W dniu 30 listopada 2018 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie, przy ul. Foksal 2 odbyła się uroczystość wręczenia Medali „Bene Merentibus” przyznawanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich osobom szczególnie zasłużonym dla szeroko pojętej architektury polskiej.
Kapituła Medalu SARP „Bene Merentibus” w składzie:
- arch. Mariusz Ścisło, Prezes SARP, Przewodniczący Kapituły
- arch. Ewa P. Porębska, Wiceprzewodnicząca Kapituły
- arch. krajobrazu Marek Szeniawski, Sekretarz Generalny SARP, Sekretarz Kapituły
- arch. Ewa Kuryłowicz, Przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych SARP
- arch. Jerzy Grochulski, Pierwszy Wiceprezes SARP
- arch. Bohdan Lisowski, Prezes Oddziału SARP w Krakowie, Sekretarz Rady Prezesów SARP
postanowiła przyznać Medal „Bene Merentibus” następującym osobom:
- Panu Profesorowi Jackowi Purchli, w uznaniu Jego zasług dla ochrony i propagacji dziedzictwa kulturowego, w tym dziedzictwa architektonicznego i publicznej edukacji w tej dziedzinie oraz długiej i owocnej współpracy pomiędzy Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie a Stowarzyszeniem Architektów Polskich, jako założycielowi i wieloletniemu dyrektorowi Międzynarodowego Centrum Kulturyw Krakowie,założycielowi Akademii Dziedzictwa, wybitnemu historykowi sztuki i ekonomiście,przewodniczącemu, doradcy i członkowi wielu gremiów,byłemu przewodniczącemu Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO,przewodniczącemu Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
- Panu architektowi Henrykowi Drzewieckiemu, w uznaniu Jego zasług dla Stowarzyszenia Architektów Polskich i rozwoju Architektury Polskiej, a w szczególności za wybitne osiągnięcia na polu krytyki i teorii architektury oraz wieloletnią pracę dydaktyczną. Na szczególne podkreślenie zasługuje unikalny wkład w humanistyczne widzenie przekształcania przestrzeni. W teorii, krytyce i pracy na uczelni posługiwał się prawdziwie światową, edukacyjną wiedzą, zawsze pytał dlaczego przekształcamy krajobraz, miasto czy dom i jak będzie odbierał, odczuwał tę przestrzeń człowiek.
- Panu Profesorowi Josephowi Rykwertowi, za osiągnięcia na polu kreowania współczesnych teorii architektonicznych, jako światowej sławy historykowi i krytykowi architektury, wykładowcy renomowanych światowych uczelni architektonicznych, nauczycielowi i wychowawcy wielu pokoleń architektów w tym wielu największych sław architektury, Autorowi szeregu książek i publikacji z zakresu architektury i teorii budowy miast, krytykowi, przewodniczącemu Międzynarodowej Rady Krytyków Architektury.
fot. Dariusz Gackowski