Wystawa Archikolaże

Data dodania: 06.12.2022 | Aktualizacja: 06.12.2022, 16:11:26

Archikolaże – wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych

Miesięcznik Architektura-murator zaprasza od 7 grudnia na wystawę Archikolaże w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak.

Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach. 1982 to w Polsce stan wojenny, 2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie.

Ekspozycja prezentuje wybór trendów i tematów, wokół których toczy się zawodowa działalność Ewy P. Porębskiej. #Archikolaże to wystawa o ideałach, ale też o architektonicznych pokusach, których przykładem są koncepcje utopijnych, idealnych miast. To także opowieść o postawach projektantów i zmianach architektonicznych priorytetów wobec wyzwań, jakie niosą współczesne czasy. I oczywiście pojawia się to, co mnie szczególnie zajmuje – w jaki sposób debaty, konkursy, wystawy, katalogi, książki i czasopisma wpływają na kierunek rozwoju architektury. Wszystko pokazane w pewnym sensie w pigułce, bowiem skoncentrowane na niewielkiej przestrzeni. Mam wielką nadzieję, że ekspozycja zainteresuje nie tylko ściśle zawodową publiczność. – mówi Ewa. P. Porębska.

Prezentacji towarzyszą dokumenty z lat 1982 – 2022 w postaci listów, szkiców, archiwalnych zdjęć, makiet i fragmentów filmów oraz programów telewizyjnych, a także cykl spotkań z dyrektorkami europejskich instytucji związanych z architekturą, kuratorami i kuratorkami oraz architektami i architektkami.

Więcej: www.archikolaze.pl
Wystawa otwarta w dniach 7 grudnia 2022 – 15 lutego 2023

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego Wiecha 4, 00-017 Warszawa

Ewa P. Porębska Architektka, krytyczka architektury, kuratorka, ekspertka. Działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców światowej architektury.

W 1982 roku Ewa P. Porębska zaczęła pracę w miesięczniku „Architektura”, wówczas czasopiśmie Stowarzyszenia Architektów Polskich i od tej pory nieprzerwanie zajmuje się tematyką architektoniczną, pisząc, tworząc wystawy, inicjując i organizując wydarzenia, realizując filmy, a także działając na forum międzynarodowym jako ekspert, konsultant czy juror konkursów, w tym najbardziej prestiżowych i niekomercyjnych, jak oficjalne nagrody Unii Europejskiej EU Mies van der Rohe Award czy Public Space Award. Od 1994 roku jest redaktorką naczelną wiodącego polskiego czasopisma architektonicznego „Architektura-murator”.

„Architektura – Murator” To najważniejszy i najbardziej wpływowy magazyn architektoniczny w Polsce, specjalizujący się przede wszystkim w profesjonalnej prezentacji współczesnej architektury polskiej i światowej. Na łamach „Architektury-murator” od początku jej istnienia, czyli 1994 roku, przedstawiono około 4000 budowli zrealizowanych w naszym kraju. Miesięcznik otrzymał 32 nagrody i wyróżnienia za szatę graficzną, a w 2014 roku Honorową Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w upowszechnianie kultury.

Architektura.murator.pl Serwis miesięcznika „Architektura-murator” to najważniejsza platforma informacyjno-publicystyczna branży architektonicznej, skierowany szczególnie do użytkowników, których zawodem i życiową pasją jest architektura.

Wydarzenia towarzyszące wystawie Archikolaże

Wykłady on-line:

Oprowadzania gościnne po wystawie i dyskusja wokół filmów archiwalnych TVP:

Autorskie oprowadzanie po wystawie:

Wieczór filmowy połączony z dyskusją:

Dyskusja programowa: #Archikolaże. Szkice dla przyszłości

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę