Rozstrzygnięcie konkursu UIA Friendly and Inclusive Spaces

Data dodania: 22.06.2017 | Aktualizacja: 22.06.2017, 14:28:57

Konkurs Międzynarodowej Unii Architektów „ Przestrzenie przyjazne i dostępne” powstał z inicjatywy dyrektora Programu Pracy Architektura dla Wszystkich Krzysztofa Chwaliboga w 2008 roku.

Jego celem jest promocja jakości architektury – a więc: inspirującej, przyjaznej i dostępnej przestrzeni.

Po raz pierwszy Konkurs został rozstrzygnięty na Kongresie UIA w Turynie jeszcze jako ograniczony do II Regionu UIA (kraje Europy środkowej, południowej i wschodniej). Wówczas jeden z trzech medali zdobył Tomasz Konior za realizację rozbudowy gmachu Akademii Muzycznej w Katowicach. II edycję konkursu rozstrzygnięto na Kongresie UIA w Tokio 2011 roku. Tym razem kolejnym polskim medalistą został Bolesław Stelmach za zrealizowane centrum Fryderyka Chopina w ŻelazowejWoli.

Od Kongresu w Durban w 2014 roku dzięki poparciu dwóch byłych prezesów UIA Vassilisa Sgoutasa oraz Alberta Dublera zasięg konkursu rozszerzono na całą UIA. Wśród realizacji zgłoszonych z kilkudziesięciu krajów świata po raz trzeci jeden z trzech przyznanych medali trafił do polskich architektów: Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewy za Małopolski Ogród Sztuk W 2015 roku w trakcie audytu szeregu działań UIA, organizację konkurs Przyjazne Przestrzenie audytor Peter Mould uznał za ważne dla realizacji celów unii. W bieżącym roku przed kolejnym kongresem w Seulu rozstrzygnięto kolejną ogólnoświatową edycję konkursu nagrody„Friendly and Inclusive Spaces”.

Jury pod przewodnictwem Vassilisa Sgoutasa (byłego prezydenta UIA) w składzie:

zebrało się w Warszawie w dniu 1 czerwca. Medale i wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach :budynki nowe, historyczne oraz przestrzenie publiczne.

Medale (ufundowane przez SARP) oraz wyróżnienia zostaną wręczone na ceremonii Zamknięcia 26 Kongresu UIA w Seulu.

II ogólnoświatowa edycja tego konkursu UIA wykazała że temat architektury przyjaznej znajduje zainteresowanie wśród coraz większej liczby architektów. W przeddzień rozstrzygnięcia członkowie jury konkursu zostali przyjęci przez prezesa Mariusza Ścisło i wiceprezesa Jerzego Grochulskiego.

Pełną informację o projektach wyróżnionych (w konkursie przyznano 9 wyróżnień)  można znależć na stronie internetowej UIA.

Bożenna Turant Chwalibóg
architekt SARP

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę