4 Design Days w Katowicach

Data dodania: 11.01.2022 | Aktualizacja: 11.01.2022, 11:04:38

4 dni rozmów o architekturze, designie i nieruchomościach
Trwa rejestracja na 4 Design Days w Katowicach

Katowice, 4 stycznia 2022 r. – Renesans polskiego rzemiosła, Nowy Europejski Bauhaus, zielona transformacja na rynku nieruchomości i resetowanie miast: jakie są, na jakie czekamy? To jedne 
z najważniejszych tematów 4 Design Days, o których będą rozmawiać architekci, designerzy, inwestorzy, producenci i przedstawiciele władz samorządowych. 
Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-30 stycznia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Trwa rejestracja gości. 

6. edycja 4 Design Days zgromadzi w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego architektów i projektantów z Polski oraz zagranicy, inwestorów, deweloperów, producentów, przedstawicieli władz samorządowych i miłośników designu. Wydarzenie odbędzie się w sprawdzonej formule dwóch dni dla biznesu i dwóch dni otwartych – dla mieszkańców aglomeracji katowickiej.

– Cieszymy się, że po edycjach online w 2021 roku wracamy do unikalnych przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Jesteśmy z powrotem ze świeżymi i niezwykle ważnymi tematami, nowymi wydarzeniami i oryginalnymi atrakcjami, by kontynuować spotkanie w niesamowitej atmosferze, która towarzyszyła nam w poprzednich, przedpandemicznych edycjach – mówi Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design Days. – To jedyne takie wydarzenie w tej części Europy. Zapraszamy na nie wszystkich entuzjastów dobrej architektury i dobrego designu, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat panujących trendów lub poszukują inspiracji przy urządzaniu swoich domów lub biur i innych wnętrz komercyjnych – dodaje Robert Posytek, autor programu 4 Design Days.

Inspirujące dyskusje podczas dni branżowych

Podczas kilkudziesięciu sesji panelowych eksperci porozmawiają o kierunkach rozwoju współczesnej architektury i projektowania. Jeden z wiodących tematów poświęcony będzie renesansowi polskiego rzemiosła. Od dobrych kilku lat na polskim rynku rękodzieło rośnie w siłę. Tanie i masowe produkty są już passé, konsumenci coraz bardziej świadomie kierują uwagę na prawdziwie rzemieślniczy wyrób. Choć wymaga wysiłku i dodatkowych kosztów, wybór rzemiosła opłaca się nie tylko nam, ale i planecie. Jak wesprzeć polski rynek rzemieślniczy? Jak budować biznes i skutecznie promować swoją markę? Czy łatwo być twórcą w Polsce? O tym porozmawiają goście wydarzenia.

Kolejny istotny temat, którego nie mogło zabraknąć podczas 4 Design Days 2021 to Nowy Europejski Bauhaus. Cytując za przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen: „Nowy Europejski Bauhaus to projekt nadziei na znalezienie sposobu, jak lepiej żyć razem po pandemii. To inicjatywa, która ma łączyć design, ekologię, dostępność społeczną i cenową oraz inwestycje po to, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu”. W gronie ekspertów, architektów, projektantów i przedstawicieli Komisji Europejskiej odbędzie się debata poświęcona realizacji tej idei. 

Globalne ocieplenie należy do jednego z głównych wyzwań współczesnego świata, a czasu na zapobiegnięcie klimatycznej katastrofie jest coraz mniej. Tegoroczny szczyt klimatyczny w Glasgow nazywany był spotkaniem ostatniej szansy. Jednocześnie sektor budowlany w Europie w znacznym stopniu przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatu, odpowiadając za ok. 40 proc. zużycia energii 
i emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Dlatego podczas najbliższego 4 Design Days „zielona transformacja” znalazła się wśród kluczowych tematów. Uczestnicy debat porozmawiają o wyzwaniach zrównoważonego budownictwa oraz roli, jaką mogą pełnić w procesie dekarbonizacji budownictwa architekci, inwestorzy i wykonawcy. Przyjrzą się też przykładom ekologicznych budynków, omówią ich projekty, proces realizacji i wykorzystane eko-technologie.

Jak „narysować” miasta, by były dobrym miejscem do życia i spełniały funkcje ośrodków gospodarczych na miarę XXI wieku? Jaki jest przepis na aglomerację przyszłości i jaką rolę odgrywają w jej kreacji urbanista, samorząd, deweloper, architekt, a jaką mieszkaniec? Na jakie projekty czeka cała Polska?  Dlaczego mixed-use tak dobrze przyjął się na naszym gruncie? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarta będzie w dyskusjach i podczas wystąpień: „Resetowanie miast: Jakie są, na jakie czekamy” oraz „Wizje, które zmienią polskie miasta”. 

Wydarzeniem towarzyszącym 4 Design Days będzie Property Forum Śląsk – cykl dyskusji poświęconych rynkowi nieruchomości w regionie. Prelegenci odpowiedzą na pytania o przyszłość regionu 
oraz na to, w jakim punkcie integracji jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i jakich inwestycji potrzebują śląskie miasta. W programie dyskusji znalazły się także tematy związane z m.in.: sytuacją na rynku biurowym – czy popyt nadąży za podażą, kondycją sektora MICE i hotelowego, rozwojem mieszkalnictwa. Nie zabraknie również dyskusji o edukacji oraz rozważań o tym, czy śląskie uczelnie odpowiadają na potrzeby rynku pracy. 

Udział w debatach potwierdzili już m.in.: Alina Badora, właścicielka, architektka wnętrz, Pracownia Projektowa Alina Badora;Anna Bera, założycielka The Whole Elements Marta Drzymała, założycielka MUM Studio; Maciej Franta, architekt, właściciel Franta Group; Agata Frątczak, właścicielka Pracowni Madama; Wojciech Fudala, architekt, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice; Kinga Chmielarz-Hulak, Konrad Hulak, współwłaściciele HOP DESIGN; Beata Ignasiak, projektant wnętrz Ignasiak Interiors; Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, partner, członek zarządu w APA Wojciechowski; Mirella Firchał-Kępczyńska i Marcin Kępczyńscy, projektanci, prowadzący program „Para w remont” na antenie HGTV; Piotr Kler, założyciel firmy Kler; Robert Konieczny, architekt i założyciel KWK Promes; Tomasz Konior, architekt, urbanista, założyciel i właściciel, Konior Studio; Ewa Kuryłowicz, generalny projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates; Jörg Leeser, Founding Partner, BeL Sozietät für Architektu; Przemo Łukasik, właściciel, medusa group; Zbigniew Maćków, założyciel, główny projektant w Maćków Pracownia Projektowa; Rainer Mahlamäki, Architect, Co-founder, Lahdelma & Mahlamäki architects; Tomasz Napieralski, architekt w JEMS Architekci; Mateusz Nowotnik, właściciel Miloni, Grupa Kolektywni; Joanna Ochota, właścicielka, architeka Concept JOana Projektowanie Wnętrz; Tomek Rygalik, projektant, założyciel Studio Rygalik; Łukasz Sarnat, prodziekan Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; Monika Staniec, architektka Monika Staniec Interior Design; Marta Weber-Siwirska, Katedra Architektury Krajobrazu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, prezes Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone; Szymon Wojciechowski, architekt, współwłaściciel i prezes APA Wojciechowski; Maciej Jakub Zawadzki, założyciel, główny architekt w MJZ. 

Dwa dni atrakcji dla miłośników designu

W dniach 29 i 30 stycznia 2022 r., organizator przygotował szereg atrakcji dla mieszkańców aglomeracji katowickiej oraz miłośników dobrego designu. Wydarzenie będzie okazją do wysłuchania rozmów z ciekawymi artystami i rzemieślnikami, którzy powiedzą o tym, jakie były początki ich biznesów i skąd czerpali inspiracje. Zaprezentowane zostaną także „Najpiękniejsze polskie wnętrza” – architekci i projektanci przedstawią kulisy powstawania unikatowych projektów wnętrz ostatnich lat. Z kolei w ramach cyklu „Urządź się z Dobrzemieszkaj.pl. Recepta na wnętrza, o jakich marzysz!” odbędzie się cykl prezentacji, rozmów, porad z udziałem architektów wnętrz i producentów. Eksperci opowiedzą o tym, jak wybudować dom tani w eksploatacji oraz jakie nowinki technologiczne można wykorzystać przy budowie domu, by był energooszczędny i bardziej eko. W ramach zaplanowanych wystąpień polscy architekci opowiedzą również o nagradzanych projektach domów jednorodzinnych. 

Przez wszystkie cztery dni będzie można odwiedzić stoiska kilkuset producentów i dostawców wyposażenia wnętrz. Dyskusjom i targom towarzyszyć będzie konkurs Property Design Awards, który wyłoni obiekty i przestrzenie z najlepszą architekturą i designem w Polsce oraz ich twórców. Odbędzie się też finał konkursu Dobry Design, którego zadaniem jest wyłonienie nowych ikon polskiego designu i ich twórców. 

Organizator, w trosce o zdrowie i komfort uczestników 4 Design Days, podjął decyzję o wprowadzeniu dodatkowych zasad bezpieczeństwa. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby, które przy wejściu na wydarzenie spełnią jeden z trzech warunków: okażą ważny Unijny Certyfikat Covid; przedstawią potwierdzenie posiadania statusu ozdrowieńca po przebyciu COVID-19 w ciągu ostatnich maksymalnie 6 miesięcy lub pokażą, w wersji elektronicznej bądź papierowej, negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 wykonany nie więcej niż 48 godzin przed godziną rozpoczęcia wydarzenia.

Ze szczegółami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa można zapoznać się na stronie: https://www.4dd.pl/2022/pl/zasady-bezpieczenstwa,469.html.

Rejestracja na wydarzenie odbywa się poprzez formularz dostępny na stronie: https://www.4dd.pl/2022/pl/

5. stacjonarna edycja 4 Design Days, która odbyła się w dniach 6-9 lutego 2020 roku zgromadziła 10 tys. gości w trakcie dwóch dni biznesowych i 25 tys. odwiedzających podczas dni otwartych, 300 prelegentów, 60 sesji dyskusyjnych oraz 300 wystawców.

Organizatorem 4 Design Days jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl, propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl oraz organizator m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


4 DESIGN DAYS to największe w tej części Europy wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, wnętrz 
i wzornictwa. W 2022 roku odbędzie się w dniach 27-30 stycznia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 

Organizatorem 4 DESIGN DAYS, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl, propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji, szkoleń, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – największą imprezą biznesową Europy Centralnej. 

Zapraszamy na stronę: www.4dd.pl  

Facebookfacebook.com/4DesignDays 

Instagraminstagram.com/4designdays #4designdays #4dd 

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWPwww.ptwp.pl

Dodatkowe informacje dla mediów:
Ewa Cuber, Imago Public Relations                  
M. 609 880 115, E. ewa.cuber@imagopr.pl

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę