III edycja Konkursu EUROZAGRODA - zakończenie

Data dodania: 12.12.2011 | Aktualizacja: 12.12.2011, 00:00:00

Nagrody rozdane
Zakończyła się III edycja Konkursu EUROZAGRODA

8 grudnia 2011 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników i uroczyste podsumowanie III edycji Konkursu EUROZAGRODA.
Właścicielom i projektantom obiektów nagrodzonych i nominowanych statuetki, medale pamiątkowe, dyplomy oraz czeki pieniężne wręczyli wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzej Butra, przewodniczący Kapituły EUROZAGRODY prof. dr hab. inż. Andrzej Myczko, dyrektor w firmie Viessmann Sebastian Walerysiak oraz Maciej Piskorski dyrektor departamentu finansowania agrobiznesu w Banku BGŻ.

Na uroczystość, poza laureatami i członkami ich rodzin, przyjechali do Warszawy reprezentanci ośrodków doradztwa rolniczego oraz władz gmin i urzędów marszałkowskich, na terenie działania których znajdują się nominowane i nagrodzone obiekty. W uroczystości uczestniczyli członkowie Kapituły Konkursu, przedstawiciele sponsorów, patroni medialni, dziennikarze z prasy, radia i telewizji. Przybyli też wiceminister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Piotr Styczeń, wiceprezes ARiMR Bogusław Nadolnik oraz prezes ARR Władysław Łukasik.

Wszystkie obiekty nagradzane w Konkursie są oznaczane tablicami informacyjnymi z logo EUROZAGRODY i napisem „Laureat Konkursu”. Nagrody w każdej z czterech kategorii konkursowych wynoszą po 10 000 złotych i dzielone są po połowie pomiędzy rolnika – właściciela nagrodzonego obiektu i jego projektanta.
- Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że polska wieś bardzo się zmienia po naszym przystąpieniu do Unii Europejskiej. Polscy rolnicy doskonale sobie radzą z wykorzystaniem unijnych funduszy. To one pozwalają szybciej modernizować gospodarstwa i m.in. dzięki nim powstają tak nowoczesne i piękne obiekty, które zostały zrealizowane także w państwa gospodarstwach – powiedział wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Andrzej Butra zwracając się do laureatów Konkursu.

Jacek Fąfara, redaktor naczelny portalu BudoRol.pl, który jest organizatorem EUROZAGRODY, informując uczestników gali finałowej o przebiegu jej III edycji i o pracach Kapituły powiedział, że celem konkursu jest upowszechnianie tzw. dobrych praktyk w budownictwie wiejskim, a efektem tworzenie mapy wzorcowych obiektów zagrodowych, które - rozsiane po całej Polsce - stanowią inspirację i wzorce do naśladowania dla rolników podejmujących inwestycje budowlane. Dobre budynki zagrody to lepszy warsztat pracy rolnika i bardziej komfortowe warunki życia rolniczych rodzin.

Prof. Andrzej Myczko, przewodniczący Kapituły EUROZAGRODY podziękował wszystkim za wkład pracy w organizację Konkursu, podkreślając w tym zakresie rolę ośrodków doradztwa rolniczego, administracji rolnej, organizacji rolniczych, mediów, sponsorów i innych partnerów Konkursu oraz zaprosił do udziału w kolejnej, IV edycji EUROZAGRODY w 2012 roku.

III edycja Konkursu trwała przez cały 2011 rok.

Kapituła EUROZAGRODY nominowała do nagród w czterech kategoriach konkursowych 11 obiektów z całej Polski.

Po zapoznaniu się ze szczegółową dokumentacją nominowanych obiektów, wykonaną w terenie przez sekretariat Konkursu z udziałem eksperta budownictwa rolniczego mgr. inż. Konrada Rudnika, Kapituła EUROZAGRODY zdecydowała, że nagrody po 10 000 zł w trzech kategoriach konkursowych otrzymają właściciele i projektanci następujących obiektów:

W kategorii „Budynki inwentarskie” :
Inteligentna bojlernia dla 27 tys. kurcząt– właściciel: Zbigniew Ziejewski, projektant: Zbigniew Bejger, położenie: Szwarcenowo, gmina Biskupiec, woj. warmińsko-mazurskie
W kategorii „Budynki magazynowe i gospodarcze”:
Przechowalnia pomidorów– Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Biotoma”, prezes Andrzej Winowicz, projektant: Andrzej Antczak, położenie: Mroczki Małe, gmina Błaszki, woj. łódzkie

W kategorii „Budynki mieszkalne”
Zagroda Agroturystyczna „Żuraw i Czapla”– właściciel: Agata Benke-Buchaniewicz, projekt własny, położenie: Wróbliniec, gmina Milicz, woj. dolnośląskie

W kategorii „Inne obiekty zagrodowe i obiekty ochrony środowiska”:

W tej kategorii Kapituła postanowiła nie przyznawać nagrody głównej w III edycji Konkursu. Wyróżniła jedynie dwie bliźniacze przydomowe oczyszczalnie ścieków wybudowane w Moniuszeczkach i Zblutowie w gminie Mońki w województwie podlaskim na podstawie projektu Instytutu Ekologii Stosowanej kierowanego przez dr. Wojciecha Halickiego.

Gala

Gala

Przechowalnia pomidorów - Mroczki Małe

Inteligentna brojlernia Szwarcenowo

Nagrodzeni za zagrodę agroturystyczną

Nagrodzenie za inteligentną brojlernię

Nagrodzeni za przechowalnię

Zagroda agroturystyczna Wróbliniec

Udostępnij na:

REKLAMA
Velux

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę