Komentarz

Data dodania: 16.07.2019 | Aktualizacja: 16.07.2019, 11:11:02

W ostatnim numerze ARCH - dwumiesięcznik SARP 4(54) opublikowaliśmy pożegnania kol. Stanisława Niemczyka autorstwa prof. arch. Konrada Kucza-Kuczyńskiego i Prezesa SARP Kraków kol. Bohdana Lisowskiego, który przekazuje poniższy komentarz:

Czuję się w obowiązku skomentowania artykułu Kol. Konrada Kucza-Kuczyńskiego o Kol. Stanisławie Niemczyku „Pożegnanie” ARCH nr 4/54. Pod koniec tego artykułu znajduje się takie zdanie: "Nad trumną jednego z najwybitniejszych polskich architektów, laureata Honorowej Nagrody SARP, zabrakło słów ze strony władz środowiska architektów. Ale myślę, że Niemczyk jest ponad takimi małościami."

Pogrzeb Kol. Stanisława Niemczyka był uroczystością niezwykłą. Począwszy od czuwania nad otwartą trumną w bocznej maleńkiej kapliczce, przez mszę w kościele Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, odprawianą przez kilkunastu duchownych, aż po złożenie trumny w grobie na cmentarzu w Miedźnej odległej o kilkanaście kilometrów od wspomnianego kościoła.
Ani w kościele, ani na cmentarzu nie było formuły wygłaszania mów. Środowisko architektoniczne było bardzo szeroko reprezentowane, zarówno przez władze Izby Architektów, władze Oddziału Katowickiego SARP, czy władze Zarządu Głównego SARP, który miałem zaszczyt reprezentować z ramienia Rady Prezesów SARP. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło wiele koleżanek i kolegów architektów ze Śląska, z Małopolski i nie tylko, znajomych, przyjaciół, współprojektantów Zmarłego. Ja miałem przygotowaną krótką wypowiedź wspominkową (która zresztą jest opublikowana w tym samym numerze ARCH), raczej o charakterze osobistym, ale będąc młodszym o generację od kol. Niemczyka, nie czułem się uprawniony aby mowy rozpoczynać, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecność wyżej wymienionych w tym również Autora przedmiotowego tekstu, wielkiego przyjaciela kol. Stanisława.
Myślę więc zatem, że cytowane zdanie jest na swój sposób nieporozumieniem, z uwagi na to że mów nie było wcale i nie wynikało to z małości, a raczej z niezwykłości tej uroczystości. Stanisław Niemczyk był postacią wybitną w polskiej architekturze i chyba wielkość Jego zasług spowodowała tę nieopisaną zadumę na cmentarzu w Miedźnej, która jeszcze jest we mnie do dziś…

z koleżeńskim pozdrowieniem

Biś

arch. Bohdan Lisowski
Prezes Zarządu Oddziału SARP w Krakowie
Sekretarz Rady Prezesów SARP
Pełnomocnik ZG SARP ds. BIM

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę