Wystawa KWK Promes

Data dodania: 10.11.2021 | Aktualizacja: 10.11.2021, 13:54:26

Wieczór inauguracyjny rozpoczął się wykładem Roberta Koniecznego w Pavillon de l’Arsenal, podczas którego przedstawił ewolucję mobilnej architektury KWK Promes. Doprowadziła ona do rozwiązań, gdzie architektura coraz bardziej niestandardowo otwiera się na otoczenie, a także lepiej adaptuje się do coraz trudniejszych warunków klimatycznych.

Następnie, już w Galerie d’Architecture wystawę otworzyli Gian Maurizio (dyrektor Galerii), Jean-Philippe Hugron z cenionego magazynu Architecture d’Aujourd’hui oraz prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Niespotykany dotąd sposób zaprezentowania budynków zaintrygował wymagającą francuską publiczność. Wystawa poruszyła odwiedzających dosłownie i w przenośni. Ruchome elementy projektów KWK Promes zostały ukazane na planszach w technologii, która sprawia że zaczynają się poruszać gdy widz zmienia punkt obserwacji.

KWK Promes otrzymało zaproszenie do zaprezentowania swojej twórczości w Galerie d’Architecture 2 lata temu, kiedy Roberta Koniecznego przyjęto do Francuskiej Akademii Architektury (Académie d’Architecture) jako zagranicznego członka. Wcześniej w Galerie d’Architecture prezentowali się najlepsi architekci, tacy jak Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Renzo Piano, Bernard Tschumi i wielu innych. KWK Promes jest pierwszą pracownią z Europy Środkowo-Wschodniej zaproszoną do zrobienia w tym miejscu autorskiej wystawy.

Podczas swojego przemówienia, Jean-Philippe Hugron opowiedział o projektach KWK Promes, zwracając uwagę że poza nielicznymi wyjątkami Polska architektura współczesna jest we Francji praktycznie nieznana. Wyraził jednocześnie nadzieję, że wystawa przedstawiająca tak ciekawe budynki, a ponadto zaprezentowana w tak nietypowy sposób, będzie krokiem do tego, żeby to zmienić.

Wystawa Moving Architecture pozostanie w stolicy Francji do 15 stycznia i zakończy się finisażem. O jego dacie oraz zaproszonych gościach będziemy informować wkrótce.
 

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę