Rusza "1000 złotych normy" - inauguracja na festiwalu Podwodny Wrocław!

Data dodania: 12.06.2010 | Aktualizacja: 12.06.2010, 00:00:00

Serdecznie zapraszamy na wystawę inicjującą przedsięwzięcie „1000 złotych normy” i towarzyszącą jej czwartą – specjalną – edycję wrocławskiej PechaKucha Night!

Odbędą się one w ramach festiwalu Podwodny Wrocław
Miejsce: Browar Mieszczański, ul. Hubska 44-48
11-13 czerwca 2010

O swoich projektach architekci opowiedzą podczas PechaKucha Night w sobotę 12 czerwca 2010 r. o godz. 20.00. Sala „Nad Schodami” .

„1000 złotych normy”

Dość Bolesławów i fontann za fortunę – Wrocław potrzebuje powiewu świeżego powietrza. Działań niekonwencjonalnych i wyjątkowych nie ze względu na gigantyczny budżet, ale pomysł. Niewielkich interwencji, które staną się impulsem do dalszych zmian.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy można zmienić miasto mając do dyspozycji zaledwie 1000 zł. O pomoc poprosiliśmy wrocławskich architektów. Na początku zadanie wydawało się karkołomne, jednak okazało się, że wszystko jest możliwe. Wystawa „1000 złotych normy” pokazuje efekty tych poszukiwań.

Zadaniem projektantów było zaproponowanie architektonicznych interwencji dla dowolnych lokalizacji we Wrocławiu. Warunków było kilka: pomysły muszą być wykonalne, a koszt realizacji każdego z nich nie może przekroczyć 1000 złotych. Projekty mają też służyć ludziom – ułatwiać, upiększać, pomagać, uprzyjemniać – a przy tym być zaskakujące i niestandardowe na tyle, by mogły nadać przeciętnym miejscom wyjątkowy charakter i sprawić, że na nowo zaistnieją one w świadomości mieszkańców.

Przygotowując wystawę, nie postawiliśmy się ponad prawem – nas również obowiązywała zasada 1000 złotych. Dokładnie tyle kosztowało jej „wyprodukowanie”.

Wystawa „1000 złotych normy” to zaledwie początek. Mamy nadzieję, że przygotowane na nią projekty uda się zrealizować, wywołując w ten sposób lawinę kolejnych pozytywnych przemian w przestrzeni naszego miasta.

Projekty przygotowali:
+48 Pracownia Projektowa
KMA Kabarowski Misiura Architekci
Maćków Pracownia Projektowania
Roman Rutkowski Architekci
SHI Pracownia Projektowa
VROA

PS W rzeczywistości 1000 złotych to nie cały koszt realizacji każdego z projektów. W kosztorysie nie znalazł się element najważniejszy – twórcza praca architektów. Trudno ją wycenić, ale z pewnością jej wartość przewyższa środki potrzebne na realizację koncepcji. Została wykonana w „czynie społecznym”, lub – jak kto woli – pro publico bono.

Co to jest PechaKucha Night?
PechaKucha (czyt. pe-cza-kcza) w języku japońskim oznacza pogawędkę. Od kilku lat jednak określenie to kojarzone jest ze spotkaniami kreatywnych ludzi, podczas których prezentują oni swoje projekty, pomysły i ukończone prace ze wszystkich dziedzin sztuki.
Każdy uczestnik PKN ma dla siebie tylko 6 minut i 40 sekund. W tym czasie pokazuje 20 slajdów, każdy z nich przez 20 sekund. Czasu jest niewiele, więc pokaz musi być szybki, konkretny i na temat.
Formułę PKN wymyślili architekci Astrid Klein i Mark Dytham z Klein Dytham Architecture, a inauguracyjne spotkanie odbyło się w 2003 r. w tokijskim klubie Superdeluxe. Dziś PechKuchaNight gości w ponad 300 miastach świata.
www.pechakuchawroclaw.blogspot.com

Kuratorzy: Daniela Szymczak, Michał Duda
Organizatorzy: Fundacja Promocji Sztuki Transformator i Festiwal Podwodny Wrocław

Udostępnij na:

Załączniki


REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę