Wyniki konkursu fotograficznego "Wiki Lubi Zabytki"

Data dodania: 28.10.2013 | Aktualizacja: 28.10.2013, 00:00:00

Ten otwarty konkurs fotograficzny organizowany jest przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a jego celem jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments 2013.

Łącznie 15 nagród i wyróżnień o wartości ponad 10 tysięcy złotych trafi do rąk autorów najlepszych zdjęć polskich zabytków. Dzięki edycji 2013, zasoby Wikimedia Commons powiększyły się o 47 976 zdjęć polskich zabytków, które załadowało łącznie 592 uczestników. Jednocześnie polski konkurs zajął (ponownie) zdecydowanie pierwsze miejsce wśród analogicznych konkursów prowadzonych w łącznie 52 krajach na świecie w ramach projektu Wiki Loves Monuments. Na drugim miejscu znalazła się Ukraina, na trzecim Niemcy.

Konkurs w Polsce organizowany przez Fundację Wikimedia trwał przez 30 dni września. W tym czasie każdy mógł załadować dowolną liczbę fotografii polskich zabytków na stronach Wikimedia Commons. Patronat nad konkursem objęli Narodowy Instytut Dziedzictwa, TVP Kultura, Mapa Kultury oraz Renowacje i Zabytki.

Nagrody w kategorii najlepsze zdjęcie zdobyli:


Miejsce 1: Zespół Wzgórza Wawelskiego przed świtem. W tle elektrociepłownia Łęg. Fot. Jar.ciurus


Miejsce 2: Kaplica cmentarna z I poł. XIX w. z Parcewa. Fot. Adam Falkowski


Miejsce 3: Wnętrze domu z Nowej Rudy z przełomu XVIII/XIX. Fot. Jar.ciurus

Pełna lista nagrodzonych na wikizabytki.pl

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich, którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć - dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii "Największy Konkurs Fotograficzny". Ubiegłoroczna edycja konkursu objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało pond 361 tys. zdjęć.

Organizator: Stowarzyszenie Wikimedia Polska
Patronat Honorowy: Narodowy Instytut Dziedzictwa
Patronat medialny: TVP Kultura, Mapa Kultury, Renowacje i Zabytki
Pełna lista partnerów na stronie konkursu.

Udostępnij na:

Załączniki


REKLAMA
Velux

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę