Nagroda Roku 2003

Data dodania: 03.12.2004 | Aktualizacja: 03.12.2004, 00:00:00

Dnia 1 grudnia 2004 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie, przy ul. Foksal 2 odbyła się uroczystość wręczenia dorocznej Nagrody Roku oraz Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych pod Honorowym Patronatem Premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej.

Gośćmi honorowymi był m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury p. Andrzej Bratkowski, który odczytał zgromadzonym list od Premiera Rządu RP – p. Marka Belki.

Jury NAGRODY ROKU 2003 oraz NAGRODY STOWARZYSZENIA ARCHITEKTOW POLSKICH za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych pod Honorowym Patronatem PREMIERA RZĄDU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagroda Główna Roku 2003 i Nagroda równorzędna w kategorii mieszkalnictwo:

Budynek mieszkalny wielorodzinny „Dom z Gontu”,Kraków ul. Kasztanowa 11

Nagrodę Główną i równocześnie nagrodę równorzędną w kategorii mieszkalnictwo przyznano za udaną próbę formowania współczesnego w wyrazie wielorodzinnego obiektu mieszkalnego w krajobrazie kulturowym Woli Justowskiej w Krakowie, odwagę, dyscyplinę i bezkompromisowość budowania bryły obiektu przy bardzo dobrym i nieagresywnym wpisaniu go w zastane otoczenie, konsekwencję i precyzję w rozwiązaniu detalu obiektu i zagospodarowania terenu, udaną i inspirującą próbę rehabilitacji tradycyjnego polskiego materiału pokryciowego – gontu dla potrzeb języka architektury współczesnej. ”Pojemnik o ciepłej w nastroju i miłej w dotyku powierzchni z drobnych grafitowych kawałków drewna staje się sierścią skóry, chroniącą wewnętrzne funkcje mieszkańców i sprawnie reagującą na środowisko” - wyjątek z opisu autorskiego.

Autorzy:

Inwestor: prywatny
Wykonawca: Firma Remontowo-budowlana Jan Bizub

Nagroda równorzędna w kategorii użyteczność publiczna

Rozbudowa i przebudowa siedziby firmy OPUS w Łodzi, ul. Łąkowa 29

Nagroda została przyznana za doskonałe wpisanie się budynku w trudne i niejednorodne otoczenie, a także za przejrzystą, prostą i świetnie zrealizowaną koncepcję funkcjonalną budynku oraz trafnie i konsekwentnie zastosowane rozwiązania materiałowe. Otwarta, przeszklona, dyskretnie dekoracyjna elewacja przeciwstawiona została zabudowanym ciągom komunikacyjnym z głębokimi doświetleniami dachowymi. Delikatna materia elewacji, jaką jest szkło, wzbogacona została bardzo plastycznymi, wertykalnymi, kolorowymi i nieregularnymi ekranami szklanymi nadającymi budynkowi wyjątkowej lekkości. Kolorowe szkła dobrze wpisują się w zmienną, polską pogodę. Starannie zrealizowano strefę otoczenia budynku. Wnętrza zaprojektowano konsekwentnie w tonacjach użytych na zewnątrz. Prosto skomponowany budynek, zrozumiały jest dla widza zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz.

Autor:

Współpraca:

Inwestor: Opus Film Spółka z o.o.
Wykonawcy: „PEBEX” Bełchatów, „REXBUD” Sp. z o.o., „SANI-WENT” s.c. „JURYS-Pol” „PEBEX-INSTAL” „WAPPEX”

I Wyróżnienie w kategorii użyteczność publiczna

Kompleks biurowy Globe Trade Center w Krakowie, Etap I budynek Galileo

Wyróżnienie przyznano za konsekwentną i oszczędną próbę znalezienia języka i środków kształtowania obiektu biurowego na wynajem w wielowątkowym otoczeniu kulturowym osi wjazdowej do dużego miasta, za trafny dobór użytych środków wyrazu, dyscyplinę kształtowania bryły i detalu elewacji budynku, pieczołowite i pomysłowe zrealizowanie detalu otoczenia budynku, obiektów małej architektury i informacji wizualnej w komercyjnej inwestycji przeznaczonej do realizacji etapowej.

Autorzy:

Współpraca:

Inwestor: GTC Korona S.A.
Wykonawca: WARBUD - Kraków Sp. z o.o.

II Wyróżnienie w kategorii użyteczność publiczna

Gdańskie Centrum Handlowe MANHATTAN w Gdańsku-Wrzeszczu

Budynek Centrum Handlowego „Manhattan” w Gdańsku Wrzeszczu otrzymał Wyróżnienie za bardzo trafne wpisanie się i uzupełnienie otoczenia współczesnej dzielnicy handlowej, jakim zawsze, nie tylko dla Gdańszczan, było to miejsce. Swoją atrakcyjną formą, doborem szlachetnych materiałów oraz poprzez rzadko spotykaną w obiektach komercyjnych przejrzystością i lekkością ażurowej elewacji, budynek wyróżniony podniósł jeszcze wyżej rangę tej części Trójmiasta. Dopiero, co oddany do użytku obiekt, spotkał się już z wielkim uznaniem nie tylko środowiska miejscowych architektów, ale także zwykłych użytkowników i mieszkańców. Warto w tym miejscu zacytować fragment opinii Oddziału SARP „Wybrzeże”, załączonej do wniosku o Nagrodę Roku, cytat: ” Przyznanie sarpowskiej nagrody „ Manhattanowi” we Wrzeszczu wpłynie również na otrzeźwienie doradców architektonicznych Władz Samorządowych Gdańska i niektórych posłów Ziemi Gdańskiej, którzy twierdzą, że w Gdańsku i jego dzielnicach należy przywracać architekturę z epoki „Blaszanego bębenka” i albumów „ Był sobie Gdańsk”.

Autorzy:

Współpraca autorska:

P.P.W. Fort Sp. z o.o.
Konstruktor
dr inż. Zbigniew Wilk
MSE Sp. z o.o.
Inwestor: Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan Sp. z o.o.
Wykonawca: Konsorcjum Generalnego Wykonawcy Hydrobudowa S.A. Gdańsk
ME Service Sp. z o.o.

I Wyróżnienie w kategorii mieszkalnictwo

Zespół apartamentowców „Przy Oranżerii”, Warszawa ul. Rostafińskich

Zespół apartamentów „Przy Oranżerii” w Warszawie uzyskał Wyróżnienie za umiejętne zastosowanie współczesnych rozwiązań projektowo-materiałowych dobrze wpisujących się w otoczenie sąsiedniej zabudowy i terenów zielonych, zachowując przy tym prostotę i umiar w swoim wyrazie, pomimo luksusowego charakteru mieszkań. Jest to kolejna realizacja pokazująca przede wszystkim developerom, że wybór funkcjonalności, harmonii i stonowanej elegancji, w przeciwieństwie do większości obecnie realizowanych w kraju najdroższych apartamentowców, stanowić może najwłaściwsze rozwiązanie.

Autorzy:

Współpraca autorska:

Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych Sp. z o.o.
Wykonawca: BUDEXPORT Sp. z o.o.

II Wyróżnienie w kategorii mieszkalnictwo

Budynek mieszkalny przy ul. Fałata 15 w Warszawie

Wyróżnienie przyznano za dobre wpisanie budynku w starą zabudowę Mokotowa oraz świetny charakter architektury. Zaprojektowany budynek wykorzystuje do maksimum wszelkie możliwości budowlane działki, z jednej strony zamykając kwartał zabudowy jednorodzinnej pomiędzy ul. Fałata i Akacjową, z drugiej zaś strony wytwarzając bardzo udane zamknięcie od strony otwartych terenów Politechniki Warszawskiej. Użyte materiały nawiązują do tradycji mokotowskich „Szarych Domów”, bardzo udane zestawienie faktur drewna, tynku i szarej cegły. Rozwiązanie elewacji wejściowej od strony ul. Fałata - kameralne, dobrze pokonuje sytuację zmiany skali zabudowy ulicy. Budynek w dobrej skali i prostych detalach.

Autorzy:

Współpraca autorska:

Inwestor: BATIMENT Sp. z o.o.
Wykonawca: MARCINIAK S.A. Oddział Warszawa

Nagroda SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych pod Honorowym Patronatem Premiera Rządu RP

Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kampus Morasko

Nagroda przyznana została za projekt o bardzo wyważonej, spokojnej i dobrze komponującej się z otoczeniem architekturze. Zrealizowana kompozycja, stanowiąca element większego kompleksu, bardzo trafnie wpisuje się w charakter zespołu uczelni. Użyte materiały – ciemne szkło, żółta cegła i tynk - w sposób nieagresywny i zdyscyplinowany budują niezależny klimat miejsca, nie powodując jednocześnie wrażenia jego przeładowania. Starannie zaprojektowane i zrealizowane założenia kompozycji otoczenia, zieleni i małej architektury, a także właściwie dobrana skala założenia decydują o charakterze tej architektury.

Autor:

Inwestor: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wykonawca: Skanska S.A. Oddział Jedynka Poznań


Sponsorem uroczystości wręczenia Nagrody Roku i Nagrody SARP za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych pod Honorowym Patronatem Premiera Rządu RP, była firma KONE – producent dźwigów i schodów ruchomych.

Agnieszka Bulanda
Rzecznik Prasowy SARP
tel. (22) 826 39 31, 0 604 43 42 98
e-mail: agnieszkabulanda@sarp.org.pl

Materiały robocze - serwis wewn. SARP

Nagroda Roku 2003. Kliknij aby powiększyć Nagroda Roku 2003. Kliknij aby powiększyć Nagroda Roku 2003. Kliknij aby powiększyć
Nagroda Roku 2003. Kliknij aby powiększyć Nagroda Roku 2003. Kliknij aby powiększyć prof.Gurawski - Nagroda SARP za najlepszy obiekt wzniesiony ze srodków publicznych. Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
  Kliknij aby powiększyć  

Fot. Paweł Łucenko

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę