Nagroda im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego

Data dodania: 07.07.2016 | Aktualizacja: 07.07.2016, 13:36:04

Jury XVI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego obradujące na posiedzeniu 9 maja 2016 r. w Warszawie postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I.Nagrodę Architektoniczną im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego
10.000 zł z przeznaczeniem na rozwój zawodowy – Pawłowi Bussoldowi za projekt „Cegielnia Harsz – Centrum Rzemiosła”. Jest to projekt dyplomowy, który powstał na Politechnice Gdańskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Andrzeja Prusiewicza. Tematem projektu jest propozycja rewitalizacji dawnej cegielni w miejscowości Harsz. Jury doceniło: - spójną koncepcją proponowanej architektury szanującej kontekst krajobrazu i miejsca jako znaku na mapie zapomnianego świata historii - która choć odeszła, to wraca w nowej formule potrzeb i funkcji; - odniesienie się do realnych spraw i problemów społecznych środowiska wiejskiego, które przeżywa dramat wykluczania i marginalizacji znaczenia w budowaniu nowych pięknych przestrzeni; - zrozumienie dla roli kształcenia rzemiosła jako twórczego czynnika humanistycznego w technologicznym świecie systemów.
II. Wyróżnienie
3.000 zł z przeznaczeniem na rozwój zawodowy – Karolinie Petryniak za projekt „Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Designu w Izmirze wraz z lokalną manufakturą”. Jest to projekt dyplomowy, który powstał na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym pod kierunkiem dr inż. arch. Marka Sietnickiego.
Tematem projektu jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Designu w tureckim Izmirze. Jury doceniło umiejętne wpisanie nowej architektury w zdiagnozowane potrzeby społeczne i krajobrazowe miasta o cechach postępującej degradacji i chaosu przestrzennego.
III. Wyróżnienie
3.000 zł z przeznaczeniem na rozwój zawodowy – Mateuszowi Eciakowi za projekt „Rewitalizacja i adaptacja Fabryki Słodu Vetterów”. Jest to projekt dyplomowy, który powstał na Politechnice Lubelskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Jacek Knothe.
Tematem projektu jest rewitalizacja fabryki słodu Vetterów położonej u podnóża Góry Misjonarskiej w Lublinie. Jury doceniło umiejętne i współgrające ze sobą powiązanie istniejącej architektury przemysłowej z nowymi funkcjami zmieniającymi kontekst patrzenia na obiekty przemysłowe i ich oddziaływanie na kształt architektury współczesnej.

Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych przyznało własną nagrodę za projekt koncentrujący się na rewitalizacji. Nagrodę TISE - 10.000 zł z przeznaczeniem na rozwój zawodowy otrzymuje Paweł Wilgos za projekt „Rewitalizacja śródmieścia miasta Hrubieszów wraz z adaptacją tuneli podziemnych”. Jest to projekt dyplomowy, który powstał na Politechnice Lubelskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Jacka Knothe.
Tematem projektu koncepcja rewitalizacji centrum Hrubieszowa. Jury doceniło: - zbudowanie nowej jakości przestrzeni publicznej w oparciu o istniejąca tkankę miejską z szacunkiem dla wartości zastanych społeczno-kulturowych;

Dodatkowo Ambasada Francji w Polsce oraz Instytut Francuski przyznały nagrodę specjalną w postaci wyjazdu studyjnego do wybranej pracowni architektonicznej we Francji. Nagrodę tę otrzymuje Magdalena Urbaniak za projekt „Fort Sztuki w Cascais”. Jest to projekt dyplomowy, który powstał na Politechnice Wrocławskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Anny Bać.

Tematem projektu jest powstanie nowoczesnego centrum sztuki w otoczeniu ruin XVIII-wiecznego Fortu Cresmina.
Jury doceniło pokazanie możliwości współegzystowania estetyki historii architektury z jej obecnym nowoczesnym wyrazem, formą, technologią i funkcją społeczną.
Warszawa, 7 czerwca 2016 r.

Organizator konkursu: Fundacja dla Polski. Fundator Funduszu: ARCHICOM Partner Nagrody: TISE S.A., Ambasada Francji w Polsce oraz Instytut Francuski
Patronat medialny: „Architektura Murator” i „Gazeta DOM” – środowy dodatek do „Gazety Wyborczej”
Patronat honorowy: Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler, Prezes Zarządu Głównego SARP Mariusz Ścisło , Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej prof. Stefan Wrona, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej prof. Elżbieta Trocka-Leszczyńska, Dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu dr. Jerzy Ilkosz

Udostępnij na:

Załączniki


REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę