Wyniki konkursu o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego

Data dodania: 09.10.2021 | Aktualizacja: 12.10.2021, 18:50:01

Informacja o wynikach Konkursu o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego "Dyplom Roku”, edycja 2021
Patronat Honorowy Konkursu Dyplom Roku: Ambasador Szwajcarii w Polsce
Partnerzy Konkursu Dyplom Roku: Geberit Polska i Schindler Polska

Miło nam poinformować, że Sąd Konkursowy w składzie:

oraz sekretarze organizacyjnych konkursu:

dokonał w dniu 7.10.2021 oceny 25 prac dyplomowych nominowanych do III etapu konkursu o Doroczną Nagrodę SARP
im. Zbyszka Zawistowskiego "Dyplom Roku”, edycja 2021 i postanowił:

  1. Przyznać 3 równorzędne wyróżnienia drugiego stopnia w wysokości 1 500 PLN, które otrzymują:
    • arch. Cezary Kępka autor pracy „Potencjał architektury pływającej w zagospodarowaniu nabrzeży w dużych miastach. Projekt pływalni rekreacyjnej z przystanią pasażerską na Wiśle w Warszawie.” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Łukasza Piątka.
      Wyróżnienie przyznano za zwrócenie uwagi na aspekt współistnienia miasta i rzeki. Praca trafnie identyfikuje możliwości wykorzystania cypla Czerniakowskiego i jego przestrzeni dla funkcjonowania obiektów takich jak restauracja, hotel czy basen, przywracając rzekę miastu. Autor uwzględnił także kwestię śladu węglowego, związanego z budową i eksploatacją obiektu. Forma architektoniczna świadomie nawiązuje do przedwojennych rozwiązań budynków związanych z wodą. Praca z pasją przedstawia osobisty i szczery stosunek do podjętego tematu.


      Pobierz plansze »

    • arch. Dobrochna Lata autorka pracy „Nowa geografia: Antropocentrum. Muzeum historii nienaturalnej w Katowicach” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Ady Kwiatkowskiej.
      Wyróżnienie zostało przyznane za świadome i wrażliwe podkreślenie znaczenia natury w życiu człowieka. Projekt w mocny sposób uświadamia nam, że nie możemy traktować natury jako osobnego bytu. Człowiek radykalnie zmienił ziemię i ponosi tego konsekwencje. Znajdujemy sięw momencie, w którym należy zmienić kierunek nienaturalnej historii. Zaproponowana architektura zabiera nas w edukacyjną podróż, która uświadamia nam, że przyroda jest niszczona, a my nie możemy dłużej się od niej dystansować.


      Pobierz plansze »

    • arch. Alicja Maculewicz autorka pracy „Projekt szlaku turystyki angażującej wzdłuż Kanału Mazurskiego” przygotowanej na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem promotora dr hab. inż. arch. Elżbiety Raszeji, prof. UAP.
      Wyróżnienie przyznano za dojrzałą, opartą na wnikliwej analizie miejsca, próbę odpowiedzi na problem zagospodarowania terenów wzdłuż Kanału Mazurskiego. Za pomocą subtelnych w formie rozwiązań nadano miejscu potrzebną narrację, przy minimalnej ingerencji w pierwotnąmaterię, pozostawiając w opowiadanej historii miejsce na jej autentyczny ciąg dalszy – przyjmując jako jeden z możliwych scenariuszy proces naturalnego przemijania. Propozycja nie dominuje swoją obecnością otoczenia, w przemyślany sposób podkreśla je i kadruje jego najistotniejsze elementy.


      Pobierz plansze »

  2. Przyznać 2 równorzędne wyróżnienia pierwszego stopnia w wysokości 2 500 PLN, które otrzymują:
    • arch. Szymon Ciupiński autor pracy „Lazzaretto Vecchio – Wyspa Kina na Lagunie Weneckiej” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Marka Lambera.
      Wyróżnienie przyznano za wrażliwość z jaką wprowadzono nową tkankę architektoniczną w delikatną materię weneckiej wyspy. Dojrzały warsztat autora, oparty o wnikliwe studia historycznych warstw jej przestrzeni, pozwolił na wykreowanie miejsc odpowiednich dla współczesnych potrzeb, z zachowaniem genius loci miejsca. Współczesne formy prowadzą dialog z przeszłością, własnym głosem pogłębiają dyskusję o przyszłości zabytkowego miasta. Wenecja, nierealna jak obraz filmowy, okazuje się możliwą do zbudowania z materii przyjmującej funkcję centrum kina.


      Pobierz plansze »

    • arch. Marceli Sobański autor pracy „od_nowa – projekt odbudowy Wigancic Żytawskich” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej pod kierunkiem promotora dr hab. inż. arch. Katarzyny Słuchockiej.
      Wyróżnienie zostało przyznane za propozycję odpowiedzi na problematykę zaniedbanych terenów wiejskich, chaosu urbanistycznego i krzykliwego indywidualizmu współczesnej architektury powstającej bez poszanowania społecznych potrzeb mieszkańców. Praca jest dogłębną analiząproblemu, poszukiwaniem autentyczności miejsca tworzącego tło dla lokalnej społeczności, która po latach powraca na opuszczone kiedyś tereny. Zaproponowana zabudowa porządkuje przestrzeń wsi nadając jej nową jakość, odnoszącą się do zabytkowego układu przestrzennego oraz bogatego kontekstu historycznego i kulturowego.


      Pobierz plansze »

  3. Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, za najlepszy projekt dyplomowy absolwentowi, który uzyskał w danym roku na wyższej uczelni w Polsce tytuł magistra inżyniera architekta w wysokości 10 000 PLN, otrzymuje
    • arch. Łukasz Modrzejewski autor pracy „Muzeum Doczesne we Wrocławiu” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem promotora dr inż. arch. Romana Rutkowskiego.
      Nagrodę przyznano pracy, która w subtelny, ale wymowny sposób pokazuje główny problem współczesnego świata jakim jest jego destrukcja. Wyważona i ponadczasowa architektura umiejętnie otacza formą swego rodzaju antymuzeum. Poprzez wkomponowanie budynku we wzgórze starego, porośniętego zielenią wysypiska śmieci i podniesienie zwykłych przedmiotów do rangi eksponatów – skłania do myślenia i refleksji. Jakość wykreowanej przestrzeni, zarówno tej na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu, stwarza możliwość przeżycia różnorodnych nastrojów i doznań. Dbałość o skromny, ale bardzo dopracowany detal pokazuje wysoki warsztat autora.


      Pobierz plansze »

Ponadto zaproszenie na płatne praktyki w APA Wojciechowski Architekci w Warszawie lub w Trójmieście otrzymują: arch. Szymon Ciupiński, arch. Cezary Kępka, arch. Dobrochna Lata, arch. Alicja Maculewicz, arch. Łukasz Modrzejewski, arch. Marceli Sobański

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę