Najlepsza polska architektura na warszawskich bulwarach

Data dodania: 23.09.2019 | Aktualizacja: 23.09.2019, 12:29:08

W dniach 24 września – 13 października 2019 na bulwarach w Warszawie zobaczyć będzie można  zorganizowaną przez Fundację Miesa van der Rohe wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe” 

Jedyna oficjalna architektoniczna nagroda Unii Europejskiej EU Mies van der Rohe Award ma już 31-letnią tradycję, ale dopiero w 1998 roku, po dziesięciu latach od jej ustanowienia, na tak zwanej krótkiej liście najlepszych, znalazł się pierwszy polski obiekt - Brama do Miasta Zmarłych, czyli kaplica i dom pogrzebowy w Krakowie autorstwa Romualda Loeglera z zespołem. Główna nagroda przypadła realizacji z Polski dopiero w 2015 roku (Filharmonia w Szczecinie, autorzy Barozzi / Veiga, przy znaczącej współpracy polskiego biura Studio A4 Jacka Lenarta, laureata tegorocznej Honorowej Nagrody SARP 2019). W dniach 24 września – 13 października 2019 na warszawskich bulwarach obejrzeć można będzie zorganizowaną przez Fundację Miesa van der Rohe wystawę „Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe”, prezentującą oś czasową z umieszczonymi na niej wszystkimi zwycięzcami, finalistami i obiektami które znalazły się na tak zwanej krótkiej liście. Wystawie towarzyszy obszerna internetowa publikacja „Architektury-murator”, do pobrania w formie PDF na stronie www.architektura25.pl/z-archiwum-a-m/. 

24 września o godzinie 18.00 otwarcia wystawy dokonają kuratorzy Ivan Blasi i Marcin Szczelina, Architekt Miasta Warszawy Marlena Happach i redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, a zarazem pierwsza polska jurorka Nagrody im. Miesa van der Rohe (2013) Ewa P. Porębska. Ze względu na skalę pawilonu, wejście na wernisaż w ramach dostępności miejsca.

Wystawa
Europejska kronika wydarzeń: Polska w konkursie Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej im. Miesa van der Rohe 
Warszawa, Bulwary Wiślane, 
Galeria Przy Plaży, 
24 września 2019 – 13 października 2019
Organizator: 
Mies van der Rohe Foundation
Współorganizator: miesięcznik „Architektura-murator”
Kuratorzy: Ivan Blasi, Marcin Szczelina
Wystawę zorganizowano w ramach obchodów 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator”

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę