Zaproszenie

Data dodania: 28.11.2016 | Aktualizacja: 28.11.2016, 11:16:41

Zapraszamy do powołanego przez Fundację Bęc Zmiana Instytutu Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi). W ciągu najbliższych tygodni w jego tymczasowej siedzibie będą odbywać wykłady, prelekcje i spotkania dotyczące architektonicznej tkanki Warszawy.

Miejsce: Warszawa, pustostan przy ul. Żurawiej 1a
Czas: 27.11–17.12

Ponieważ w Warszawie – stolicy oraz mieście o szczególnej i niezwykle ciekawej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości architektonicznej – brak instytucji, która systematyzowałaby ogromne pole wiedzy i praktyki architektonicznej, zamierzamy w ramach projektu Synchronizacja oraz wystawy Centrum Niezrównoważenia powołać ją do życia.

Tymczasowa siedziba Instytutu Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi) – w skrócie IZO(gu) – będzie się znajdowała w pustostanie przy Placu Trzech Krzyży. Budynek ten, projektu Stanisława Bieńkuńskiego i Stanisława Rychłowskiego (1948), został wzniesiony jako jeden z pierwszych w powojennej Warszawie po wojnie, wraz z kompleksem Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Dziś znajduje się on pomiędzy siedzibą Ministerstwa Rozwoju a budynkiem mieszkalnym z pocztą na parterze. 

PROGRAM:

27.11 (niedziela), godz. 16:
* W stronę konserwacji eksperymentalnej – wykład Aleksandry Kędziorek, inaugurujący działalność IZO(gu), o konserwacji przestrzeni i zapachu w architekturze, etyce kurzu i pamięci materiałów.
* Klaser materii architektonicznej Warszawy – prezentacja kolekcji ze zbiorów grupy projektowej Centrala, w tym „wspólnego wokabularza” powojennego modernizmu, siły symbolicznej gruzu oraz detalu “warszawskiej łatki”.

29.11 (wtorek), godz. 18.30:
Wydobyć Warszawiankę – prezentację dotyczącą możliwej przyszłości terenów kompleksu sportowego Warszawianka przedstawi zespół CENTRALA, zdobywca 1. miejsca w międzynarodowym konkursie ogłoszonym w tym roku przez ogłoszony przez platformę Ctrl+Space - Architectural Competitions

4.12 (niedziela), godz. 16:
Archiwum budynku – wykład Aleksandry Kędziorek o magazynowaniu wiedzy na temat materialności architektury modernistycznej, odtwarzaniu zapomnianych technik i rękodzielniczej “prefabrykacji”.

Informacje na temat kolejnych wydarzeń wkrótce!

Instytut Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi) jest częścią tegorocznej edycji cyklu Synchronizacja, której tematem głównym jest architektura niezrównoważona. Projekt realizowany jest dzięki dotacji uzyskanej od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt:
Ada Banaszak
ada@beczmiana.pl
+48 505 802 884

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę