Dyplom Roku im. Zbyszka Zawistowskiego

Data dodania: 27.03.2007 | Aktualizacja: 27.03.2007, 00:00:00

Dnia 27 marca 2007 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal 2 w Warszawie, odbyła się uroczystość wręczenia Dorocznej Nagrody SARP na najlepszy dyplom, który uzyskał w danym roku tytuł magistra inżyniera architekta na polskich uczelniach architektonicznych - DYPLOM ROKU 2007.

Nagroda ta jest przyznawana od 1964 roku, w jej początkowym brzmieniu nazywana Nagrodą SARP im. Architektów Stanisława Nowickiego i Stanisława Skrypija, później Doroczną Nagrodą SARP za najlepszą pracę dyplomową wykonaną na Wydziałach Architektury polskich uczelni - o nazwie Dyplom Roku.

W 2000 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich wybierając Zbyszka Zawistowskiego patronem Nagrody na Najlepszy Dyplom wykonany na polskich uczelniach architektonicznych - chciał uhonorować tego wybitnego architekta, byłego Prezesa ZG SARP, przedwcześnie zmarłego w 1998 roku.

Do Nagrody na najlepszy Dyplom zgłaszane są projekty zakwalifikowane przez Komisję powołaną przez właściwy Zarząd Oddziału SARP w porozumieniu z Wydziałem Architektury. Jak co roku do Nagrody zgłoszone zostały projekty dyplomowe z dziewięciu uczelni architektonicznych w całym kraju. Każda uczelnia mogła wytypować po 3 prace dyplomowe. W tym roku dwie uczelnie z Białegostoku i Krakowa zgłosiły po 2 prace, zatem wszystkich zgłoszonych prac było 25.

Jury w składzie:

Przyznało:

DOROCZNĄ NAGRODĘ SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU

arch. Maji Zalewskiej, za pracę dyplomową:

"Polsko-słowackie schronisko pod Babią Górą - osada Babia Góra 1616 m.n.p.m." pod kierunkiem promotora - mgr inż. arch. Andrzeja Miklaszewskiego wykonanej na Wydziale Architektury PolitechnikI Warszawskiej

Uzasadnienie Jury:
Idea współczesnego zespołu budynków tworzącego kompleks schroniska odniesiona do skali i historycznych kontekstów otoczenia. Dobrze dobrane materiały zarówno w kompozycji elewacji jak i rozwiązaniach wnętrz. Prosta funkcja bez przerostów programowych. Ciekawa, z pokorą dla miejsca i środowiska. Tworzona architektura daje efekt przyjaznej i interesującej przestrzeni. Praca ciekawie zaprezentowana graficznie.

Przyznano również 3 wyróżnienia. Otrzymali je:

arch. Krzysztof Kulawczuk, za pracę dyplomową:

"Muzeum Tradycji Żeglarskich w Gdyni" pod kierunkiem promotora - dr inż. arch. Bazylego Domsty wykonanej na WYDZIALE ARCHITEKTURY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ

Uzasadnienie Jury:
Praca otrzymała wyróżnienie za wysokie walory propagujące problematykę morskiej architektury Gdyni.
Na szczególne uznanie zasługuje harmonijne połączenie istniejącej infrastruktury portowej, związanej z matecznikiem żeglarstwa polskiego z propozycją rozbudowy mariny i stworzenia przyczółka muzealnictwa żeglarskiego.
Autor w skromny, acz wyrazisty sposób przedstawił swoją wizję rozwoju Gdyni wzbogacającej bazę żeglarską Trójmiasta.

arch. Anna Małek i arch. Tomasz Malkowski, za pracę dyplomową:

"Wyspa KAufhaus - rewitalizacja osiedla robotniczego w Rudzie Śląskiej. Nowy model zamieszkiwania w oparciu o śląską tożsamość" pod kierunkiem promotora - dr inż. arch. Jana Kubeca wykonanej na WYDZIALE ARCHITEKTURY POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ

Uzasadnienie Jury:
Praca otrzymuje wyróżnienie za wnikliwe analizy, urbanistyczne, socjologiczne etc. Stanowiące podstawę do kreacji wielowątkowej koncepcji rewitalizacji, śląskiej osady przemysłowej. Metoda projektowa może służyć jako wzorcowa dla tego typu procesów w aglomeracji GOP-u.

arch. Baltazar Brukalski, za pracę dyplomową:

"Budynek Laboratorium Muzyki Współczesnej na tle koncepcji zagospodarowania kwartału: Marszałkowska - Królewska - Zielna - Świętokrzyska" pod kierunkiem promotora - prof. nzw. dr inż. arch. Stefana Westrycha wykonanej na WYDZIALE ARCHITEKTURY POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ

Uzasadnienie Jury:
Praca otrzymuje wyróżnienie za udaną próbę kreacji śródmiejskiego kwartału w niezwykle trudnym urbanistycznie rejonie Warszawy, po zachodniej stronie ulicy Marszałkowskiej.
Projekt stanowi ciekawą próbę kompozycji wnętrz urbanistycznych uwzględniających złożony kontekst otoczenia. Interesując jest propozycja programowo-funkcjonalna obiektu zamykającego założenie, uzupełniająca ciąg funkcji kulturalnych w tym rejonie Warszawy.


Tradycyjnie już nagrodzona Dyplomem Roku praca oraz trzy Wyróżnione prace dyplomowe zostaną opublikowane w kwietniowym numerze "Komunikatu SARP".

Wystawa wszystkich zgłoszonych prac dyplomowych będzie otwarta w Pawilonie Wystawowym siedziby ZG SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie, w dniach 27-28 marca br. w godz. 10.00 - 18.00, w dniu 29 marca w godz. 10.00-12.00, natomiast prace nagrodzone będzie można oglądać na I piętrze siedziby ZG SARP (Pałac Zamoyskich) ul. Foksal 2 do 30 kwietnia br.

Agnieszka Bulanda
Rzecznik Prasowy SARP
Redaktor Naczelna "Komunikatu SARP"
e-mail: agnieszkabulanda@sarp.org.pl
tel. (22) 826 39 31, 0 604 43 42 98


Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć
Udostępnij na:

REKLAMA
Velux

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę