Międzynarodowa konferencja naukowa ICAADE

Data dodania: 07.06.2019 | Aktualizacja: 18.07.2019, 12:51:07

W dniach 13-16 października na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbędzie się trzecia edycja międzynarodowej konferencji naukowej pod nazwą International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering - ICAADE.

ICAADE to konferencja odbywająca się co dwa lata w różnych państwach na świecie, poświęcona amfibijnemu projektowaniu w architekturze i urbanistyce. W roku 2015 odbyła się w Bangkoku, a w 2017 w Waterloo w Kanadzie.

Amfibijne planowanie, urbanistyka i architektura to idea oraz metody takiego kształtowania środowiska zbudowanego w obszarach lądowo-wodnych, które pozwalają na ich zrównoważone wykorzystanie przez człowieka przy minimalnej ingerencji w naturalne cykle przyrodnicze. Obejmuje racjonalną gospodarkę zasobami wodnymi, nowoczesną ochronę przeciwpowodziową, zagospodarowanie terenów zalewowych oraz wodnych, rewitalizację frontów wodnych, a także budynki pływające i wiele innych zagadnień wpisujących się w szeroką dyskusję na temat dostosowania środowiska życia człowieka do zmian klimatu.

Konieczność zintegrowanego gospodarowania wodami jest dziś jednym z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych i musi się przekładać na nowe podejście do kształtowania miast. Rozwiązywanie problemów występujących na styku zabudowy i wody jest zadaniem coraz chętniej podejmowanym, dającym coraz ciekawsze efekty, określanym wręcz nazwą „urbanistyki wodnej”– mówi dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek, profesor WAPW, członek komitetu naukowego ICAADE 2019.

ICAADE tworzy otwarte forum dla przedstawicieli różnych środowisk: architektów, urbanistów, architektów krajobrazu, specjalistów z dziedziny inżynierii lądowej, wodnej, oceanicznej, inżynierii środowiska i wielu innych. W wydarzeniu biorą udział zarówno akademicy, projektanci, studenci, jak również przedsiębiorcy i przedstawiciele władz.

– Fakt, że ICAADE 2019 odbędzie się w Warszawie, nie jest przypadkowy– mówi dr Łukasz Piątek, współprzewodniczący konferencji, adiunkt na WAPW –  Realizacjaw ramach przebudowy Bulwarów Wiślanych tak wielu budynków amfibijnych, tj. budynków zdolnych do unoszenia się na wodach powodziowych, to przedsięwzięcie istotne na skalę światową. W połączeniu z zachowaniem półnaturalnego charakteru Wisły, czyni to z Warszawy doskonałe miejsce o dyskusji o amfibijnej architekturze.

Specjalnymi gośćmi tegorocznej edycji ICAADE będą architekci:

Koen Olthuis, założyciel Waterstuodio.NL, uznanego biura specjalizującego się w projektowaniu budynków pływających, autor Float!: Building on Water to Combat Urban Congestion and Climate Change.W 2007 roku został umieszczony na 122 miejscu na liście najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu Time. (https://www.waterstudio.nl/).

Richard Coutts, lider Baca Architects, pracowni wielokrotnie nagradzanej za realizacje na obszarach wodnych i zalewowych, autor Aquatecture. Buildings and Cities Designed to Live and Work with Water (https://www.baca.uk.com/).

Saif Ul Haque, dyrektor programu Research and Design w Bengal Institute for Architecture, Landscapes and Settlements, właściciel biura Saif Ul Haque Sthapati, autor amfibijnej szkoły Arcadia Project nominowanej do nagrody Aga Khan 2019 (https://bengal.institute/team/saif-ul-haque/).

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering
Strona internetowa: www.icaade.org
Miejsce: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Koszykowa 55, 00-659 Warszawa
Termin konferencji: 13-16.10.2019
Nadsyłanie propozycji wystąpień: do 16.06.2019
Rejestracja uczestników (opłata ulgowa): do 15.07.2019
Rejestracja uczestników: do 11.10.2019

Do 22 lipca osoby zainteresowane udziałem w konferencji ICAADE 2019 mają możliwość skorzystania z ulgowej opłaty rejestracyjnej

Udostępnij na:

Załączniki


REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę