Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

Data dodania: 12.05.2021 | Aktualizacja: 12.05.2021, 19:36:00

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ofiar pacyfikacji wsi z 12 lipca 1943 roku. Za sprawą tamtych wydarzeń Michniów stał się symbolem wszystkich pacyfikacji i represji, jakie dotknęły polską wieś w trakcie II wojny światowej i okupacji. Za projekt odpowiada pracownia Nizio Design International. Architekci zaproponowali niezwykle wyrazistą formę łączącą w sobie funkcję muzeum i pomnika pamięci. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu, która odbędzie się 19 maja 2021 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzi Mirosław Nizio. 

W przypadku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie ważna jest nie tylko ekspozycja, ale i bryła architektoniczna, której forma ma także być pewnego rodzaju komunikatem, elementem ekspozycji. Forma, jak piszą autorzy jej projektu, „jest wypadkową rzeźbiarskich inspiracji i myślenia o spójności projektowanej architektury z narracją historyczną”. 

Bryłę budynku tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami, które nadają obiektowi dramaturgii. Każdy kolejny z nich podlega coraz większej degradacji i rozpadowi, który to formalny zabieg ma symbolizować eskalację wojennych represji wobec mieszkańców wsi.

Ekspozycja stała zajmuje powierzchnię 1 700 m2 i opowiada o kolejnych etapach pacyfikacji wsi. Opracował ją zespół grafików pod kierownictwem Mirosława Nizio. Wewnątrz muzeum dominują: beton, drewno i czarna stal walcowana na gorąco. Z jednej strony mają one oddziaływać na zmysły zwiedzających, z drugiej – budować nastrój, klimat miejsca. „Ciekawym elementem wystawy będą wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych chat i stodół. Sczerniałe, spalone i zaimpregnowane deski mają charakterystyczny zapach, który wypełni wnętrze” - opowiadają autorzy projektu.

Budynek nie tylko w nowoczesny sposób będzie opowiadał o historii. Spełnia także wymogi ekologiczne, ponieważ ogrzewany jest pompami ciepła, które nie emitują do środowiska szkodliwych substancji.

Więcej o tej ciekawej realizacji dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

Rejestracja na prezentację: TUTAJ

Wydarzenie na FB: TUTAJ

Patroni medialni:
TVP KulturaLaVieMAGAZIF
budnet.plmieszkaniezpomyslem.plswiatnaobcasach.plwnetrzadomow.pl

Kontakt prasowy/Patronat medialny nad cyklem
Marta Artman
Grupa Sztuka Architektury
mail: marta.artman@sztuka-architektury.pl
mob. 694 383 190

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę