Dzień Architekta w Kazimierzu Dolnym

Data dodania: 07.05.2004 | Aktualizacja: 07.05.2004, 00:00:00

1 maja br. z okazji obchodów Dnia Architekta odbyła się w Kazimierzu kolejna już przygotowana z inicjatywy p. Ryszarda Zdonka - Dyrektora DPTA - wystawa twórczości polskich architektów. Tym razem zaprezentowana została twórczość arch. STANISŁAWA NIEMCZYKA, autora wielu fantastycznych budowli sakralnych.
Na program tegorocznych Dni Architekta w Kazimierzu oprócz wystawy - "Stanisława Niemczyka zapisywanie sacrum" i towarzyszącego jej wykładu autora złożyły się ponadto Uroczysta Msza Święta w Farze oraz koncert Krzysztofa Szmyta (tenor) i Krzysztofa Maroska (organy) z utworami m.in. Bacha, Haendla, Moniuszki i Szuberta. Wystawa twórczości Stanisława Niemczyka potrwa do 9 maja br.


Kliknij aby powiększyćTworzenie tradycji - czegoś co stałe w zmieniającym się świecie jest swego rodzaju działaniem twórczym.
Gdy tradycja dotyczy środowiska takiego jak nasze, staje się ona znakiem niemal materialnym, chociaż składające się na nią zdarzenia bywają ulotne i z pozoru krótkotrwałe.
Wystawy twórczości polskich architektów przygotowywane z inicjatywy p. Ryszarda Zdonka Dyrektora DPTA Kazimierz i corocznie otwierane 1-go maja w Domu Architekta w Kazimierzu Dolnym weszły już na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych tego pięknego miasteczka, a czas ich prezentacji zbiega się z okresem, gdy w Kazimierzu pojawiają się wielotysięczne rzesze turystów.
Kliknij aby powiększyćKazimierz - miasto tak głęboko związane z architektami jest wspaniałym miejscem, by nasze środowisko otwierało się, ku tym, którzy żyją - funkcjonują w obiektach architektury i nie zawsze sami są w stanie poznać ich rzeczywistą wartość i piękno, zrozumieć powody, dla których są one takie lub inne.
Wystawy organizowane w Domu Architekta są okazją do spotkania się twórców architektury z "konsumentami" ich dzieł, a otwarta formuła tych spotkań daje szansę do nawiązywania rzeczywiście głębokiego dialogu.
Tegoroczna wystawa składająca się na program inaugurowanych obecnie obchodów Dnia Architekta była bardzo szczególną okazją do takiego dialogu.
Kliknij aby powiększyćPrezentacja twórczości Stanisława Niemczyka - zwłaszcza jego wielkich dokonań w zakresie architektury sakralnej była wspaniałym pretekstem, by w otoczeniu fotogramów pokazujących piękno kościołów Jego autorstwa, prowadzić rozmowy o tym, jak piękno zamykane w bryłach i elementach tych budowli, może czynić ludzi lepszymi, budując czy raczej odbudowując wiarę w człowieka dążącego do Boga przez piękno tworzonego przez innego człowieka świata zbudowanego.
Była wystawa twórczości Stanisław Niemczyka ucztą dla każdego - dla tych, którzy architekturę rozumieją z racji swej profesji, ale co ważniejsze dla tych, którzy architekturę po prostu mogą przeżywać jako doznanie estetyczne i duchowe.
Kliknij aby powiększyćByła to wystawa dająca świadectwo wielkiej pracy i wielkiego talentu autora i wystawa dająca dowód tego, że myśl architekta - jeśli jest głęboka i prawdziwa może być podjęta przez innych, stając się ich nauką.
Na program tegorocznych Dni Architekta w Kazimierzu oprócz wystawy - "Stanisława Niemczyka zapisywanie sacrum" i towarzyszącego jej wykładu autora złożyły się ponadto Uroczysta Msza Święta (Kościół Farny) oraz koncert Krzysztofa Szmyta (tenor) i Krzysztofa Maroska (organy) z utworami m.in. Bacha, Haendela, Moniszki i Szuberta.

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
Bolix BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kluś Kone Norlys Polflam Renson Renson Schueco Semmelrock Tarasola Wienerberger Wiśniowski
Powrót na górę