Wystawa Solastalgia Szymona Rogińskiego

Data dodania: 11.04.2023 | Aktualizacja: 11.04.2023, 11:21:36

Zmień perspektywę. Przeżyj bezcielesny lot nad wyludnionym miastem, światem pełnym chaotycznej, brzydkiej zabudowy. Zobacz środowisko wirtualnej rzeczywistości stworzone przez Szymona Rogińskiego, który pyta, czym różni się obecność w sieci od przebywają w realnej przestrzeni miasta?

Zarejestrowane dzięki fotogrametrii krajobrazy miasta i jego obrzeży, w których już trudno rozczulać się nad naiwną estetyką punktów usługowych, stają się wręcz apokaliptyczne. Przerażają swoją brzydotą i podobieństwem do tego, co widzimy na co dzień. Praca została nagrodzona na The XRossspace VR Awards w Londynie.

W pracach Rogińskiego z trudem wypatrzeć można postać człowieka, a jednak artysta na kilka sposobów dotyka problemu ludzkiej obecności. W doświadczeniu VR zwiedzający przeżywa coś, co nazywamy obecnością bezcielesną. Fotografie z serii Nagrobki, przypominają, że kiedyś wszyscy staniemy się klientami zakładów pogrzebowych.

Wystawa i pokaz VR mówi o socjo-psychologicznych aspektach kryzysu klimatycznego, o klinicznych zaburzeniach psychicznych, pojawiających się w relacji na deprywację środowiskową (brak dostępu do środowiska naturalnego) i świadomość nieodwracalnych zmian jakim na naszych oczach podlega krajobraz, klimat i ekosystem planety.

Czy mimo ogromnej presji jesteśmy dziś w stanie odnaleźć w sobie wiarę w postęp jaką prezentowali XX- wieczni moderniści? Czy bogatsi w wiedzę w dziedzinie ekologii, ekonomii, psychologii społecznej potrafimy raz jeszcze uwierzyć w stworzenie i implementację meta-projektu urbanistycznego?

⃰Solastalgia to termin zaproponowany w 2010 roku przez australijskiego filozofa Glenna Albrechta. Opisuje stres spowodowany zmianami środowiska naturalnego, nieznajdującą pocieszenia nostalgię, tęsknotę za domem, pomimo, że się go nigdy nie opuściło.

Zapraszamy na wernisaż projektu „Solastalgia” 14 kwietnia o godz. 18.00 w Pawilonie SARP, przy ul. Foksal 2 w Warszawie.

Wystawa potrwa do 28 kwietnia.

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę