20 maja 2006 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowsk zostanie otwarta wystawa POLSKA.IKONY ARCHITEKTURY, zorganizowana przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Jej celem jest promocja Polski poprzez architekturę. Ekspozycja składa się z 40 wielkoformatowych plansz przedstawiających 20 budynków wzniesionych po 1989 roku, przełomowych dla polskiej architektury, wyróżniających się na tle czasów, wydarzeń i w rozumieniu odbiorców. Wernisaż odbędzie się podczas Nocy Muzeów, kiedy to 1500 europejskich muzeów i galerii między godziną 19.00 a 1.00 bezpłatnie udostępni zwiedzającym swoje ekspozycje. Centrum sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, jedna z 40 polskich placówekkulturalnych biorących udział w programie, otworzy wystawę POLSKA. IKONYARCHITEKTURY już o 18.00 - godzinę przed rozpoczęciem Nocy Muzeów.
Po prezentacji w Warszawie, wystawa zostanie włączona do oferty promocyjnejPolski i pokazana w polskich instytutach i placówkach dyplomatycznych zagranicą oraz w światowych muzeach, m.in. w Paryżu, Berlinie i Frankfurcie.
Przełom polityczny 1989 roku w Polsce był początkiem wielu przemian -gospodarczych, społecznych, kulturowych. Wszystkie one znalazłyodzwierciedlenie w architekturze.
Celem wystawy POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY jest prezentacja najbardziejcharakterystycznych, znaczących obiektów architektonicznych, zrealizowanychpo 1989 roku i będących swoistymi znakami w przestrzeni. Są to zarównobudynki, które powstały na terenie naszego kraju, jak i te symbolizującePolskę na arenie międzynarodowej.
Jury dokonujące wyboru uznało, że 20 IKON to budynki, które:
- stanowią wyróżniającą się wypowiedź architektoniczna na tleczasów, wydarzeń i w rozumieniu odbiorców/ społeczności,
- są, w momencie powstania, obiektami przełomowymi i odkrywczymi natle współczesnej polskiej architektury,
- stanowią "opowieść" na temat miejsca, w którym się znajdują,
- stały się ikoną-znakiem w przestrzeni i zdobyły uznanieśrodowiska architektów w prestiżowych konkursach.
"Trzeba sobie zdawać sprawę, że 20 prezentowanych na wystawie obiektów, tozaledwie drobny ułamek z tysięcy powstających realizacji; niewielka próbkatego, co dzieje się w architekturze we współczesnej Polsce. Dlatego teżzależało nam na takim ich doborze, by pokazać jak najszersze spektrumarchitektonicznych tendencji, stylów oraz rozległy obszar zainteresowań itwórczych możliwości projektantów" - powiedziała Ewa P. Porębska, członek jury i kurator wystawy POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY.
Atrakcyjna forma wystawy, zaprojektowanej przez młodą śląską pracownięmedusa group, ma przybliżyć najwybitniejsze budynki powstałe w ostatnich 15latach, ukazać ich wyjątkowość, edukować i zachęcać do bliższegozainteresowania dorobkiem architektów tworzących w Polsce. Sposóbprzedstawienia akcentuje najważniejsze cechy obiektów poprzez specjalniedobrane zdjęcia, schematy i opisy. Uniwersalna formuła wystawy ma przyciągaćnie tylko architektów, ale też szerszą publiczność. Każdą z 20 IKONprzedstawiono na dwóch obustronnie zadrukowanych, banerowych planszach. Zjednej strony znajduje się prezentacja, z drugiej wyrazista, biało-czerwonagrafika. Takie rozwiązanie spełnia założenia wystawy, która ma być lekka,łatwa do przetransportowania i zamontowania, a dzięki licznym wariantomaranżacji możliwa do pokazania w różnych przestrzeniach wystawowych.
Wystawie POLSKA.IKONY ARCHITEKTURY będzie towarzyszyła prezentacja10-letniego dorobku konkursu "ŻYCIE w ARCHITEKTURZE" organizowanego wCentrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przez miesięcznik"Architektura-murator". Jego celem od początku było promowanie polskiejarchitektury. W ciągu 10 lat do konkursu zgłoszono w sumie około 1700obiektów. 20 maja zostanie zaprezentowana wystawa zbiorcza - prezentacja1700 plansz roboczych i 250 plansz finalistów.
POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY
20 maja - 31 maja 2006
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Al. Ujazdowskie 6, 00-461Warszawa
Organizator: miesięcznik "Architektura-murator"
Współorganizator: Departament Promocji Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Koncepcja / kurator: Ewa P. Porębska
Współpraca: Małgorzata Mycielska, Katarzyna Tomasiewicz
Projekt ekspozycji, grafika: medusa group, Przemo Łukasik, Łukasz Zagała,Dominik Jaksik, Maria Jaksik, Jakub Pudo
Skład jury (wybór 20 ikon):
- Adam Budak - historyk sztuki, kurator w galerii Kunsthaus Graz w Austrii.Autor wielu wystaw indywidualnych i grupowych polskich i międzynarodowychartystów w Polsce i za granicą. Kurator Pawilonu Polskiego na IXMiędzynarodowym Biennale w Wenecji (2004)
- Ryszard Jurkowski - architekt, prezes ZG Stowarzyszenia ArchitektówPolskich. Od roku 1990 prowadzi w Katowicach pracownię AIR Jurkowscy -Architekci Sp. z o.o.
- Jacek Lenart - architekt, przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego SędziówKonkursowych SARP, członek Krajowej Rady Izby Architektów. Od 1990 rokuprowadzi w Szczecinie wraz ze Stanisławem Kondarewiczem pracownięarchitektoniczną Studio A4
- Ewa P. Porębska - architekt, od 1994 roku Redaktor Naczelny miesięcznika"Architektura-murator". Autorka wielu publikacji o architekturze,współtwórca kilkunastu wystaw, polski kurator międzynarodowej wystawyfotografii architektonicznej Form and nonForm (Luksemburg 2005). Laureatkanagrody SARP Bene Merentibus (1998)
Podczas NOCY MUZEÓW - wstęp bezpłatny