VIII EDYCJA KONKURSU "ŻYCIE W ARCHITEKTURZE"

Data dodania: 22.12.2014 | Aktualizacja: 22.12.2014, 00:00:00

Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” ogłasza VIII edycję Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym rywalizować będą najlepsze obiekty architektury w Polsce zrealizowane w latach 2013 – 2014. Tym razem o nagrody walczyć będą w pięciu kategoriach: użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna i, po raz pierwszy w 20-letniej historii konkursu, wnętrze użyteczności publicznej. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad konkursem. To pierwsza i jedyna w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznawana przez głowę państwa!

 

Poza nagrodami jury własne wyróżnienia, podobnie jak w poprzednich edycjach, przyznają ministrowie kluczowych dla architektury resortów: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Sportu i Turystyki, a zaszczytny tytuł Ulubieńca Polski – internauci, głosując na swojego faworyta na uruchomionej w tym celu  stronie www.zyciewarchitekturze.pl.

 

W jury Konkursu zasiądą: Magdalena Staniszkis, adiunkt w Pracowni Projektowania Miejskiego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, w latach 1993-1997 członkini Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, prowadząca studio Staniszkis Architekt, Mariusz Ścisło, prezes SARP, współzałożyciel pracowni FS&P Arcus, Antoni Domicz, współzałożyciel pracowni M. i A. Domicz, laureat Honorowej Nagrody SARP (2014, wspólnie z Małgorzatą Pizio-Domicz), w latach 2006-2012 prezes opolskiego oddziału SARP, Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni medusa group, w latach 1995-1996 stypendysta rządu francuskiego i praktykant w kilku renomowanych pracowniach europejskich, m.in. w Jean Nouvel Architecture, Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator”, juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2013, członek Rady Ekspertów Europejskiej Nagrody dla Przestrzeni Publicznych.

 

Zadaniem jury będzie ocena wszystkich zgłoszonych obiektów i wskazanie 15 realizacji nominowanych do nagród głównych. Autorzy nominowanych budynków szczegółowo omówią je przed jury na specjalnej, otwartej dla publiczności prezentacji w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Na tej podstawie wyłonieni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.

 

Jury przyzna nagrody w pięciu kategoriach:

 

Wybór zwycięskich realizacji

Jury w pierwszej części obrad wybierze po 10 obiektów z każdej kategorii (w sumie 50), które wezmą udział w głosowaniu internautów na Ulubieńca Polski. Zostaną też przedstawione Ministrom, aby spośród nich wybrali laureatów nagród specjalnych. Drugi etap obrad jury wyłoni 15 realizacji (po 3 w każdej kategorii), których autorzy w czasie prezentacji w warszawskiej galerii Zachęta przed jury i publicznością przedstawią wystąpienia na ich temat. Następnie jurorzy udadzą się na zamknięte obrady, których wyniki poznamy podczas uroczystej gali finałowej.


Terminarz:

9 grudnia 2014 – ogłoszenie VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE i uruchomienie strony www.zyciewarchitekturze.pl

19 lutego 2015 – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do konkursu

26 lutego 2015 – pierwsze posiedzenie jury, w którym sędziowie wybiorą po 10 obiektów w każdej z pięciu konkursowych kategorii

4 marca 2015 – ostatni dzień przyjmowania dodatkowych materiałów na temat realizacji zakwalifikowanych do II etapu

5 marca 2015 – drugie posiedzenie jury, w którym na podstawie dodatkowych materiałów przesłanych przez autorów 50 wybranych realizacji sędziowie wyłonią 15 finalistów (po 3 obiekty w każdej z pięciu konkursowych kategorii)

18 marca 2015 – prezentacja autorów 9 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta (po trzy z każdej kategorii: budynek użyteczności publicznej, budynek wielorodzinny, przestrzeń publiczna), otwarta dla publiczności i mediów; początek 17.30

19 marca 2015 – prezentacja autorów 6 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta (po trzy z każdej kategorii: budynek jednorodzinny, wnętrze użyteczności publicznej), otwarta dla publiczności i mediów; początek 17.30

18 marca – 2 kwietnia 2015 – głosowanie internautów na Ulubieńca Polski na stronie www.zyciewarchitekturze.pl

20 kwietnia 2015 – rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala wręczenia nagród

 

Organizatorem Konkursu jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator”.

Partnerem VIII edycji Konkursu jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę