Informacje o konkursie urbanistyczno-plastycznym na koncepcję upamiętnienia obecności Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie ze szczególnym uwzględnieniem mszy św. Zesłania Ducha św. w 1979 roku, na tle zagospodarowania placu Piłsudskiego.
Organizator konkursu
Organizatorem konkursu jest Miasto Stołeczne Warszawa, w którego imieniu konkurs prowadzi Biuro Naczelnego Architekta Miasta. Prezydent, p. Lech Kaczyński, podpisał 25.07.05 zarządzenie w tej sprawie. Przewodniczącym Sądu jest p. Michał Borowski.
Rodzaj konkursu
Niniejszy Konkurs jest konkursem jednoetapowym, otwartym, przeprowadzonym na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Pracę konkursową będzie mógł złożyć każdy zakwalifikowany na podstawie złożonych oświadczeń i nie wykluczany na podstawie ustawy. Nie będą wymagane dyplomy uczelni, uprawnienia, itp., uczestnik będzie musiał jedynie złożyć zobowiązanie, że w razie wygranej zaangażuje do wykonania projektu upamiętnienia osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Przygotowanie zgłoszenia do udziału jest proste i nie wymaga zaświadczeń.
Terminy (wyciąg z harmonogramu konkursu)
- Ogłoszenie konkursu 29.07.2005
- Wydawanie materiałów konkursowychOd 1.08.2005
- Zamknięcie zgłoszeń do udziału w konkursie8.09.2005
- Podjęcie decyzji przez Sąd konkursowy o zakwalifikowaniu uczestników do konkursu14.09.2005
- Złożenie prac konkursowych 7.10.2005
- Ogłoszenie wyników 16.10.2005
- Dyskusja pokonkursowaDo końca października 2005r
Przedmiot konkursu
Przedmiotem konkursu jest wykonanie koncepcji projektowej upamiętnienia obecności Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie, ze szczególnym uwzględnieniem mszy św. Zesłania Ducha św. w 1979 roku na pl. Zwycięstwa, na tle koncepcji urbanistycznej zagospodarowania placu Piłsudskiego.
Cel konkursu
Celem Konkursu jest przedstawienie koncepcji projektowej upamiętnienia obecności Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie oraz znalezienie rozwiązań dla ukształtowania przestrzennego placu Piłsudskiego, w tym:
- Pomysł na formę upamiętnienia obecności Jana Pawła II w Warszawie;
- Podkreślenie symboliki i znaczenia placu w nowej formie;
- Odniesienie do przestrzeni sacrum i profanum placu jako agory narodowej;
- Koncepcja urbanistyczna zagospodarowania placu Piłsudskiego, jako miejskiej przestrzeni publicznej o szczególnych wartościach kulturowych.
Wytyczne programowo przestrzenne (wyciąg)
- Bezdyskusyjna jest odbudowa pałaców Saskiego i Bruhla
- Należy utrzymać dominującą na placu rolę Grobu Nieznanego Żołnierza
- Należy uwzględnić odbywające się na placu uroczystości państwowe z udziałem oddziałów wojska (defilady, trasa przemarszu warty honorowej) oraz zgromadzenia religijne.
- Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego może być przeniesiony w obrębie placu, a jego forma zmieniona
- Proponowane rozwiązania przestrzenne i materiałowe powinny mieć charakter stały i ponadczasowy
Budżet na nagrody
Przewidywana pula nagród wynosi 90 tysięcy złotych
Przygotował Tomasz Gamdzyk, Biuro Naczelnego Architekta Miasta
Warszawa, 28.07.2005r.