V edycja konkursu Brick Award

Data dodania: 08.12.2020 | Aktualizacja: 08.12.2020, 13:58:56

Konkurs, który wyznacza trendy – ruszyła V edycja Brick Award

Wystartowała polska edycja konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2021. Zaledwie we wrześniu polski projekt Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach święcił triumfy na arenie międzynarodowej, zdobywając Nagrodę Główną Brick Award 2020, a już od 30 listopada architekci mogą zgłaszać swoje realizacje do piątej lokalnej edycji konkursu. Jury nagrodzi  obiekty wykonane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, a najlepsze realizacje zaprojektowane przez polskich architektów trafią do globalnej edycji Wienerberger Brick Award 2022 i powalczą o nagrody.

Brick Award to międzynarodowa nagroda architektoniczna, przyznawana regularnie od 2004 roku. Konkurs wyróżnia obiekty o niebanalnej architekturze, które zostały wykonane z materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek. Ich niestandardowe, kreatywne zastosowanie jest jednym z kilku kluczowych kryteriów wyboru zwycięzców w konkursie, który od ponad 16 lat docenia innowacyjną architekturę ceglaną, pokazując jak różnorodne mogą być wyroby ceramiczne stosowane w budynkach i ich otoczeniu. 

Idea
Brick Award jest niezwykłym konkursem. Każdego roku mamy okazję śledzić poczynania architektów, którzy odpowiadają na współczesne wyzwania urbanistyczne, estetyczne i społeczne, stosując w swoich projektachnaturalne materiały ceramiczne. Obserwujemy, jak koncepcje architektoniczne dostosowane do konkretnych potrzeb mogą przyczyniać się do powstawania unikatowych i przełomowych realizacji. Innowacyjne, bezkompromisowe połączenia materiałów i rozwiązania, które tworzą niepowtarzalny efekt końcowy – tym wyróżniają się budynki walczące o nagrodę – mówi Monika Sikorska, PR Manager w firmie Wienerberger. Co też nietypowe dla konkursów prowadzonych przez marki (producentów), w konkursie mogą brać udział wszystkie realizacje z materiałów ceramicznych, zastosowanie produktów Wienerberger nie jest kryterium wymaganym. Konkurs ocenia architekturę i kreatywność zastosowania, nie markę zastosowanych produktów. Z tego też powodu w Jury nie zasiada przedstawiciel firmy WienerbergerTo wyróżnia nasz konkurs na tle wielu innych – dodaje.

Konkurs, za którego ideą i powstaniem stoi firma Wienerberger, odbywa się co dwa lata przeplatając edycje krajowe i międzynarodowe. Lokalne Jury wybiera najbardziej innowacyjne i ponadczasowe realizacje, które w kolejnym roku mierzą się z obiektami z całego świata w międzynarodowej edycji konkursu.

Zdobywca Grand Prix lokalnej edycji Brick Award 2019 budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach podczas edycji międzynarodowej Brick Award 2020 pokonał 644 projekty i zdobył Nagrodę Głównąoraz Nagrodę w kategorii Sharing public spaces. Projekt budynku został zaprojektowany przez BAAS arquitectura z Hiszpanii oraz pracownię Grupa 5 architekci i Małeccy biuro projektowe z Polski.

Jury
Zwycięzcy są wybierani przez niezależnych ekspertów –doświadczonych architektów i uznanych krytyków. W najbliższej edycji projekty oceniać będą:

Nad prawidłowym przebiegiem sądu konkursowego będzie czuwał arch. Rafał Mroczkowski, Sekretarz Konkursu.

Kategorie 

Konkurs zakłada możliwość zdobycia nagrody w pięciu różnych kategoriach, a także nagrody Grand Prix. Każdą z kategorii łączy dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje:

Warunki udziału w konkursie

Do konkursu zgłaszać można obiekty, których budowę zakończono po 1 stycznia 2018 roku, zrealizowane w Polsce lub poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta. Zwycięzcy otrzymają narody pieniężne: 20 000 zł dla zdobywcy Grand Prix oraz tym samym nagrody w jednej z pięciu kategorii konkursowych i po 10 000 zł dla zwycięzców każdej z czterech pozostałych kategorii. Prace można nadsyłać poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu brickaward.pl do 5 lutego 2021 r.

Zapraszamy do udziału oraz śledzenia dalszych etapów konkursu. Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie brickaward.pl.

 

Patronaty


Patron Honorowy: Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) 

Główny patron medialny: whitemad.pl

Patroni medialni: Architektura Murator, Grupa Sztuka Architektury

Kontakt dla mediów:
Dominika Pławiak, dominika.plawiak@hkstrategies.com, tel.: +48 603 330 473
Monika Sikorska, monika.sikorska@wienerberger.com, tel.: +48 600 336 209

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę