VI Międzynarodowa Konferencja SACROEXPO - podsumowanie

Data dodania: 17.07.2007 | Aktualizacja: 17.07.2007, 00:00:00

W dniach 16-18 czerwca 2007r. w Kielcach odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja SACROEXPO poświęcona architekturze i sztuce sakralnej pod hasłem „Kościół potrzebuje sztuki”.

W programie konferencji znalazły się następujące referaty, wygłoszone w trzech sesjach:

W ramach konferencji zaprezentowana została książka prof. Johna Newlinga – „Istotny stan dezorientacji” – zbiór esejów o tematyce z pogranicza teorii sztuki i filozofii, zainspirowanych ubiegłorocznym pobytem artysty w Kielcach. Pięknie wydana ,staraniem kieleckiego oddziału SARP, dwujęzyczna, ilustrowana książka, proponuje czytelnikowi zbliżenie się do sztuki angielskiego konceptualisty. Artysta w swoich działach proponuje widzowi przeżycia liminalne pozwalające „tajemnicy” przeniknąć na chwilę, ale w sposób pozostawiający ślad, do życia codziennego.1)

John Newling jest profesorem rzeźby i instalacji w Nottingham Trent University, realizującym projekty na duża skalę również w przestrzeniach pozagaleryjnych – w kościołach, bankach, hotelach, na ulicach, targowiskach. U podstaw realizacji artysty leży rygorystyczne myślenie konceptualne, uwzględniające przestrzeń architektoniczną, substancję materiału i precyzję wykonania. Tematem penetrowanym przez twórcę w najnowszych pracach są przejawy i związki między wiarą i pieniądzem, wartościami duchowymi i materialnymi. John Newling wystawiający w największych muzeach świata jak MOMA w Nowym Jorku czy Tate Modern w Londynie, pracuje obecnie nad kilkoma projektami w USA (Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzea Sztuki Współczesnej w San Francisco i Filadelfii), w Niemczech, Korei i Wielkiej Brytanii. Jest autorem wielu publikacji z pogranicza teorii sztuki i filozofii.

Konferencji towarzyszyły spotkania integracyjne, wycieczka po kielecczyźnie.

Materiały z konferencji zostaną opublikowane w kolejnym roczniku pod koniec bieżącego roku.

1)Książkę i wydawnictwo pokonferencyjne w cenie 25zł można zamówić w oddziałach SARP na terenie kraju oraz bezpośrednio w kieleckim oddziale SARP – www.kielce.sarp.org.pl email: konferencjasacroexpo@wp.pl lub sarpkielce@wp.pl

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę