POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY - unikatowa wystawa "Architektury-murator"

Data dodania: 09.05.2006 | Aktualizacja: 09.05.2006, 00:00:00

20 maja 2006 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowsk zostanie otwarta wystawa POLSKA.IKONY ARCHITEKTURY, zorganizowana przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Jej celem jest promocja Polski poprzez architekturę. Ekspozycja składa się z 40 wielkoformatowych plansz przedstawiających 20 budynków wzniesionych po 1989 roku, przełomowych dla polskiej architektury, wyróżniających się na tle czasów, wydarzeń i w rozumieniu odbiorców. Wernisaż odbędzie się podczas Nocy Muzeów, kiedy to 1500 europejskich muzeów i galerii między godziną 19.00 a 1.00 bezpłatnie udostępni zwiedzającym swoje ekspozycje. Centrum sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, jedna z 40 polskich placówekkulturalnych biorących udział w programie, otworzy wystawę POLSKA. IKONYARCHITEKTURY już o 18.00 - godzinę przed rozpoczęciem Nocy Muzeów.

Po prezentacji w Warszawie, wystawa zostanie włączona do oferty promocyjnejPolski i pokazana w polskich instytutach i placówkach dyplomatycznych zagranicą oraz w światowych muzeach, m.in. w Paryżu, Berlinie i Frankfurcie.

Przełom polityczny 1989 roku w Polsce był początkiem wielu przemian -gospodarczych, społecznych, kulturowych. Wszystkie one znalazłyodzwierciedlenie w architekturze.

Celem wystawy POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY jest prezentacja najbardziejcharakterystycznych, znaczących obiektów architektonicznych, zrealizowanychpo 1989 roku i będących swoistymi znakami w przestrzeni. Są to zarównobudynki, które powstały na terenie naszego kraju, jak i te symbolizującePolskę na arenie międzynarodowej.

Jury dokonujące wyboru uznało, że 20 IKON to budynki, które:

"Trzeba sobie zdawać sprawę, że 20 prezentowanych na wystawie obiektów, tozaledwie drobny ułamek z tysięcy powstających realizacji; niewielka próbkatego, co dzieje się w architekturze we współczesnej Polsce. Dlatego teżzależało nam na takim ich doborze, by pokazać jak najszersze spektrumarchitektonicznych tendencji, stylów oraz rozległy obszar zainteresowań itwórczych możliwości projektantów" - powiedziała Ewa P. Porębska, członek jury i kurator wystawy POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY.

Atrakcyjna forma wystawy, zaprojektowanej przez młodą śląską pracownięmedusa group, ma przybliżyć najwybitniejsze budynki powstałe w ostatnich 15latach, ukazać ich wyjątkowość, edukować i zachęcać do bliższegozainteresowania dorobkiem architektów tworzących w Polsce. Sposóbprzedstawienia akcentuje najważniejsze cechy obiektów poprzez specjalniedobrane zdjęcia, schematy i opisy. Uniwersalna formuła wystawy ma przyciągaćnie tylko architektów, ale też szerszą publiczność. Każdą z 20 IKONprzedstawiono na dwóch obustronnie zadrukowanych, banerowych planszach. Zjednej strony znajduje się prezentacja, z drugiej wyrazista, biało-czerwonagrafika. Takie rozwiązanie spełnia założenia wystawy, która ma być lekka,łatwa do przetransportowania i zamontowania, a dzięki licznym wariantomaranżacji możliwa do pokazania w różnych przestrzeniach wystawowych.

Wystawie POLSKA.IKONY ARCHITEKTURY będzie towarzyszyła prezentacja10-letniego dorobku konkursu "ŻYCIE w ARCHITEKTURZE" organizowanego wCentrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przez miesięcznik"Architektura-murator". Jego celem od początku było promowanie polskiejarchitektury. W ciągu 10 lat do konkursu zgłoszono w sumie około 1700obiektów. 20 maja zostanie zaprezentowana wystawa zbiorcza - prezentacja1700 plansz roboczych i 250 plansz finalistów.


POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY
20 maja - 31 maja 2006

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Al. Ujazdowskie 6, 00-461Warszawa

Organizator: miesięcznik "Architektura-murator"
Współorganizator: Departament Promocji Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Koncepcja / kurator: Ewa P. Porębska
Współpraca: Małgorzata Mycielska, Katarzyna Tomasiewicz
Projekt ekspozycji, grafika: medusa group, Przemo Łukasik, Łukasz Zagała,Dominik Jaksik, Maria Jaksik, Jakub Pudo

Skład jury (wybór 20 ikon):

Podczas NOCY MUZEÓW - wstęp bezpłatny

Kliknij aby powiększyć

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę