Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu "Architektura - Zapis Idei"

Data dodania: 03.09.2013 | Aktualizacja: 03.09.2013, 00:00:00


Muzeum Narodowe w Poznaniu przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich - Oddział w Poznaniu oddaje publiczności wystawę, której problematyka niezbyt często gości w naszych murach. Nie tylko dlatego, że architektura częściej wyznacza ramy aktywności artystycznej i wystawienniczej, niż je wypełnia, ale także dlatego, że tego typu pomysły wystawiennicze padają nierzadko ofiarą krwawych sporów na temat problematyki przedmiotu, reprezentacji, czy miejsca architektury w „Panteonie sztuki”.

Koncepcja wystawy skupia się wokół ukazania różnorodnych form reprezentacji „pomysłu architektonicznego”, „idei architektonicznej”, oraz wstępnych przedprojektowych sposobów reprezentacji koncepcji obiektu architektonicznego. Jest zatem, próba uchwycenia zarówno sposobów, w jakich architekci ujmują pierwsze wyobrażenia o mającym powstać obiekcie, ale niekiedy także form późniejszego odczytania własnych realizacji. Wystawa jest więc próbą przerzucenia mostu, pomiędzy entuzjazmem i potencjalnością pierwotnych idei i koncepcji, a możliwością ich późniejszych odczytań i asocjacji, nastroju i emocji obecnych w fotografiach, wykonanych przez architektów.

Rozumiejąc, że działanie architektoniczne ma charakter twórczy i jest dziedziną aktywności artystycznej, wystawa stara się uchwycić i wyłonić, poprzez plastyczną aranżację, ten właśnie pierwiastek, ukazując, zarówno elementy aktu twórczego, jak i różnorodne formy jego notacji. W ten sposób widz otrzyma szansę samodzielnej rekonstrukcji nie tylko procesu ideowego, który leży u podstaw przyszłej realizacji architektonicznej, ale studiów i badań, które wykraczają poza podstawową relację projekt – budynek, tym samym zapoznania się z różnorodnymi formami rozumienia fenomenu architektury przez samych jej twórców.

Wystawa czynna do 27 października 2013 codziennie oprócz poniedziałków w godzinach otwarcia muzeum
Kurator wystawy: dr Krzysztof Kalitko
Więcej na stronie :  www.mnp.art.pl

Udostępnij na:

Załączniki


REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę