| Pardes Festival |Spotkania z Kulturą Żydowską w aurze późnego lata |

Data dodania: 05.08.2019 | Aktualizacja: 05.08.2019, 21:03:08

| Pardes Festival |Spotkania z Kulturą Żydowską w aurze późnego lata |

| 21-25 sierpnia 2019 | Kazimierz Dolny |https://www.facebook.com/PardesFestival/

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 21 do 25 sierpnia 2019 na siódmą edycję  Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Wydarzenia festiwalowe zaplanowano w różnych lokalizacjach Kazimierza Dolnego, na koncert finałowy wybierzemy się do Teatru Klepisko w Skowieszynku, a w niedzielę festiwalową zwiedzamy janowiecki Zamek i winnicę Widok Wojszyn.

Zarząd Główny SARP i Dom Architekta SARP w Kazimierzu Dolnym są partnerami Pardes Festival.

W programie m.in. prezentacje multimedialne, pokazy filmowe, prezentacje multimedialne, spotkania literackie, spacer tematyczny po kolekcji judaików Muzeum Nadwiślańskiego, wędrówka śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym, koncert muzyki sefardyjskiej. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji, kultury żydowskiej i wielokulturowego dziedzictwa Polski. Atrakcją festiwalu jest – już po raz kolejny - warsztat wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina.

Wspomnienie polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu nad Wisłą i przybliżanie szeroko definiowanej sztuki żydowskiej to wiodące wątki festiwalu od jego pierwszej edycji. Festiwal otworzy spacer tematyczny w przestrzeni miasteczka śladami motywów architektonicznych utrwalonych na obrazach malarzy żydowskich (21 sierpnia, środa, godz.11.00, zbiórka przy Kamienicy Celejowskiej).

W klimatycznym wnętrzu Domu Architekta SARP zaplanowano dwa spotkania.

22 sierpnia, czwartek, godz. 14.30 zapraszamy na prezentację Joanny Zętar 22 sierpnia: „Obrazy z przeszłości: kościoły, synagogi, cerkwie i zbory na mapie przedwojennego Lublina”.

Pamięć międzywojennego wielokulturowego Lublina przywoła Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Lublin fascynuje od wieków: miasto położone na skrzyżowaniu szlaków Wschodu i Zachodu i ważny punkt na politycznej i handlowej mapie dawnej Rzeczpospolitej to tygiel religii i kultur, które odcisnęły trwały ślad w topografii i architekturze tego wyjątkowego miasta. Bogactwo materiałów ikonograficznych gromadzonych od dziesiątków lat w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” stanowi idealną bazę do odtworzenia mapy architektonicznej dawnego wielokulturowego Lublina.

Zapraszamy na architektoniczny spacer po Lublinie czasów międzywojnia!

25 sierpnia, sobota, godz. 17.30, zapraszamy na spotkanie poświęcone reportażom Mordechaja CaninaPrzez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce”.

„Jeździłem po ruinach i zgliszczach stu zgładzonych gmin żydowskich w Polsce. Byłem pierwszym i jedynym pisarzem żydowskim, który odbył taką podróż, ale nie podróżowałem jako Żyd. Mój brytyjski paszport, jaki miałem wówczas w kieszeni, pozwolił mi udawać angielskiego dziennikarza”. Tak zaczyna się ta książka. Mordechaj Canin, pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., który podczas wojny dotarł przez Japonię do Palestyny, w latach 1945–1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po Zagładzie. Swoje relacje drukował w "Forwerts”, nowojorskiej gazecie w języku jidysz. Pełny zbiór tych tekstów, wydany w Izraelu w 1952 r. ukazał się w polskim przekładzie po raz pierwszy (wyd. Nisza).

Polecamy tekst o festiwalu i szczegółowy program: https://www.kazimierzdolny.pl/…/pardes-festival-…/70399.html

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.

Zachęcamy do śledzenia fB Pardes Festival: https://www.facebook.com/PardesFestival/

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę