Dnia 27 marca 2007 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal 2 w Warszawie, odbyła się uroczystość wręczenia Dorocznej Nagrody SARP na najlepszy dyplom, który uzyskał w danym roku tytuł magistra inżyniera architekta na polskich uczelniach architektonicznych - DYPLOM ROKU 2007.
Nagroda ta jest przyznawana od 1964 roku, w jej początkowym brzmieniu nazywana Nagrodą SARP im. Architektów Stanisława Nowickiego i Stanisława Skrypija, później Doroczną Nagrodą SARP za najlepszą pracę dyplomową wykonaną na Wydziałach Architektury polskich uczelni - o nazwie Dyplom Roku.
W 2000 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich wybierając Zbyszka Zawistowskiego patronem Nagrody na Najlepszy Dyplom wykonany na polskich uczelniach architektonicznych - chciał uhonorować tego wybitnego architekta, byłego Prezesa ZG SARP, przedwcześnie zmarłego w 1998 roku.
Do Nagrody na najlepszy Dyplom zgłaszane są projekty zakwalifikowane przez Komisję powołaną przez właściwy Zarząd Oddziału SARP w porozumieniu z Wydziałem Architektury. Jak co roku do Nagrody zgłoszone zostały projekty dyplomowe z dziewięciu uczelni architektonicznych w całym kraju. Każda uczelnia mogła wytypować po 3 prace dyplomowe. W tym roku dwie uczelnie z Białegostoku i Krakowa zgłosiły po 2 prace, zatem wszystkich zgłoszonych prac było 25.
Jury w składzie:
- arch. Jerzy Grochulski - Przewodniczący, Prezes SARP
- arch. Włodzimierz Mucha - Sędzia Referent, SARP /Warszawa
- arch. Andrzej Grudziński TUP
- arch. Janusz Kaczyński SARP O/Białystok
- arch. Piotr Średniawa SARP O/Katowice
- arch. Wiesław Glos SARP O/Kraków
- arch. Piotr Namysł SARP O/Poznań
- arch. Andrzej Popiel SARP O/Szczecin
- arch. Anna Boryska SARP O/Wrocław
- arch. Henryk Łaguna SARP O/Warszawa
- arch. Stefan Ciecholewski SARP O/Wybrzeże
Przyznało:
DOROCZNĄ NAGRODĘ SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU
arch. Maji Zalewskiej, za pracę dyplomową:
"Polsko-słowackie schronisko pod Babią Górą - osada Babia Góra 1616 m.n.p.m." pod kierunkiem promotora - mgr inż. arch. Andrzeja Miklaszewskiego wykonanej na Wydziale Architektury PolitechnikI Warszawskiej
Uzasadnienie Jury:
Idea współczesnego zespołu budynków tworzącego kompleks schroniska odniesiona do skali i historycznych kontekstów otoczenia. Dobrze dobrane materiały zarówno w kompozycji elewacji jak i rozwiązaniach wnętrz. Prosta funkcja bez przerostów programowych. Ciekawa, z pokorą dla miejsca i środowiska. Tworzona architektura daje efekt przyjaznej i interesującej przestrzeni. Praca ciekawie zaprezentowana graficznie.
Przyznano również 3 wyróżnienia. Otrzymali je:
arch. Krzysztof Kulawczuk, za pracę dyplomową:
"Muzeum Tradycji Żeglarskich w Gdyni" pod kierunkiem promotora - dr inż. arch. Bazylego Domsty wykonanej na WYDZIALE ARCHITEKTURY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
Uzasadnienie Jury:
Praca otrzymała wyróżnienie za wysokie walory propagujące problematykę morskiej architektury Gdyni.
Na szczególne uznanie zasługuje harmonijne połączenie istniejącej infrastruktury portowej, związanej z matecznikiem żeglarstwa polskiego z propozycją rozbudowy mariny i stworzenia przyczółka muzealnictwa żeglarskiego.
Autor w skromny, acz wyrazisty sposób przedstawił swoją wizję rozwoju Gdyni wzbogacającej bazę żeglarską Trójmiasta.
arch. Anna Małek i arch. Tomasz Malkowski, za pracę dyplomową:
"Wyspa KAufhaus - rewitalizacja osiedla robotniczego w Rudzie Śląskiej. Nowy model zamieszkiwania w oparciu o śląską tożsamość" pod kierunkiem promotora - dr inż. arch. Jana Kubeca wykonanej na WYDZIALE ARCHITEKTURY POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
Uzasadnienie Jury:
Praca otrzymuje wyróżnienie za wnikliwe analizy, urbanistyczne, socjologiczne etc. Stanowiące podstawę do kreacji wielowątkowej koncepcji rewitalizacji, śląskiej osady przemysłowej. Metoda projektowa może służyć jako wzorcowa dla tego typu procesów w aglomeracji GOP-u.
arch. Baltazar Brukalski, za pracę dyplomową:
"Budynek Laboratorium Muzyki Współczesnej na tle koncepcji zagospodarowania kwartału: Marszałkowska - Królewska - Zielna - Świętokrzyska" pod kierunkiem promotora - prof. nzw. dr inż. arch. Stefana Westrycha wykonanej na WYDZIALE ARCHITEKTURY POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ
Uzasadnienie Jury:
Praca otrzymuje wyróżnienie za udaną próbę kreacji śródmiejskiego kwartału w niezwykle trudnym urbanistycznie rejonie Warszawy, po zachodniej stronie ulicy Marszałkowskiej.
Projekt stanowi ciekawą próbę kompozycji wnętrz urbanistycznych uwzględniających złożony kontekst otoczenia. Interesując jest propozycja programowo-funkcjonalna obiektu zamykającego założenie, uzupełniająca ciąg funkcji kulturalnych w tym rejonie Warszawy.
Tradycyjnie już nagrodzona Dyplomem Roku praca oraz trzy Wyróżnione prace dyplomowe zostaną opublikowane w kwietniowym numerze "Komunikatu SARP".
Wystawa wszystkich zgłoszonych prac dyplomowych będzie otwarta w Pawilonie Wystawowym siedziby ZG SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie, w dniach 27-28 marca br. w godz. 10.00 - 18.00, w dniu 29 marca w godz. 10.00-12.00, natomiast prace nagrodzone będzie można oglądać na I piętrze siedziby ZG SARP (Pałac Zamoyskich) ul. Foksal 2 do 30 kwietnia br.
Agnieszka Bulanda
Rzecznik Prasowy SARP
Redaktor Naczelna "Komunikatu SARP"
e-mail: agnieszkabulanda@sarp.org.pl
tel. (22) 826 39 31, 0 604 43 42 98