WYNIKI KONKURSU NAGRODA ROKU SARP edycja 2025

Data dodania: 09.06.2025 | Aktualizacja: 17.06.2025, 08:29:39

WYNIKI KONKURSU NAGRODA ROKU SARP edycja 2025 za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany do końca 2024 r. w Polsce

Sąd Konkursowy w składzie: 

postanowił przyznać Nagrodę Grand Prix pracowni SLAS architekci za projekt zespołu zabudowy wielorodzinnej "AJNFART" w Rybniku. 

„AJNFART” Zespół zabudowy wielorodzinnej w Rybniku Pracownia:

SLAS architekci
Autorzy:
Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus
Współpraca:
SoniaManssour-Stawiarska
Inwestor:
Miasto Rybnik Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom”
Wykonawca:
WODPOL + PBO ŚLĄSK

Uzasadnienie:

Żyjemy w czasach, w których mieszkania oraz domy wielorodzinne zostały niemal całkowicieuprzedmiotowione. W realiach gospodarki wolnorynkowej funkcjonują pod nazwami „produkt mieszkaniowy” czy „inwestycja kapitałowa”, tracąc często swój pierwotny sens – bycia miejscem do życia. Dom wielorodzinny Ajnfart zaprojektowany jako lokalny TBS, jest kompletnym zaprzeczeniem tej tendencji. Dom jest idealną odpowiedzią, w którą stronę powinno iść budownictwo wielorodzinne, niezależnie od tego, czy mówimy o Rybniku, czy Gdańsku.
Ajnfart stanowi wyjątkowy w skali kraju przykład budownictwa dostępnego, które nie tylko wyróżnia się jednostkowo, będąc doskonałym przykładem budynku wielorodzinnego ale pokazuje kierunek, którym warto podążać tworząc przestrzeń do życia i zamieszkania. Wszystko to świadczy o niebywałym kunszcie, pracowitości oraz empatii włożonej w projekt przez cały zespół projektowy.

1. BUDYNEK MIESZKALNY JEDNORODZINNY

Nagroda

DOM W SKARPIE

Pracownia:
77 STUDIO Architektury
Autorzy:
Paweł Naduk
Współpraca:
Agnieszka Sionek, Daniel Naduk, Paulina Kapiszka, Agnieszka Osiejewska- Naduk

Uzasadnienie:

„Dom w Skarpie” to przykład architektury zakorzenionej w krajobrazie, która czerpie siłę z ciszy, uważności i świadomego projektowania. Zamiast przyciągać uwagę monumentalnością, skupia się na relacji z otoczeniem – na światłocieniu, perspektywach i rytmie natury. Przemyślane użycie materiałów, zrównoważone rozwiązania i dbałość o każdy detal przekładają się na głęboko humanistyczną jakość przestrzeni. To budynek, który nie narzuca się, ale buduje znaczenia przez obecność i uważność.

Wyróżnienie

ROD

Pracownia:
NOKE ARCHITECTS
Autorzy:
Karol Pasternak, Piotr Maciaszek, Mateusz Jaworski
Inwestorzy:
Grzegorz Wacławek, Magda Grabowska

Uzasadnienie:

Projektanci świetnie wykreowali przestrzeń tzw. „domku na ogródkach” proponując właścicielom przebywanie w otoczeniu artyzmu. Świetnym uzupełnieniem jest odważne i trafione użycie koloru.Dobrze zaprojektowana otaczająca budynek przestrzeń i zieleń mogą być azylem dla właścicieli w obecnych szybkich czasach.

2. BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY

Nagroda

„AJNFART” Zespół zabudowy wielorodzinnej w Rybniku Pracownia:

SLAS architekci
Autorzy:
Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus
Współpraca:
SoniaManssour-Stawiarska
Inwestor:
Miasto Rybnik Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom”
Wykonawca:
WODPOL + PBO ŚLĄSK

Uzasadnienie:

W skali urbanistycznej, dom doskonale wpisuje się w otoczenie, zwraca uwagę na istniejące ceglane budynki jak i skalę zabudowy okolicy. Dzięki wpisaniu go w miejski kwartał, projektanci stworzyliwartościową przestrzeń publiczną: kameralny dziedziniec, który jednocześnie pełni funkcję przestrzeni prywatnej, placu zabaw i otwartego placyku miejskiego. To przestrzeń łącząca różne warstwy miejskiego życia w sposób spójny i pełen empatii. Zewnętrzny wyraz budynku – jego ceramiczne wykończenie, konsekwencja projektowa oraz świadoma skromność – zasługują na szczególne uznanie. Otwarte przejścia w parterach budynku naturalnie łączą go z przyległą, rewitalizowaną częścią miasta.

Wyróżnienie

BUDYNEK MIESZKALNO-USŁUGOWY ‘BERNARDYŃSKA 4’ WE WROCŁAWIU

Pracownia:
Maćków Pracownia Projektowa
Autorzy:
Zbigniew Maćków, Szymon Brzezowski, Aleksandra Czupkiewicz, Aleksandra Herman, MarekKonopnicki, Joanna Major, Natalia Rowińska, Marta Wolak
Współpraca:
Jakub Biernacki, Rebeka Czaja, Martyna Iberat, Dominika Niewczas, Zuzanna Wojtasiak
Inwestor:
TOSCOM Development
Wykonawca:
Vista Construction

Uzasadnienie

Budownictwo wielorodzinne dziś, rządzi się swoimi prawami- głównie ekonomicznymi, w których to niema miejsca na jakość i budowanie wartości poprzez architekturę a tym bardziej wyrażaniu szacunku dla otoczenia. Tym bardziej wyróżnia się budynek wielorodzinny przy ul. Bernardyńskiej we Wrocławiu, autorstwa Maćków Pracowni Projektowej. Zlokalizowany w samym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie cennego dziedzictwa, obiekt doskonale wpisuje się w wymagający kontekst – zarówno urbanistyczny (skalą i tektoniką fasad), jak i architektoniczny (proporcjami, doborem materiałów, uwagą poświęconą detalom). Wszystko to sprawia, że budynek „siedzi” w miejscu naturalnie, z szacunkiem dla otoczenia ibez prób dominacji. Skromność i świadome operowanie formą są tu jego największą siłą. To przykład architektury, która współtworzy miasto – zamiast je zawłaszczać.

Wyróżnienie

ZABUDOWA WIELOFUNKCYJNA NA PÓŁNOCNYM CYPLU WYSPY SPICHRZÓW W GDAŃSKU

Pracownia:
MSA
Autorzy:
Maciej Mąka, Radosław Sojka
Zespół projektowy:
Łukasz Stanaszek, Paulina Bartosik, Katarzyna Biała, Adam Baczewski, Katarzyna Dudek, Agnieszka Glegoła, Rafał Gołębiewski, Agnieszka Kaszczewska, Anna Kuflewska, Jakub Kalinowski, Alicja Piwiec, Marta Potocka, Magdalena Przeniosło, Jarosław Ptaszyński, Maciej Sokół, Małgorzata Tarnowska, Barbara Mąka, Izabela Tomczak, Beata Zawadzka, GrażynaGrzybowska, Jakub Kubiński, Piotr Sikorski, Małgorzata Trybulska, Katarzyna Zawistowska, Aleksandra Rutecka – Blimke, Natasza Regulska, Artur Paczkowski, Adam Załęski Kamila Stajno, Karolina Miernik, Karolina Ćmikiewicz
Inwestor:
Granaria Development Gdańsk Sp. z o. o.
Wykonawca:
Korporacja budowlana Doraco Sp. z o. o.

Uzasadnienie:

Wyjątkowe położenie zabudowy w tak bardzo charakterystycznym miejscu Gdańska na WyspieSpichrzów, z jej bogatą historią i atmosferą, pozwoliło na stworzenie miejsca, które harmonijniełączy tradycję z nowoczesnością. Budynki wpisują się w klimat starego Gdańska, ale jednocześnie oferują nowoczesne rozwiązania architektoniczne i przestrzenie dostosowane do obecnych potrzeb.

3. BUDYNEK BIUROWY, OŚWIATY LUB ADMINISTRACJI

Nagroda

SZKOŁA PODSTAWOWA I PRZEDSZKOLE PRZY UL. ŚWIDERSKIEJ W WARSZAWIE

Pracownia:
Bujnowski Architekci
Autorzy:
Piotr Bujnowski, Katarzyna Magdzik, Krzysztof Makowski, Martyna Rowicka- Michałowska, Piotr Gajdak, Weronika Wrzosek, Dominika Dydyszko, Karina Jędrak-Kościesza
Architektura krajobrazu:
Toposcape: Magdalena Wnęk, Justyna Dziedziejko
Inwestor:
Miasto Stołeczne Warszawa, Urząd Dzielnicy Białołęka
Wykonawca:
Konsorcjum firm: Wodpol – PBO Śląsk – Coexio

Uzasadnienie:

Nagrodę przyznano za idealne wykorzystanie miejsca dla tworzenia przyjaznej i dobrej przestrzeni.Znakomite powiązanie wielu funkcji edukacji młodzieży z użytymi materiałami i rozwiązaniami formalnymi stwarzają przestrzenie miłe i znakomicie współgrające ze sobą, a użyte materiały i kolorystyka podkreślają tozałożenie. Autorzy wykorzystują cały wachlarz możliwości inkluzywnego projektowania dla budynku nowoczesnego i przyjaznego dla środowiska realizując obiekt znakomicie wpisujący się w przestrzeń i potrzeby lokalnej młodzieży i mieszkańców.

Wyróżnienie

GAMBIT OFFICE

Pracownia:
Robert Konieczny KWK Promes
Autorzy:
Robert Konieczny, Michał Lisiński
Współpraca autorska:
Katarzyna Pająk, Karol Jackiewicz, Karol Knap, Krzysztof Kobiela
Inwestor:
Gambit System S. J. Maziarczyk i współpracownicy

Uzasadnienie:

Jak pokazać że inwestor sprzedaje rury – po prostu pokazać je na budynku. Prosta i trafiona odpowiedź projektanta świetnie odpowiada na zadane pytanie. Oszczędna dwubryłowa forma budynku dobrze prezentuje się w otoczeniu niewielkiej zabudowy zachowując jednak wyjątkowy charakter budynku. Nowoczesne i proste wnętrza dobrze uzupełniają całość wypowiedzi autora.

4. BUDYNEK KULTURY

Nagroda:

PSZCZYŃSKIE CENTRUM KULTURY

Pracownia:
Kozień Architekci
Autorzy:
Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka
Współpraca:
Katarzyna Basista, Joanna Filipek, Jakub Dziewoński
Architektura krajobrazu:
Agata Zachariasz, Krystyna Szar
Inwestor:
Pszczyńskie Centrum Kultury
Wykonawca:
Budimex SA

Uzasadnienie:

W jaki sposób dać niewielkiej miejscowości nowy oddech w sferze kultury – najlepiej zbudować takiobiekt jak Pszczyńskie Centrum ultury. Nowocześnie zaprojektowana sala koncertowa, prawie studyjne czarne kino, sale przeznaczone na warsztaty, biura otwarte na wewnętrzny zielony ogród i atrakcyjne tereny aktywności zewnętrznej ubogaciły Pszczynę dając nowe opcje mieszkańcom. Dobrze ustawiona funkcja ale także dobry detal np. płyt elewacyjnych podkreślają wartość budynku.

Wyróżnienie:

MAŁOPOLSKIE CENTRUM NAUKI COGITEON W KRAKOWIE

Pracownia:
Heinle, Wischer und Partner Architekci
Autorzy:
Anna Stryszewska-Słońska, Edzard Schultz, Joanna Pittner, Tomasz Padło, Małgorzata Oleśkowska, Barbara Trojanowska, Wojciech Chołuj, Łukasz Orłowski, Małgorzata Biernacka
Inwestor:
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
Wykonawca:
HOCHTIEF Polska Spółka Akcyjna

Uzasadnienie:

Małopolskie Centrum Nauki wyróżnia wyrazista forma i czytelny układ z jasną dyspozycją przestrzenną. Podąża za tym precyzja wykonania. Stonowana estetyka stwarza dobre tło ekspozycji, oraz zmieniających się aktywności muzealnych. Na uwagę zasługuje otoczenie budynku zawierające miejsca rekreacji, a przede wszystkim otwarty zielony dach stanowiący integralną część terenów zieleni, krajobrazową trybunę oraz miejsce spotkań.

Wyróżnienie

INTERAKTYWNE CENTRUM BAJKI I ANIMACJI OKO W BIELSKU-BIAŁEJ, STUDIO FILMÓW RYSUNKOWYCH

Pracownia:
Nizio Design International
Autorzy:
Mirosław Nizio, Bartłomiej Terlikowski

Uzasadnienie:

Na uwagę zasługuje minimalistyczne podejście autorów do powiązania funkcji zespołu z tradycją, Nowoczesna i syntetyczna forma obiektu wiąże historię z przyszłością, a tradycje z nowoczesnością.Aktywizacja miejsca w centrum miasta tworząc wydzielone i zamknięte przestrzenie, jednocześnie wciągają do jego wnętrza opowiadając i tworząc bajkowy teatr przestrzeni.

5. INNY BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

Nagroda:

ŚWIĘTOKRZYSKI KAMPUS LABORATORYJNY GŁÓWNEGO URZĘDU MIAR W KIELCACH W WARSZAWIE

Pracownia:
BDMA

Autorzy:
Jacek Mroczkowski, Krzysztof Banaszewski, Maciej Dembiński

Zespół projektowy:
Bartosz Wojciechowski, Michał Bylica, Filip Karlicki, Krzysztof Katerla, Katarzyna Krefta, KarolinaŁuciów, Teresa Piecuch, Joanna Romaniuk, Michał Romański, Gabriela Siljanoska, Mateusz Słoboda
Architektura krajobrazu: topoScape
Inwestor:
Główny Urząd Miar, Politechnika Świętokrzyska
Wykonawca:
Anna - Bud Sp. z o.o.

Uzasadnienie:

Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach mógł być jednym z tych budynków, o których istnieniu – poza kilkudziesięcioma pracownikami – nie wiedziałby nikt. Stało się jednak zupełnie inaczej. To obiekt wyjątkowy, który w niezwykle udany sposób łączy złożony program funkcjonalny z przemyślaną architekturą krajobrazu. Zabudowa została rozplanowana wokół centralnego dziedzińca, ukształtowanego kaskadowo wzdłuż północnego zbocza wzgórza, na którym zlokalizowany jest cały kompleks. Takie rozwiązanie nie tylko podkreśla walory miejsca, lecz także nadaje przestrzeni niepowtarzalny charakter. Poszczególne funkcje laboratoryjne zostały zamknięte w eleganckich, prostych bryłach – swoistych „pudełkach” o zróżnicowanych odcieniach i subtelnym detaluarchitektonicznym . Ich klarowna forma i uporządkowanie w terenie pozwalają z jednej strony na efektywną organizację pracy, a z drugiej – na stworzenie harmonijnego dialogu między architekturą a krajobrazem. Inteligencja włożona w wykorzystanie topografii działki i połączenie architektury ikrajobrazu w jedno, jest doskonale widoczna i wyjątkowa. Jedynym smutnym elementem to fakt, iż obiekt- ze względu na swoją specyfikę dostępny jest tak niewielkiej grupie ludzi, gdyż powinien być przykładem jak mogą wyglądać i funkcjonować budynkipubliczne, nawet te od których nikt nie śmie oczekiwać że będą tak spektakularne.

Wyróżnienie

DOM STUDENTA NR 7 W WARSZAWIE

Pracownia:
PROJEKT PRAGA
Autorzy:
Karolina Tunajek, Marcin Garbacki, Jacek Wochowski, Patrycja Arasim, Agata Bonisławska, Bartek Dudziński, Damian Kasperowicz, Katarzyna Krokos, Malwina Mąka, Joanna Ryżko, Kinga Rzeplińska, Zuzanna Sprogis, Zofia Stachura, Michał Sztolcman
Inwestor:
Uniwersytet Warszawski
Wykonawca:
MOTA ENGIL CE

Uzasadnienie:

Budynek domu studenckiego na Warszawskim Służewcu wśród członków sądu konkursowego od samego początku rozmów wzbudził gorącą dyskusję i ogromny zachwyt. Czysto akademicki rzut iukład budynku, przekłada się na jego funkcjonowanie i codzienne życie w przestrzeni studenckiej. Budynek, który wnosi tak pozytywne odczucia wśród członków sądu i użytkowników, zrealizowany w ramach inwestycji publicznych, zasługuje na wielkie wyróżnienie.

6. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ I BUDYNKI CERTYFIKOWANE

Nagroda:

BUDYNEK EDUKACYJNY W LEŚNYM OGRODZIE BOTANICZNYM MARSZEWO W GDYNI

Pracownia:
Gierbienis + Poklewski
Autorzy:
Marcin Gierbienis, Damian Poklewski–Koziełł
Inwestor:
Nadleśnictwo Gdańsk z siedzibą w Gdyni
Wykonawca:
Przedsiębiorstwo Budowlane TB.INVEST Tomasz Brzeziński

Uzasadnienie:

Nagrodę przyznano za stworzenie miejsca na edukację, która swą formą i materiałem nawiązuje do tradycji i uczy o zrównoważonym rozwoju. Obiekt został zbudowany z drewna przy użyciu technologii CLT, a jego struktura i proporcje nawiązują do lokalnej kultury. To wielofunkcyjna przestrzeń spójnie zaprojektowana od detalu wnętrz po aranżację krajobrazową. Z wielką uwagą obiekt został wpisany w otoczenie z szacunkiem dla natury, krajobrazu i zastanych form osadniczych.

7. PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

Nagroda

PRZEBUDOWA PLACU WOLNOŚCI W ŁODZI

Pracownia:
mamArchitekci, A2P2 architecture & planning
Autorzy:
Monika Arczyńska, Małgorzata Borys, Łukasz Pancewicz, Renata Pieńkowska, Ewa Potapow, Maksym Potapow, Katarzyna Rokicka-Müller, Barbara Tusk, Bartosz Zimny
Architektura krajobrazu:
Ewa Potapow, Michelle Mbazuigwe, Elżbieta Urbaniak
Inwestor:
MIASTO ŁÓDŹ – ZARZĄD INWESTYCJI MIEJSKICH
Wykonawca:
TRAKCJA S.A.

Uzasadnienie:

Autorzy podjęli się rozwiązania bardzo trudnego tematu zarówno rozwiązań formalnych jak i powiazań historycznych i funkcjonalnych. Realizacja jest znakomitym przykładem aktywizacji miejsca podkreślając jednocześnie oś historyczną starej części miasta. Wyważone zastosowanie „placu zielonego” z korektą strefy komunikacji kołowej i pieszej to znakomity przykład godny do naśladowania w naszych miastach.

Wyróżnienie:

ZESPÓŁ BUDYNKÓW BIUROWO-USŁUGOWYCH LIXA WARSZAWIE

Pracownia:
HRA ARCHITEKCI
Autorzy:
Wojciech Hermanowicz, Stanisław Rewski, Błażej Hermanowicz, Michał Chrzanowski
Współpraca autorska:
Aleksandra Wróblewska, Adam Wojtalik, Paweł Frątczak, Mateusz Mindziak, Marek Papiernik, Krzysztof Hajduczenia, Aleksandra Klijewicz, Monika Chełmińska, Bartłomiej Michalski, Karolina Gilewska, Grażyna Rupiewicz, Anna Sikorska, Monika Wiercioch, Robert Ptasiński, Joanna Bednarczyk, Elżbieta Kozłowska
Inwestor:
YAREAL POLSKA sp. z o.o.
Wykonawca:
PORR S.A., FineTech Construction sp. z o. o.

Uzasadnienie:

Znakomite i bardzo zrównoważone potraktowanie przestrzeni publicznych. Na uwagę zasługuje bardzo atrakcyjne powiązanie przestrzeni publicznych i prywatnych przez liczne przejścia, obszerne hole oraz połączenia komunikacyjne, sprawiające z jednej strony odseparowanie tych stref, a jednocześnie umiejętne i kontrolowane interakcje. Bardzo dużo zielonych i zróżnicowanych terenówpowoduje, że przestrzeń jest przyjazna, różnorodna i atrakcyjna dla wszystkich użytkowników, a przede wszystkim znakomicie dopełnia funkcje biurowe.

8. ARCHITEKTURA W PRZESTRZENI DZIEDZICTWA

Nagroda

ZABUDOWA WIELOFUNKCYJNA NA PÓŁNOCNYM CYPLU WYSPY SPICHRZÓW W GDAŃSKU

Pracownia:
MSA
Autorzy:
Maciej Mąka, Radosław Sojka
Zespół projektowy:
Łukasz Stanaszek, Paulina Bartosik, Katarzyna Biała, Adam Baczewski, Katarzyna Dudek, Agnieszka Glegoła, Rafał Gołębiewski, Agnieszka Kaszczewska, Anna Kuflewska, Jakub Kalinowski, Alicja Piwiec, Marta Potocka, Magdalena Przeniosło, Jarosław Ptaszyński, Maciej Sokół, Małgorzata Tarnowska, Barbara Mąka, Izabela Tomczak, Beata Zawadzka, GrażynaGrzybowska, Jakub Kubiński, Piotr Sikorski, Małgorzata Trybulska, Katarzyna Zawistowska, Aleksandra Rutecka – Blimke, Natasza Regulska, Artur Paczkowski, Adam Załęski Kamila Stajno, Karolina Miernik, Karolina Ćmikiewicz
Inwestor:
Granaria Development Gdańsk Sp. z o. o.
Wykonawca:
Korporacja budowlana Doraco Sp. z o. o.

Uzasadnienie:

Jury doceniło wyjątkowe podejście projektantów do rewitalizacji terenów zniszczonych upływem czasu, z szacunkiem i kulturą nawiązując do zabytkowej architektury Starego Gdańska. To nie tylko nowykawałek miasta. Zdecydowanie jest to przestrzeń, w której historia spotyka się ze współczesną architekturą i technologią, tworząc miejsce zarówno do pracy, jak i odpoczynku. Dzięki przemyślanemu projektowi oraz staranności wykonania, północny cypel Wyspy Spichrzów staje sięatrakcyjnym punktem na mapie Gdańska.

Wyróżnienie

BOHEMA PRAGA REWITALIZACJA I ADAPTACJA TERENÓW POPRZEMYSŁOWYCH PRZY UL.SZWEDZKIEJ W WARSZAWIE

Pracownia:
Grupa 5 Architekci
Autorzy:
Roman Dziedziejko, Mikołaj Kadłubowski, Michał Leszczyński, Krzysztof Mycielski, Rafał Zelent, Rafał Grzelewski
Inwestor:
Okam Capital Sp. z o. o.
Wykonawca:
Unibep S. A.,
FineTech Construction Sp. z o. o.

Uzasadnienie:

Adaptacja poprzemysłowych terenów przy ulicy Szwedzkiej na warszawskiej Pradze to projekt, który łączy historię z nowoczesnością. Tereny po dawnej fabryce lamp i produktów chemicznych zyskały nowe życie, stając się przestrzeniami łączącymi funkcje mieszkalne, biurowe i usługowe. Wyjątkowym elementem jest rekreacyjna oś osiedla z liniowym parkiem oraz ogólnodostępnym pasażem. To miejsce stało się sercem życia społecznego tej okolicy. Jury doceniło szczególną dbałość o detale i to, jak nowa zabudowa naturalnie wpisuje się w charakter architektury warszawskiej Pragi. Projektanci zachowali pewnego rodzaju surowośćpoprzemysłowego terenu, jednocześnie w naturalny sposób wprowadzając elementy rzeźby. Ten projekt to coś więcej niż estetyka. To wkład w ożywienie Pragi, zachowanie jej unikalnego charakteru i stworzenie przestrzeni, która naprawdę służy ludziom.

Wyróżnienie:

PRZEBUDOWA, ROZBUDOWA I NADBUDOWA TEATRU IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH

Pracownia:
WXCA
Autorzy:
Szczepan Wroński, Monika Lemańska, Małgorzata Dembowska, Michał Kasprzyk, Marcin Kruk, Paulina Kucharska, Krzysztof Moskała, Krzysztof Marciszewski, Małgorzata Gilarska,Marcin Jurusik, Kacper Karpiński, Magdalena J. Nowak, Kajetan Szostok, Nina Wojtczuk-Hejduk, Tomasz Burno, Zuzanna Wodowska, Stanisław Klajs, Adrianna Manista, Anna Majewska-Karolak, Michał Czerwiński, Mikołaj Niewęgłowski, Łukasz Rossa, Paweł Grodzicki, Marta Sękulska-Wrońska, Andrzej Bulanda, Piotr Hardt
Inwestor:
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Wykonawca:
Firma Budowlana Anna-Bud sp. z o.o.

Uzasadnienie:

Teatr w Kielcach zaskakuje na wielu poziomach. Pierwszym z nich jest subtelna, z wielkim wyczuciem zaprojektowana strefa wejściowa. Imponująco odnowione foyer i klatka schodowa prowadzą do drugiego etapu doświadczenia – sali teatralnej z ręcznie młotkowanym plafonem akustycznym, który nadaje jej wyjątkowy charakter. Kolejnym etapem zachwytu jest odnowiony dziedziniec i przebudowana kamienicy od strony ulicy Sienkiewicza. Architektura tych przestrzeni oparta jest na współczesnym, lecz skromnym języku – co świadczy o ogromnym wyczuciui wrażliwości zespołu projektowego. Teatr stał się nie tylko miejscem kultury, ale i wzorem przemyślanej rewitalizacji.

9. ARCHITEKTURA WNĘTRZ

Nagroda:

DOM STUDENTA NR 7 W WARSZAWIE

Pracownia:
PROJEKT PRAGA
Autorzy:
Karolina Tunajek, Marcin Garbacki, Jacek Wochowski, Patrycja Arasim, Agata Bonisławska,Bartek Dudziński, Damian Kasperowicz, Katarzyna Krokos, Malwina Mąka, Joanna Ryżko, Kinga Rzeplińska, Zuzanna Sprogis, Zofia Stachura, Michał Sztolcman
Inwestor:
Uniwersytet Warszawski
Wykonawca:
MOTA ENGIL CE

Uzasadnienie:

Wnętrza Domu Studenta nr 7 to przemyślana odpowiedź na potrzeby współczesnych studentów – oferują nie tylko miejsce do życia, ale i przestrzeń sprzyjającą współdziałaniu, odpoczynkowi i nauce. Centralne atrium, otwarte kuchnie orazstrefy wspólne tworzą ramy dla codziennych spotkań i spontanicznych interakcji, budując silne poczucie wspólnoty. Jasne, dostępne i trwałe wnętrza odpowiadają na zróżnicowane potrzeby mieszkańców, zapewniająckomfort i orientację w przestrzeni. To modelowa realizacja, która powinna inspirować kolejne inwestycje akademickie – odpowiedzialne, otwarte i projektowane z myślą o przyszłości.

Wyróżnienie

WNĘTRZA W FABRYCE CZEKOLADY E. WEDEL

Projekt samego budynku:
BIM Architekci i Iga Konowalska
Projekt wnętrz:
WWAA
Autorzy projektu wnętrz:
Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Iwona Borkowska, Grzegorz Makarewicz, Dorota Wilczyńska, Monika Piekoszewska, Krzysztof Jakubów, Julia Dąbrowska, Anna Derach, Beata Wróblewska, Karolina Ciejka, AnnaGwiazda, Anna Kieloch, Hubert Natorff, Michał Breczko
Inwestor:
Lotte Wedel Sp. z o. o.
Wykonawca:
WWAA Sp. z o. o. Sp. komandytowa

Uzasadnienie:

To miejsce „pachnie” wspomnieniem dzieciństwa i elegancją dawnych lat. Już sama bryła przyciąga wzrok i wcale niedyskretnie nawiązuje do prostego, szlachetnego i kryjącego tajemnicę źródła swojej inspiracji – pudełka czekoladek, któredopiero po odkryciu wieka uwalnia bogactwo wnętrza, Dokładnie tak, jak wnętrze budynku. Dzięki innowacyjnemu podejściu autorów projektu doarchitektury i designu nic tu nie jest przypadkowe; kolory, faktury i światło prowadzą zwiedzającego jak opowieść pisana zmysłami. Tak powstała angażująca przestrzeń, która „smakuje” historią – Muzeum Fabryki Wedla.

Wyróżnienie

PEDET. STREFA FOOD HALL W BUDYNKU RENOMA WE WROCŁAWIU

Pracownia:
3XA
Autorzy:
Maciej Kowaluk, Łukasz Reszka, Magdalena Plichta, Jakub Chlebowski, Jolanta Przygoda
Inwestor:
Globalworth
Wykonawca:
DM Building Sp. z o.o

Uzasadnienie:

Robisz zakupy w galerii, dopada Cię głód – i co wtedy – znajdujesz zwykły food court który pozaspokojeniu głodu szybko opuszczasz. A w przypadku tego projektu oprócz godziwego jedzenia otrzymujemy wysokie wartości estetyczne – konsekwentnie prowadzoną opowieść o kolorze , doborze mebli, oświetlenia i detali. Autorzy pokazali że nawet w tak zwykłej przestrzeni może funkcjonować najwyższa jakość estetyki zachęcając żeby pozostać tam dłużej a może i wrócić.

10. ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU

Wyróżnienie:

ZAZIELENIENIE PLACU NOWY TARG WE WROCŁAWIU

Pracownia:
RRA, a+f projektowanie przestrzeni
Autorzy:
Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak, Filip Jędrzak, Roman Rutkowki, Dominika Stryjewska
Inwestor:
Gmina Wrocław, Zarząd Zieleni Miejskiej
Wykonawca:
Rotomat Sp. z o. o., Budrim Sp. z o. o.

Uzasadnienie:

Zagospodarowanie placu jest wynikiem procesu rewaloryzacji przestrzeni publicznej poprzez dostosowanie do potrzeb mieszkańców i adaptacji do zmian klimatu. W efekcie powstała przestrzeń integrująca pierwotne założenia kompozycyjne z nowym układem zieleni poprawiającym mikroklimatmiejsca oraz stwarzającym nową jakość przestrzenną. Na uwagę zasługuje interdyscyplinarne podejście odpowiadające na aktualne potrzeby społeczne i środowiskowe.

Mecenas konkursu:

Udostępnij na:

REKLAMA
Velux

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę