą udział w konkursie European Union Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Awards 2024 (w skrócie Eumies Awards 2024). 

Na liście zakwalifikowanych prac znalazły się 2 projekty autorstwa polskich architektówTarg Błonie (Aleksandra Wasilkowska Architectural Studio) i Galeria Plato w Ostrawie (KWK Promes). Gratulujemy!

Jury spotkało się w Barcelonie, aby omówić obecny stan architektury, biorąc pod uwagę cel Europy, jakim jest z jednej strony promowanie wysokiej jakości architektury dla wszystkich, a z drugiej strony przewodzenie działaniom na rzecz klimatu i kształtowanie zielonej transformacji z korzyścią dla obywateli i przemysłu: Europejski Zielony Ład.

40 obiektów, które znalazły się na skróconej liście, to przykłady tego, jak odpowiedzialnie, etycznie i ekologicznie starają się projektować dziś architekci. Podkreślają również znaczenie, jakie ma współpraca architektury, planowania urbanistycznego i zarządzania w realizowaniu długoterminowych projektów miejskich.

Wybrane obiekty reprezentują 14 różnych funkcji. Budynki mieszkalnictwa zbiorowego, budynki kulturalne i edukacyjne stanowią połowę wybranych projektów. Drugą połowę stanowią prace związane z wyżywieniem i zakwaterowaniem, administracją rządową i obywatelską, zdrowiem, przemysłem, infrastrukturą, krajobrazem, użytkowaniem mieszanym, domami jednorodzinnymi, sportem i rekreacją i planowaniem urbanistycznym. Wszystkie one tworzą wysokiej jakości środowisko życia dla każdego. Jak powiedział Frédéric Druot, Przewodniczący Jury, "Uważaliśmy, że ważne jest, aby pokazać - przy pomocy wybranych projektów – różnorodność tematów, skal i podejścia do architektury; postawę i podejście architektów do złożoności świata oraz zgodność ich myśli i tożsamości z ich propozycjami".

Ogłoszenie to miało miejsce wraz z otwarciem wystawy EUmies Awards 2022 w Printworks Event and Exhibition Centre w Dublinie, będącym ostatnim przystankiem wystawy, w mieście zwycięzców konkursu z 2022 roku: Grafton Architects. Królewski Instytut Architektów Irlandii (RIAI) i Grafton Architects wraz z kilkoma innymi zespołami po raz pierwszy przywieźli wystawę do Irlandii, aby połączyć poprzedni i nowy cykl nagrody w 2024 roku. Wystawa prezentuje również irlandzkie obiekty nominowane w latach 2022 i 2024 oraz projekty Young Talent 2023, w tym zwycięski projekt Laury Hurley "Peripheral Cartographies" (School of Engineering and Architecture, SEFS of the University College Cork & Munster Technological University).

Kalendarz i kolejne kroki

Luty 2024: Ogłoszenie finalistów.
Kwiecień 2024: Ogłoszenie zwycięzców w kategorii architektura i nowe projekty. 
Maj 2024: Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w połowie maja 2024 roku w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie, w ramach całodniowego wydarzenia, obejmującego także wykłady autorów zwycięskich i finałowych prac, dyskusje z architektami, klientami, decydentami i członkami jury; wystawa z 362 pracami biorącymi udział w konkursie EUmies Awards 2024; oraz wydarzenia Barcelona Architecture Weeks.

Zakwalifikowane obiekty będą prezentowane publiczności tak, aby każdy mógł dowiedzieć się o nich więcej w obecności ich autorów i krytyków, którzy opowiedzą o ich zaletach w ramach programu Out&About.

Szczegóły dotyczące terminów i kwestii organizacyjnych zostaną ogłoszone wkrótce na stronie eumiesawards.com i na kanałach mediów społecznościowych.

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę