8 grudnia 2010 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników i uroczyste podsumowanie II edycji Konkursu EUROZAGRODA.
Właścicielom i projektantom obiektów nagrodzonych i nominowanych, statuetki, medale pamiątkowe, dyplomy oraz czeki pieniężne wręczyli minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi dr Marek Sawicki, przewodniczący Kapituły EUROZAGRODY prof. dr hab. inż. Andrzej Myczko oraz dyrektor w firmie Viessmann Sebastian Walerysiak.
Na uroczystość, poza laureatami i członkami ich rodzin, przyjechali do Warszawy reprezentanci ośrodków doradztwa rolniczego oraz władz gmin i urzędów marszałkowskich, na terenie działania których znajdują się nominowane i nagrodzone obiekty. W uroczystości uczestniczyli członkowie Kapituły Konkursu, przedstawiciele firmy Viessmann, która jest sponsorem generalnym EUROZAGRODY, patroni medialni, dziennikarze z prasy, radia i telewizji. Przybyli też prof. Tomasz Borecki, doradca Prezydenta RP ds. wsi i rolnictwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marian Zalewski oraz Zbigniew Banaszkiewicz, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wszystkie obiekty nagradzane w Konkursie są oznaczane tablicami informacyjnymi z logo EUROZAGRODY i napisem „Laureat Konkursu”.
Jacek Fąfara, redaktor naczelny portalu BudoRol.pl, który jest organizatorem EUROZAGRODY, informując uczestników gali finałowej o przebiegu jej II edycji i o pracach Kapituły powiedział, że celem konkursu jest upowszechnianie tzw. dobrych praktyk w budownictwie wiejskim, a efektem tworzenie mapy wzorcowych obiektów zagrodowych, które - rozsiane po całej Polsce - stanowią inspirację i wzorce do naśladowania dla rolników podejmujących inwestycje budowlane. Laureaci Konkursu zapewniali, że każdemu, kto ich odwiedzi, chętnie pokażą nagrodzone obiekty i podzielą się z nim swoimi doświadczeniami z okresu budowy i eksploatacji.
Prof. Andrzej Myczko, przewodniczący Kapituły EUROZAGRODY podziękował wszystkim za wkład pracy w organizację Konkursu, podkreślając w tym zakresie rolę ośrodków doradztwa rolniczego, administracji rolnej, organizacji rolniczych, mediów, sponsorów i innych partnerów Konkursu oraz zaprosił do udziału w kolejnej, III edycji EUROZAGRODY w roku następnym. Powiedział też, że Kapituła zastanawia się nad taką zmianą regulaminu Konkursu, która pozwoliłaby na ocenę nie tylko pojedynczych budynków i budowli, ale całych rolniczych zagród.
II edycja Konkursu trwała przez cały 2010 rok.
Kapituła EUROZAGRODY nominowała do nagród w czterech kategoriach konkursowych 11 obiektów z całej Polski. Po zapoznaniu się ze szczegółową dokumentacją nominowanych obiektów, wykonaną w terenie Kapituła zdecydowała, że nagrody po 10 000 zł w czterech kategoriach konkursowych otrzymają właściciele i projektanci następujących obiektów:
- W kategorii „Budynki inwentarskie”
Obora dla 80 krów we wsi Osobne w gminie Śniadowo, w woj. podlaskim
Nagroda „Za zbudowanie nowoczesnej obory z użyciem materiałów miejscowych”
Właściciel: Tomasz Bruliński
Projektant: Jan Kurpiewski - W kategorii „Budynki magazynowe i gospodarcze”
Przechowalnia warzyw we wsi Dobrzelin w gminie Żychlin, w woj. łódzkim
Nagroda „Za wybudowanie nowoczesnej przechowalni stanowiącej bazę dla funkcjonowania Grupy Producentów Owoców i Warzyw”
Właściciel: Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Aura” Sp. z o.o.
Projektant: Małgorzata Kujawa - W kategorii „Budynki mieszkalne”
Budynek mieszkalny we wsi Szuć w gminie Jedwabno, w woj. warmińsko-mazurskim
Nagroda „Za przebudowę i unowocześnienie tradycyjnego mazurskiego domu z zachowaniem lokalnego stylu”
Właściciele: Mariola i Arkadiusz Gnozowie
Projekt: własny – Romana Gnoza - W kategorii „Inne obiekty zagrodowe i obiekty ochrony środowiska”
Pawilon hali udojowej karuzelowej we wsi Krępa w gminie Domaniewice, w woj. łódzkim
Nagroda „Za wkomponowanie obiektu w układ przestrzenny zagrody”
Właściciel: Sylwester Imiołek
Projektant: Jan Kłos
Finałowa gala EUROZAGRODY była też okazją do zaprezentowania nowoczesnych rozwiązań technicznych związanych z budową i wyposażeniem biogazowni. Mówił na ten temat Wojciech Barczak, przedstawiciel firmy Viessmann, która jest laureatem nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za upowszechnianie na obszarach wiejskich technologii pozwalających na oszczędzanie energii. Biogazownie, jakie w świecie buduje i wyposaża Viessmann, to kolejna specjalizacja tej firmy pozwalająca na efektywne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.
Więcej informacji oraz galeria zdjęć na stronie www.budorol.pl .