Konferencja: Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny 2021

Data dodania: 19.10.2021 | Aktualizacja: 19.11.2021, 12:58:39

Tematyka Konferencji staje się coraz bardziej aktualna. Kiedy po raz pierwszy w 2009 gościliśmy na niej uczestników i prelegentów, idea Konferencji była zrozumiała jedynie dla bardzo świadomych inwestorów, urzędników czy architektów i konserwatorów. Dzisiaj jej postulaty wypracowane przez poprzednie edycje /spotkaliśmy się 12 razy/ są głoszone przez wszystkie środowiska zajmujące się projektowaniem i rozwojem miast. 

Już dziś wiadomo, że kolejne budżety Unii Europejskiej będą zawierały twarde klauzule dotyczące ekologii, śladu węglowego, czy jak największego nasycenia zielenią miast, zwłaszcza tych zamieszkałych przez wielomilionowe populacje. 

Zapewne debata konferencji skoncentruje się na działaniach, środkach i metodach, które prowadzą do skutecznego zespolenia martwej tkanki urbanistycznej z żywym organizmem miejskiego kontekstu. Problem ten jest istotny zarówno w wypadku dużych zespołów poprzemysłowych rewitalizowanych wobec braku odpowiedniego otoczenia miejskiego jak i w warunkach waloryzacji zespołów zabytkowych w czynnej, dominującej tkance miejskiej. Tegoroczne spektrum przypadków jak zwykle obejmie działania podejmowane na rzecz ochrony zabytków w skali całego kraju.

Program XIII Konferencji Konserwatorsko-Architektonicznej „Między ortodoksją a kreacją. Dialog konserwatorsko-architektoniczny” 2021 

Hasło: Nobilitacja poprzez rewitalizację. Architektura modernistyczna i poprzemysłowa szansą na nowe myślenie o roli centralnych dzielnic miast.

A zwłaszcza: 

Jak odpowiedzieć za pomocą architektury na główne wyzwania cywilizacyjne:

 1. Skupienie głównych funkcji miasta (mieszkanie, praca, odpoczynek) w promieniu 15 minut pieszego marszu. 
 2. Połączenie wysiłków rewitalizacyjnych z trendami ekologicznymi.
 3. Przeniesienie trendów kolonizacyjnych z przedmieść do dzielnic centralnych – śródmiejskie miasto ogród. 
 4. Nobilitacja i ochrona zabytków architektury modernistycznej oraz industrialnej wieku XX. 

Tematy poszczególnych sesji w ciągu dwóch dni konferencji: 

 1. W jaki sposób najlepiej pogodzić sprzeczności w świecie ekologicznych wyzwań i ograniczeń? 
  Założenia XIX i XX–wiecznej architektury poprzemysłowej, która obecnie znajduje się w centrach lub w ich sąsiedztwie, charakteryzują się dużą „rozrzutnością przestrzeni”, co daje szansę nie tylko na rewitalizację istniejących obiektów, ale także na stworzenie całych założeń odpowiadających nowym wartościom, którym hołdują współcześni mieszkańcy miast. Jest to niezwykle ciekawy i inspirujący temat do rozmowy nad kształtem inwestycji, których w Polsce będzie coraz więcej. Ich proekologiczny charakter jest najważniejszym wkładem naszej epoki i on wymaga szczególnego namysłu. 
   
 2. Współczesna doktryna konserwatorska: jak restaurować, rewitalizować obiekty w centrach i na obrzeżach miast.
  Obiekty XIX i XX wieczne są w podobny sposób przywracane do użytku w całej Europie, czego pierwszym i najbardziej spektakularnym akcentem była na początku tego tysiąclecia rewaloryzacja „wyspy muzeów” w Berlinie. Bardzo starannie rewitalizowane na zewnątrz budynki, także industrialne, wewnątrz odsłaniają szeroki wachlarz kolejnych zmian dokonanych w przeszłości, teraz pieczołowicie zharmonizowanych z nowym, lecz niezmiernie starannie i minimalistycznie wyartykułowanym wyposażeniem meblowym i stolarką. Obie te warstwy dzieli jednak duży dystans fizyczny. Ten sposób zachowania śladów przeszłości wymaga jednak szczególnej erudycji i zarazem twórczej intuicji. Takie projekty już zaprezentowaliśmy na konferencji. Chcemy te zagadnienia i przykłady poszerzyć o nowe dowody inwencji i szczegółowo przedyskutować w rozmowie z ich autorami. 

Data: 17-18 listopada 2021
Miejsce: Pawilon Wystawowy SARP, ul. Foksal 2, Warszawa
Transmisja online w godzinach 10.00- 19.00


Szczegółowy program i link do transmisji opublikujemy na stronie SARP i NIAiU.

Wyślemy tę informację wszystkim, którzy potwierdzą swój udział w Konferencji pisząc na adres mailowy: konferencje.trygon@gmail.com

Organizatorzy Konferencji: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki/ NIAiU; Stowarzyszenie Architektów Polskich/ SARP, Trygon Agencja autorska.

Patroni Merytoryczni: ARCHE, Bolix, Ceramika Paradyż, Cherka Kancelaria Prawna, Echo Investment, ERBUD, Norblin, OTB Poland, Port Praski, Zeitgeist.

W LOGO KONFRENCJI UŻYTO FRAGMENTU OBIEKTU CERAMICZNEGO AUTORSTWA WOJCIECHA BERSZA Z 1994 ROKU.

Udostępnij na:

Załączniki


REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę