WYNIKI KONKURSU DOM DOSTĘPNY 2021

Data dodania: 23.03.2015 | Aktualizacja: 23.03.2015, 00:00:00

Konkurs miesięcznika „Murator” DOM DOSTĘPNY na rok 2021 miał na celu wyłonienie i promocję projektów domów, które sprostają przyszłym standardom, a jednocześnie będą dostępne dla przeciętnie zamożnych inwestorów.

 

Nagrodę główną otrzymał projekt autorstwa Remigiusza Strzeleckiego i Arkadiusza Strzeleckiego z pracowni RAAS Architekci. Charakterystykę energetyczną projektu przygotowała Barbara Matysek, charakterystykę energetyczną/kosztorys - Robert Tebin, instalacje - Łukasz Król/Eco-Therm. Jury doceniło w nagrodzonym projekcie dokładnie przemyślaną koncepcję domu dostępnego. Bryła, rozwiązania funkcjonalne oraz wybór materiałów i technologii zostały dostosowane do możliwości budowy domu na różnych działkach i w różnych układach. Inwestorzy nie natrafią na przeszkody w jego realizacji – pozostaje w zgodzie z większością planów miejscowych i założeń urbanistycznych w kraju. Nie będzie też kłopotu z organizacją i finansowaniem budowy, ponieważ autorzy zastosowali dobrze znane technologie.

 

Przyznano dwie II nagrody. Jednym z laureatów jest dom zaprojektowany przez Marcina Gaede, wyposażony w instalację autorstwa Tomasza Dziedzica i Magdaleny Guminiak. Dom w ich wykonaniu jest ciekawą fuzją tradycji i nowych technologii. Stawia na ekologię i nowoczesność, ale zbudowany jest z naturalnych materiałów: sprasowanej słomy, lokalnego kamienia i drewna. Jednocześnie zastosowano nowoczesne urządzenia, dzięki którym pozyskuje się energię z odnawialnych źródeł i dba o jej pełne wykorzystanie.

II miejsce ex aequo zajął projekt przygotowany przez LIPIŃSCY DOMY Biuro Projektowe w składzie: Miłosz Lipiński, Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Grzegorz Tomaszewski. To tzw. eko kostka: prosta, zwarta bryła domu piętrowego z płaskim dachem, nawiązująca do modernistycznej tradycji. Elewacje wykończone drewnem, duże przeszklenia, świetlik w płaskim dachu – nowoczesny dom, który znakomicie nadaje się do budowy na niewielkich miejskich działkach.

 

Przyznano także sześć wyróżnień honorowych dla projektów, których autorami są:

- Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa

- Bartłomiej Pyrzyk, Tomasz Walaszczyk, Krzysztof Nowotniak, Marcin Korab

- Sławomir Wunsch

- Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Bartosz Palus

- Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak

- Andrzej Głąb

 

Szczegółowe informacje o nagrodzonych i wyróżnionych projektach dostępne są na stronie: http://muratordom.pl/dom-dostepny-2021/

 

Laureatów wyłonił sąd konkursowy w składzie: Piotr Jurkiewicz, architekt SARP; Anna Kamińska, dyrektor grupy tytułów i serwisów Murator; Jerzy Putkiewicz, PIIB; Marcin Rubik, architekt; Piotr Szaroszyk, architekt SARP; Anna Wrońska, redaktor naczelna miesięcznika „Murator”.

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę