Katowice i Sanitec Koło ogłaszają konkurs "Projekt Łazienki 2013"

Data dodania: 07.03.2013 | Aktualizacja: 07.03.2013, 00:00:00

Tematem XV edycji konkursu jest projekt koncepcyjny toalety publicznej w Katowicach przy ulicy Tylnej Mariackiej. Konkurs organizowany jest wspólnie przez Urząd Miasta Katowice i Sanitec Koło – producenta wyrobów wyposażenia łazienek.

Konkursowa toaleta zlokalizowana jest w odnawianej i rewitalizowanej części miasta. Sąsiednie ulice: Mariacka, Staromiejska, Mielęckiego stały się deptakami, gdzie organizowane są m.in. imprezy plenerowe wymagające powstania zaplecza sanitarnego. Właśnie dlatego przy ul. Tylnej Mariackiej, tuż obok wejścia do tunelu dla pieszych pod torami kolejowymi planowana jest budowa toalety publicznej.

Organizatorzy oczekują na projekt koncepcyjny obiektu, który wpisze się w architekturę miejsca. Jego forma może harmonijnie komponować się z otoczeniem uwzględniając charakter i styl architektoniczny sąsiadującej zabudowy, lub stanowić kompozycję przestrzenną zintegrowaną z wysokim murem oporowym. Mur biegnący wzdłuż ulicy Tylnej Mariackiej docelowo stanowić będzie także tło dla lokalizacji neonów - wirtualnej ściany.

Toaleta oprócz części dla pań i panów będzie przystosowana również dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi wymagającymi czynności pielęgnacyjnych. Koncepcja, która zdobędzie Grand Prix konkursu ma szansę realizacji. Wyniki zmagań projektantów będą znane 24 czerwca 2013 r.

– Katowice tworzą największą aglomerację w Polsce i jedną z największych w Europie. Mają unikalną, uprzemysłowioną architekturę, dlatego zaprojektowanie nowoczesnej toalety, dopasowanej do charakteru miasta jest dużym wyzwaniem. Jestem przekonany, że uczestnicy poradzą sobie z tematem i jak zwykle zgłoszą wiele interesujących koncepcji. – mówi Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Sanitec KOŁO – Nie ma nic przyjemniejszego niż obserwowanie projektów "konkursowych", które stają się rzeczywistością jak np. ten w Kazimierzu Dolnym. Jeżeli władze Katowic podejmą decyzję o budowie toalety według zwycięskiego projektu, chętnie pomożemy w jej wyposażeniu – dodaje Powalacz.

Podczas oceny, jury konkursu będzie brało pod uwagę m.in.: walory architektoniczne, umiejętność wpisania w kontekst otoczenia oraz funkcjonalność i nowatorstwo projektu.

Projekty konkursowe oceni jury w składzie:

Laureaci konkursu zdobędą nagrody o łącznej wartości 40 000 zł.

Konkurs ma charakter otwarty, jednak głównie kierowany jest do architektów, projektantów i studentów kierunków architektonicznych.

Termin nadsyłania projektów upływa 14.05.2013 r., ogłoszenie wyników 24.06.2013 r.

W dniach 04-14 czerwca 2013 odbędzie się głosowanie internautów, którzy przyznają swoją nagrodę.

Wszelkie informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.com.pl.

Patronat medialny nad konkursem objęły: Arch – Magazyn Architektoniczny SARP, Architektura&Biznes, Builder, Consido.pl, Designteka.pl, Dobre Wnętrze, Dobrze Mieszkaj, dobrzemieszkaj.pl FTA, Konkursy Kreatywne, Łazienka, M jak Mieszkanie, Magazynlazienka.pl, Moje Mieszkanie, Mojekatowice.pl, Palapa.pl, Purpose.com.pl, SARP, Student.pl, Świat Architektury, Świat Łazienek i Kuchni, TV Silesia, Wnętrza Publiczne.

O konkursie

Konkurs Sanitec KOŁO na projekt koncepcyjny toalety publicznej to rozpoznawalna i ciesząca się dużym uznaniem inicjatywa społeczna firmy. Dotychczasowe zainteresowanie młodych architektów konkursem dowodzi, że przestrzeń publiczna staje się obszarem, do którego przywiązuje się coraz większą wagę, a problem obecności dobrze zaprojektowanych sanitariatów publicznych ma znaczenie w przypadku rozwoju zarówno turystyki, jak i jakości życia samych mieszkańców. Każdorazowo projektowane obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, pokazują jak ważne jest dopasowanie architektury obiektu do otaczającej go przestrzeni.

W ostatnich latach tematy konkursu związane były z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym, m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, teren nad Wisłą w Warszawie oraz ulica Piotrkowska w Łodzi. W roku 2012 oddano do użytku toaletę w Kazimierzu Dolnym. Obiekt został wybudowany na podstawie najlepszego projektu konkursowego z 2007 roku. Projekt toalety nad Wisłą w Warszawie, który zdobył Grand Prix 2010, zostanie zrealizowany do końca roku 2013.

O Katowicach

Katowice to dziś serce dwumilionowej metropolii. Współczesny obraz wyjątkowego miasta tworzą nowoczesne budynki instytucji kultury, biurowce, centra biznesowe, handlowe i kompleksy rozrywkowe. Realizowane są tu liczne projekty inwestycyjne. Wystarczy wspomnieć teren po byłej kopalni Katowice, gdzie powstaje Strefa Kultury. Wkrótce wybudowane zostaną tam: nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Zakończyła się także budowa nowego dworca kolejowego, a trwa zakrojona na ogromna skalę przebudowa ścisłego centrum.

Doskonałe położenie i rozwinięta infrastruktura drogowa zapewniają szybki krwiobieg komunikacyjny, a mimo tradycji przemysłowych Katowice to jedno z najbardziej zielonych polskich miast.

Zmieniając oblicze Katowic, pamiętamy także o tradycji i dziedzictwie kulturowym – zapraszając między innymi do odwiedzenia zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec i innych ciekawych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki. Polecamy modernistyczną i secesyjną architekturę. Coraz większą liczbę gości przyciągają do Katowic liczne imprezy i wydarzenia gospodarcze, kulturalne i sportowe. Zmiana wizerunku sprawia, że miasto przyciąga nowych ludzi, staje się kulturalną stolicą Górnego Śląska.

Sanitec KOŁO

Wiodący producent i dystrybutor wyrobów wyposażenia łazienek w Polsce. W ubiegłym roku firma obchodziła jubileusz 50- lecia. W ofercie firmy są wyroby marki KOŁO i Keramag, m.in.: ceramika i meble łazienkowe, wanny i brodziki akrylowe, kabiny prysznicowe oraz systemy instalacyjne.

Pełny komunikat w biurze prasowym

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę