KSIĄŻKA CZAS I MIEJSCE

Data dodania: 10.09.2015 | Aktualizacja: 10.09.2015, 14:20:55

CZAS i MIEJSCE. Architektura Politechniki Warszawskiej to nowa książka wydana nakładem Oficyny Wydawniczej PW. Została przygotowana z okazji setnej rocznicy pierwszej inauguracji roku akademickiego Politechniki Warszawskiej jako polskiej uczelni technicznej.

Prezentowana publikacja odwołuje się fragmentami do monografii Anny Agaty Wagner „Architektura Politechniki Warszawskiej”, wydanej w 2001 roku, zarówno w warstwie ilustracyjnej, jak i tekstowej. Jest to jednak inna książka, o całkowicie odmiennej strukturze opracowania. Wprowadza bowiem dwie wyraźne części, nazwane CZAS i MIEJSCE. W pierwszej z nich przedstawione zostały informacje dotyczące całości urbanistyczno-architektonicznego zespołu uczelni na tle przemian zachodzących w rozwijającej się Warszawie. Ich chronologiczne zestawienie daje obraz kształtowania i przestrzennych przemian Politechniki Warszawskiej. Druga część ma formę albumu, oferującego bogato ilustrowane dane na temat poszczególnych obiektów Politechniki Warszawskiej. Część albumowa skomponowana została już nie na zasadzie chronologicznych przemian, ale układu przestrzennego poszczególnych terenów tworzących zespół Politechniki Warszawskiej. Taki układ opracowania pozwala na chronologiczne prześledzenie dziejów architektonicznego zespołu uczelni i przemian urbanistycznych, jakie miały miejsce w najbliższym jego sąsiedztwie, przy jednoczesnej możliwości zapoznania się z historią wybranych obiektów Politechniki Warszawskiej.

Rok wydania nie jest przypadkowy – 15 listopada 2015 roku mija setna rocznica pierwszej inauguracji roku akademickiego Politechniki Warszawskiej jako polskiej uczelni technicznej. W książce przedstawiono obraz zespołu architektonicznego Uczelni w roku jubileuszowym. Zmiany zachodzące w tym obrazie są dynamiczne i najbardziej kompleksowe od czasu wybudowania pierwszych gmachów politechnicznych. Jest to więc odpowiedni moment na podsumowanie, a także na spojrzenie w przyszłość.

Książka jest dostępna w księgarniach:

„CZAS i MIEJSCE. Architektura Politechniki Warszawskiej”
Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2015
Format 270 x 235; oprawa twarda, 536 stron, 1140 ilustracji
Cena 119,00 zł; ISBN 978-83-7814-390-1

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
Bolix BP2 Budimex Equitone Jaga Kluś Kone Norlys Polflam Renson Renson Schueco Semmelrock Tarasola Wienerberger Wiśniowski
Powrót na górę