Projekt Łazienki 2022 – 24 lutego startuje kolejna edycja konkursu KOŁO

Data dodania: 19.04.2022 | Aktualizacja: 20.04.2022, 12:26:27

Od 24 lat firma Geberit zaprasza studentów architektury i początkujących architektów do udziału w prestiżowym współzawodnictwie. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu będzie, jak co roku, zaprojektowanie toalety publicznej. Tym razem usytuowanej w pałacowym otoczeniu, ponieważ partnerem wydarzenia „Projekt Łazienki 2022” jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Przyzwyczajeni do wysokiego poziomu zgłoszonych prac organizatorzy, liczą na uwzględnienie kontekstu historycznego miejsca, lecz prezentację adaptacji tej strefy w zupełnie nowej odsłonie.

Konkurs „Projekt Łazienki 2022” od początku istnienia ma na celu zwrócenie uwagi na problematyczną kwestię toalet publicznych w Polsce. Przez prawie ćwierć wieku, dzięki organizatorom, partnerom, a także laureatom, nasz kraj wzbogacił się o miejsca potrzebne, funkcjonalne i estetyczne. Renoma konkursu sprawiła, że temat toalet przestał być wstydliwy i odrzucany na margines debaty społecznej. Partnerem tegorocznej edycji jest Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie, który oferuje młodym twórcom niezwykle inspirujący kontekst – historyczny, artystyczny i topograficzny. Równocześnie barokowa przestrzeń i jej zabytkowe, parkowe otoczenie stawiają przed adeptami sztuki architektury ambitne wyzwanie. W 2022 roku po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda specjalna w wysokości 5 000 PLN w nowej kategorii konkursowej „Projekt wnętrza łazienki”.

Projekt godny króla na miarę XXI wieku

Udział w konkursie „Projekt Łazienki 2022” mogą wziąć studenci architektury oraz młodzi architekci. Ich zadaniem będzie stworzenie koncepcji funkcjonalnego i uwzględniającego kontekst (rezydencja oraz ogrody królewskie) pawilonu przy Oranżerii Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, mieszczącego nowoczesną toaletę przeznaczoną dla zwiedzających. Warunkiem niezbędnym jest wykorzystanie w projekcie produktów marki Geberit i / lub KOŁO.

Dostępna i eko

Równie istotne dla oceniających będzie dostosowanie pawilonu sanitarnego do specjalnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy opiekunów z małymi dziećmi. Kluczowym dla partnera, jak również organizatora konkursu, są zagadnienia ekologii. Wydarzeniu będą towarzyszyły akcje aktywizujące studentów, mieszkańców Wilanowa i wszystkich zainteresowanych, takie jak, warsztaty, spacery, debaty czy sprzątanie przestrzeni otaczających Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Rozwiń skrzydła pod okiem mistrzów

Dla wielu uczestników poprzednich edycji kultowego „konkursu KOŁO”, udział w nim okazał się pierwszym krokiem na drodze do kariery. Tutaj nawiązuje się bezcenne znajomości zawodowe i otrzymuje wskazówki, które ukierunkowują młode talenty, dodając im wiatru w żagle - korekty oraz słowa uznania padają przecież z ust najpoważniejszych autorytetów w branży. Grono znakomitych jurorów wyłoni zwycięski projekt, przyzna także wyróżnienia i nagrody specjalne. W tegorocznej edycji Grand Prix ,,Projekt Łazienki 2022” wynosi 25 000 PLN, a łączna pula nagród to 60 000 PLN.

Jury

Jury konkursu to zawsze znakomici eksperci m.in. prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Associates, przewodnicząca komisji minionych edycji.

Do grona jury konkursu „Projekt Łazienki 2022” zostali zaproszeni także m.in.: arch. Robert Konieczny - KWK Promes; arch. Magdalena Federowicz-Boule - prezes pracowni Tremend; Paweł Jaskanis - dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; Marta Gutweter – architekt Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; dr hab. Barbara Kowalewska - ASP w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii; Agnieszka Kalinowska-Sołtys – APA Wojciechowski Architekci; arch. Mirosław Nizio - Nizio Design International; Marta Sękulska-Wrońska – partner w pracowni WXCA, prezes OW SARP; arch. Marcin Gierbienis – laureat konkursu Koło oraz Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit.

Harmonogram konkursu

Regulamin ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi projektów, informacjami na temat lokalizacji

oraz zasadami nadsyłania zgłoszeń jest dostępny na stronie www.konkurskolo.pl.

Termin nadsyłania prac konkursowych mija 4 maja. Uczestnicy mogą zadawać pytania przez formularz na stronie www.konkurskolo.pl.

Uroczyste ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 14 czerwca 2022, a prace laureatów będzie można podziwiać na wystawie w Wilanowie od 1.07.2022 do 31.08.2022 r.

Sekretarzem konkursu „Projekt Łazienki 2021” z ramienia marki Geberit jest Justyna Zborowska.

Plakaty konkursowe zaprojektował Patryk Hardziej (Hardziej Studio); pracownik naukowy, artysta grafik, który prezentował swoje prace na indywidualnej wystawie w wilanowskim Muzeum Plakatu.

Konkursowi towarzyszy program imprez przygotowany przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Za komunikację i organizację konkursu odpowiada agencja OKK! PR.

Kontakt dla mediów:
Justyna Zborowska
justyna.zborowska@geberit.com
+48 505 199 115

Olga Kisiel-Konopka
olga@okkpr.pl
+48 882 444 811

Magdalena Jankowska
magdalena.jankowska@okkpr.pl
+48 577 560 111

Więcej informacji na www.kolo.com.pl

Informacje o marce KOŁO

Od ponad 50 lat KOŁO jest wiodącym na rynku producentem i dystrybutorem wyrobów wyposażenia łazienek
w Polsce. W 2015 roku marka stała się częścią Grupy Geberit – europejskiego lidera technologii sanitarnych. Zakres produktów Grupy Geberit obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne). Pod marką KOŁO dostępne są ceramika i meble łazienkowe, wanny i brodziki akrylowe, kabiny prysznicowe oraz systemy instalacyjne. Pod marką KOŁO podejmowanych jest również szereg działań prospołecznych i proekologicznych. Od ponad 20 lat organizuje konkurs dla młodych architektów i studentów „Projekt Łazienki”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. W ramach tej cieszącej się uznaniem społecznym inicjatywy powstały m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym oraz toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie. Marka KOŁO pełni także funkcję mecenasa wielu przedsięwzięć kulturalnych. Nowoczesne salony firmowe Geberit i KOŁO w Warszawie i Krakowie to nie tylko miejsca, w których można zapoznać się z ofertą produktową firmy. Odbywają się w nich interesujące wystawy i spotkania poświęcone tematyce designu i architektury, a także szkolenia dla dystrybutorów, instalatorów i projektantów.

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę