Komunikat SARP nr 7/8 2009

Data dodania: 25.08.2009 | Aktualizacja: 25.08.2009, 00:00:00

Lato powinno dawać wytchnienie, odpoczynek, czas na zaległe lektury, porządki, na spotkania z dawno nie widzianymi przyjaciółmi, na zebranie sił przed jesienią, zimą - dla zaangażowanych społecznie SARPowców w tym roku szczególnie intensywną, bowiem w grudniu czeka nas Walny Zjazd Delegatów SARP.Mimo "okresu ogórkowego" rozstrzygane są liczne konkursy, w tym tak duże jak konkurs na Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej cytadeli, którego II etap zakończy się lada dzień a jego wyniki mam nadzieję opublikować w następnym numerze "K".

Kolejny to międzynarodowy konkurs na Muzeum Historii Polski w Warszawie, przeprowadzany pod auspicjami Międzynarodowej Unii Architektów UIA. Wybrane grono architektów zasiadających w jury, w tym m.in. Eduardo Souto de Moura, Rafael Moneo, Christine Dalnoky, Ryszard Jurkowski, Aurelio Galfetti, Marek Mikos oraz Grzegorz Buczek pod przewodnictwem Jong Soung Kimma, zgodnie podkreślało, że planowana budowa jest największą tego typu inwestycją w Europie i jedną z największych na świecie. Według jurorów wśród nadesłanych 324 projektów w połowie lipca wybrano "10 potencjalnie doskonałych projektów". Zakończenie II etapu konkursu planowane jest na początek grudnia.

W bieżącym numerze zamykającym potriennalowskie reminiscencje, prezentujemy również dwa rozstrzygnięte ostatnio krakowskie konkursy. Dzięki uprzejmości Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie i niezawodnej pomocy kol.
Macieja Skazy z Oddziału Krakowskiego SARP prezentujemy w zarysie zaledwie, znakomitą wystawę fotograficzną "Bauhaus XX-XXI. Dziedzictwo wciąż żywe", którą można było oglądać od maja do lipca przy krakowskim Rynku Głównym.
W tym wakacyjnym czasie pozwolę sobie na delikatne odejście od architektury w jego technicznym, inżynieryjnym wymiarze. Podczas tegorocznej uroczystości wręczenia nagród na Dyplom Roku obecni byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury. Minister Dziekoński w swoim przemówieniu do zebranych oddał pierwszeństwo ministrowi Żuchowskiemu - sekretarzowi stanu w MKiDN, zwracając uwagę młodym adeptom wydziałów architektury, że architektura to jednak przede wszystkim kultura, dziedzictwo, że oprócz tego właśnie technicznego jej aspektu - jest nade wszystko sztuką, twórczością w bardzo szerokim pojęciu.

Przygotowując materiały do kolejnych numerów "K", spotykam się niejednokrotnie z opisami autorskimi do prac konkursowych, które nie dość, że dalekie są od inżynieryjnego nazewnictwa, to nadto bywają tekstami niemal poetyckimi.
Polecam zatem lekturę opisu autorskiego do nagrodzonego w triennalowskim konkursie Projekt Roku 2008 i Realizacja Roku 2008 - w kategorii Mała Forma Architektoniczna - obiektu <Piwnica na wino> napisanego przez architekta (!!)
Rafała Zawiszę z Pracowni Architektury APLUS. Ciekawy opis profilu firmy "Prodesigne" stworzyli twórcy tego miejsca. fragmenty możecie Państwo przeczytać w tekście "Po Triennale".

Istną maestrią jest opis autorski do I nagrody w prezentowanym w tym numerze konkursie na Plac Nowy w Krakowie, który jak mówi werdykt jury: "ujawnia dużą wrażliwość i wyczucie tożsamości miejsca". Czytając go, przeniosłam się w czasie i przestrzeni. Jak na czas letniej kanikuły przystało.

Agnieszka Bulanda

Udostępnij na:

Załączniki


REKLAMA
Velux

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę