Wspomnienie o Jerzym Gurawskim. 

Data dodania: 22.03.2022 | Aktualizacja: 22.03.2022, 14:24:49

Ewa P. Porębska rozmawia z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim i Maciejem Siudą

„O rysowaniu, podróżach, winie, teatrze i trochę o architekturze” – 24 marca miała się odbyć rozmowa  
Ewy P. Porębskiej z Jerzym Gurawskim. Niestety, stało się to niemożliwe. Wszystkich, którzy chcieliby uczcić pamięć tego niezwykle twórczego architekta zapraszamy na spotkanie on-line z udziałem Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego, wieloletniego przyjaciela Jerzego Gurawskiego oraz Macieja Siudy, który poznał Mistrza niedawno, w trakcie przygotowywania tekstu o teatrze Muzycznym w Poznaniu. Ze specjalnie nagranym, osobistym wspomnieniem wystąpi także Konrad Kucza-Kuczyński.

Urodzony w 1935 roku we Lwowie, związany z Poznaniem architekt Jerzy Gurawski, laureat Honorowej Nagrody SARP 2007, był projektantem wielu znaczących budowli – szczególnie o funkcji dydaktycznej, sakralnej i mieszkaniowej. Miał też na koncie sukcesy w konkursach architektonicznych (w latach 60. i 70. wraz z Marianem Fikusem zdobył większość nagród w licznie organizowanych wówczas konkursach na wizje centrów miast), a jego współpraca z reżyserem Jerzym Grotowskim zaowocowała projektami aranżacji przestrzeni teatralnej, które przeszły do historii teatru.

Warto jednak podkreślić, że ten utalentowany projektant był też niezwykle barwnym człowiekiem, o szerokim spektrum zainteresowań pozaarchitektonicznych. Przyjaciele pamiętać zawsze będą jego zamiłowanie do biesiadowania i nieco sarkastycznych docinków. Pisał, a raczej rysował piękne listy – w trakcie spotkania pokazanych zostanie kilka takich szkiców.

Wszystkich, którzy chcieliby uczcić pamięć tego niezwykle twórczego architekta zapraszamy na spotkanie on-line w najbliższy czwartek 24 marca o godz. 11.00.

Spotkanie odbędzie się na platformie Clickmeeting. Aby wziąć w nim udział, wymagana jest REJESTRACJA. Uczestnicy mają możliwość wpisywania krótkich wspomnień na czacie – wszystkie zostaną opublikowane na stronie „Architektury-murator”.


Rozmową o Jerzym Gurawskim inicjujemy cykl Archikolaże organizowany z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych.

Na cykl składać się będą  rozmowy online Ewy P. Porębskiej z wybitnymi osobowościami polskiej architektury, prezentacje archiwalnych filmów telewizyjnych o tematyce architektonicznej,  autorska wystawa i  towarzyszące wystawie wykłady on-line przedstawicieli międzynarodowych organizacji architektonicznych.  

Więcej o projekcie Archikolaże na stronie Archikolaze.pl.


 „Architektura-murator” to najważniejszy i najbardziej wpływowy magazyn architektoniczny w Polsce, specjalizujący się przede wszystkim w profesjonalnej prezentacji współczesnej architektury polskiej 
i światowej. Na łamach „Architektury-murator” od początku jej istnienia, czyli od 1994 roku, przedstawiono około 4000 budowli zrealizowanych w naszym kraju. Miesięcznik otrzymał 32 nagrody i wyróżnienia za szatę graficzną, a w 2014 roku - Honorową Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w upowszechnianie kultury.

Architektura.murator.pl - serwis miesięcznika „Architektura-murator” - to najważniejsza platforma informacyjno-publicystyczna branży architektonicznej, skierowana szczególnie do użytkowników, których zawodem i życiową pasją jest architektura. 

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę