Konkurs na projekt pomnika Ofiar Deportacji - Katowice

Data dodania: 05.06.2017 | Aktualizacja: 05.06.2017, 13:36:52

W Katowicach od wielu lat konsekwentnie realizowana jest polityka historyczna. Celem podejmowanych działań jest m.in. eksponowanie postaci i wydarzeń, które reżim komunistyczny chciał usunąć z kart historii. – Naszym obowiązkiem jest pokazywanie zarówno dokonań naszych przodków, ale także różnych tragedii, które dotykały tysiące rodzin naszego regionu – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic i podkreślił, że przykładem takich działań jest przywrócenie pamięci o Henryku Sławiku, bohaterze trzech narodów – Polaków, Węgrów i Żydów. – Dziś z kolei chcemy upamiętnić ofiary deportacji mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego – dodał prezydent i przypomniał, że od lutego do kwietnia 1945 roku wywieziono nawet 45 tys. mieszkańców Górnego Śląska na roboty przymusowe do Związku Radzieckiego. Według szacunków nawet 30% wywiezionych nie przeżyło, a większość ocalałych powróciła do domów do 1949 roku. Za czasów PRL milczano o tej tragedii. - Pomnik, który powstanie w Katowicach to podkreślenie zjawiska, które poza granicami województwa nie jest znane. Przez wiele lat temat nie istniał, a obecnie znany jest tylko przez specjalistów. Pomnik, który powstanie w pobliżu Strefy Kultury będzie okazją do szerszego pokazania tragedii ofiar deportacji mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego - powiedział Stanisław Podkański, architekt miasta.

Aby upamiętnić tamte wydarzenia w czerwcu ubiegłego roku Rada Miasta Katowice podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia i lokalizacji w Katowicach pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. Inicjatorem wzniesienia pomnika jest dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, a poparcie dla przedsięwzięcia wyraził Arcybiskup Wiktor Skworc - Metropolita Katowicki. Postanowiono, że pomnik zostanie wzniesiony na działce przy Strefie Kultury – przy Parku Boguckim. Tym samym pomnik deportowanych będzie swoistym historyczno-symbolicznym „zwieńczeniem” całej Strefy Kultury, który zaczyna się pomnikiem Powstańców Śląskich, obejmuje pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla, a także Muzeum Śląskie.

Chcemy, żeby pomnik był gotowy na urodziny Katowic w 2018 roku. Dlatego też dzisiaj ogłaszamy konkurs na projekt pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. – powiedział prezydent Marcin Krupa. – Chcemy szeroko skonfrontować twórcze pomysły architektów. Zależy nam na wyłonieniu najlepszej koncepcji mającej walory architektoniczne, kulturowe i historyczne. To miejsce będzie mieć szczególny i unikalny charakter, gdyż będzie zamykać Strefę Kultury, odwiedzaną corocznie przez setki tysięcy mieszkańców metropolii i naszych gości, akcentem związanym z historią Śląska – dodaje prezydent.

Konkurs prowadzony w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych będzie się składał z 2 etapów. Spośród koncepcji zaprezentowanych w I etapie jury zaprosi do II etapu 5-7 autorów najlepszych prac. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 50 tys. zł. Autor zwycięskiej pracy konkursowej otrzyma 20 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki o udzielenie zamówienia na szczegółowe opracowanie pracy pokonkursowej. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 9 czerwca br. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w listopadzie tego roku.

Prace konkursowe będzie oceniać 10-osobowe jury pod przewodnictwem Bogumiła Sobuli, wiceprezydenta Katowic. W jego skład wejdą także: Stanisław Podkański, Architekt Miasta Katowice, prof. dr hab. Wincenty Kućma, art. rzeźbiarz, arch. Jacek Budyn, SARP Kraków, ks. dr Leszek Makówka, Kuria Diecezjalna, dyr. Andrzej Sznajder, katowicki Oddział IPN, Michał Luty, Radny Rady Miasta Katowice, arch. Ryszard Jurkowski, SARP Katowice, prof. dr hab. Antoni Cygan, rektor ASP Katowice, prof. dr hab. Stanisław Słonina, art. rzeźbiarz.

Koszt realizacji całej inwestycji szacowany jest na kwotę ok 1,2 mln zł brutto.

Szczegóły wraz z załącznikami na stronie: https://www.katowice.eu/miasto/o-mieście/pomnik-ofiar-deportacji

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
Bolix BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kluś Kone Norlys Polflam Renson Renson Schueco Semmelrock Tarasola Wienerberger Wiśniowski
Powrót na górę