Konferencja: Fasadowy pałac, fasadowy plac

Data dodania: 04.04.2025 | Aktualizacja: 04.04.2025, 10:56:21

FASADOWY PAŁAC, FASADOWY PLAC
11 kwietnia br. odbędzie się konferencja o budowie Pałacu Saskiego.
Początek godz. 11.00 – siedziba SARP

Debata, w formule okrągłego stołu, poświęcona będzie następującym zagadnieniom:

  1. Kluczowym zagadnieniem, które winno poprzedzić podjęcie decyzji o Pałacu Saskim, powinna być odpowiedź, czym ma być Plac im J. Piłsudskiego? Czy tak jak dzisiaj, martwym placem służącym, co pewien czas, uczczeniu doniosłych wydarzeń. Jak uczynić, aby poza dekretacją, iż jest to przestrzeń publiczna, był to aktywny (żywy) fragment miasta.
  2. Jest bezsporne, że materialne ślady naszej historii mają znaczenie dla tożsamości narodowej, są widomym znakiem ciągłości naszych dziejów. Ale jakie ma znaczenie budowa zabytków. Czy rolę „umocnienia jedności obywatelskiej” w świadomości społecznej o wiele silniej spełnia Pomnik Nieznanego Żołnierza w formule zaprojektowanej w 1946 roku z zachowanymi ruinami kolumnady, niż coraz bardziej niejednoznaczne wspomnienie Pałacu Saskiego.
  3. Co zbudujemy jako Pałac Saski? Zasadnicza zmiana funkcji użytkowych oznacza, że de facto w porównaniu z obiektami sprzed blisko 100 lat, zbudowane zostaną tylko ich fasady.
  4. Czy ewentualne „zamknięcie” placu Piłsudskiego może być dokonane przez architekturę XXI wieku.

Przy „okrągłym stole” zamierzają zasiąść :

Prowadzenie debaty: Ryszard Kowalski – członek GKUA, Przewodniczący Komisji Ekspertów „Klimat i Przestrzeń” powołanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich

Wydarzenie będzie można śledzić na stronie: https://www.facebook.com/sarpzg/live_videos

Udostępnij na:

REKLAMA
Velux

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę