DOROCZNA POLSKO-NIEMIECKA NAGRODA INTEGRACYJNA BDA – SARP 2023

Data dodania: 28.09.2023 | Aktualizacja: 29.09.2023, 12:27:42

INFORMACJA PRASOWA

DOROCZNA POLSKO-NIEMIECKA NAGRODA INTEGRACYJNA BDA – SARP 2023

Wrocław, 21-24 września 2023

Tegoroczny Finał Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP wraz z towarzyszącymi mu warsztatami odbył w dniach 21-24 września br. Po raz pierwszy wydarzenie to miał zaszczyt organizować i gościć wrocławski Oddział SARP, dzięki uprzejmości Muzeum Architektury we Wrocławiu, w którym odbyła się większość spotkań.

22 września br. w zabytkowych wnętrzach Muzeum zorganizowano warsztaty projektowe pod kierunkiem trojga tutorów: arch. Agaty Jasiołek, arch. Szymona Ciupińskiego, arch. Macieja Marszała. Uczestnicy mieli za zadanie opracowanie koncepcji dla wybranych części budynku Muzeum, ujmując zagadnienie z trzech perspektyw: Nauki, Funkcji, Uczucia. Prezentacje wyników warsztatów miały miejsce 24 września.


Warsztaty projektowe BDA-SARP w Muzeum Architektury we Wrocławiu / fot. Muzeum Architektury we Wrocławiu

 

Część konkursowa Nagrody, podczas której zaprezentowano 18 prac dyplomowych absolwentów architektury z Polski i Niemiec, miała miejsce 23 września br., również w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Jury w składzie:

przyznało

Nagrodę Główną w wysokości 2500 EUR


Nagroda Główna, autor: Valentin Müller, Bauhaus-Universität Weimar / praca konkursowa

 

Panu Valentinowi Müllerowi z Bauhaus-Universität Weimar, za pracę nr 12 pt. „German Institute for Photography: resilience of the specific”, wykonaną pod kierunkiem prof. Jörga Springera.

Uzasadnienie

Projekt stanowi współczesną, a zarazem ponadczasową odpowiedź na temat kontynuacji budowania w istniejącej tkance. Z szacunkiem traktuje specyfikę budynku, przekłada ją, rozwija i z pewną lekkością kształtuje niezależny i wyraźny wyraz architektoniczny.

Valentin Müller nie daje uniwersalnych odpowiedzi, nie wskazuje kompleksowych rozwiązań, nie próbuje zaczarować rzeczywistości, proponując lekarstwo na wszelki ból. Zamiast tego w bardzo osobisty sposób wydobywa piękno i indywidualny charakter zakurzonej i niemodnej części miasta. Stary budynek Karstadt w Berlinie był dziełem architektury szytym na miarę, tak jak szyte na miarę były sukienki Diora. Valentin Müller przekształca starą suknię zgodnie z oryginalnym pomysłem mistrza. Nowa współczesna warstwa interpretuje oryginał z szacunkiem, kontynuując pierwotną ideę projektową. Koncentrując się na strukturze i detalu, autor stworzył przykład budynku ponadczasowego, charakteryzującego się bogactwem motywów i wielowarstwową interpretacją.
/opr. arch. Daria Kieżun, SARP/

Jury postanowiło także przyznać

trzy równorzędne wyróżnienia:


Wyróżnienie równorzędne, autorka: Katarzyna Dybała, Politechnika Śląska / praca konkursowa

 

Pani Katarzynie Dybale z Politechniki Śląskiej, za pracę nr 01 pt. „PEREGRYNARIUM – projekt koncepcyjny domu pielgrzyma w Lubaniu na Kamiennej Górze jako przystanek na szlaku św. Jakuba”, wykonaną pod kierunkiem dr. inż. arch. Damiana Radwańskiego

Uzasadnienie

Santiago de Compostela i Lubań dzieli 2600 kilometrów! Idea stworzenia Peregrynarium w Lubaniu, tak odległym od wielowiekowego celu pielgrzymki, jest niezwykła! To pomysł powracający do korzeni europejskiej wspólnoty duchowej, która trwa ponad granicami od dwóch tysięcy lat.

To, że Lubań jest być może nieznanym nikomu miasteczkiem na Dolnym Śląsku, jest najlepszym manifestem uniwersalności tego pomysłu, gdyż dla pielgrzymów najważniejsza jest Droga, a na tej drodze każde miejsce jest tak samo ważne.

Zaproponowana architektura, wyważona, funkcjonalna i ascetyczna mogłaby dobrze służyć ludziom, którzy szukają tylko na chwilę dachu nad głową, aby potem iść dalej do Celu.
/opr. arch. Marek Orłowski, SARP/


Wyróżnienie równorzędne, autor: Jakub Dunal, Politechnika Śląska / praca konkursowa

Panu Jakubowi Dunalowi z Politechniki Śląskiej, za pracę nr 03 pt. „Droga. Projekt muzeum na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy w Treblince”, wykonaną pod kierunkiem dr. inż. arch. Jana Kubca

Uzasadnienie

Praca szuka i znajduje remedium na kryzys pamięci o katastrofie holokaustu, w pełni świadomości, że zapomnienie to najprostsza droga do powtórki. Dobór form, w tym obiektu muzealnego daje prostotę i dobitność 3-kilometrowej Drogi zwiedzania terenu nazistowskiego obozu zagłady Treblinka. To zarazem forma i treść proponowanej architektury. Lapidarnością porusza i przywołuje pamięć strasznych zdarzeń, których świadkiem jest otaczający krajobraz. Droga jest jego ramą i narzędziem projekcji przeszłości.
/opr. arch. Jacek Lenart, SARP/


Wyróżnienie równorzędne, autorka: Miriam Metz, OTH Regensburg / praca konkursowa

 

Pani Miriam Metz z OTH Regensburg, za pracę nr 10 pt. „The Suburban Dream – Interspace Living. Regensburg/Alteglofsheim, wykonaną pod kierunkiem prof. Andreasa Emmingera

Uzasadnienie

Praca rozwiązuje problemy monotonnego osiedla domów jednorodzinnych w Alteglofsheim koło Regensburga. To przykład dla wielu osiedli, zwłaszcza na przedmieściach. W projekcie impulsy urbanistyczne i architektoniczne są precyzyjnie ustalane, niczym zabieg akupunktury. Dzięki temu miejsca takie zyskują na jakości życia i tożsamości w przestrzeni prywatnej i publicznej. W przyszłości staniemy przed tym zadaniem na osiedlach, które budowaliśmy przez ostatnie kilkadziesiąt lat, a nawet współcześnie. Dzięki tak ukierunkowanym impulsom mamy szansę na przekształcenie monotonnych osiedli-sypialni, aby mogły nadal rozwijać się samodzielnie ze swoją nową tożsamością.
/opr. arch. Michael Kühnlein, BDA/

INFORMACJE OGÓLNE O NAGRODZIE

Doroczna Polsko-Niemiecka Nagroda Integracyjna BDA – SARP organizowana jest wspólnie przez Bund Deutscher Architektinnen und Architekten BDA e.V. i Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Jest ona kontynuacją organizowanego przez 19 lat konkursu na najlepszą pracę dyplomową w dziedzinie architektury przemysłu, w którym brali udział młodzi architekci z Polski i Niemiec, pod nazwą „Nagroda Waltera Henna”. Obecnie w konkursie biorą udział projekty dyplomowe magisterskie, których przedmiotem jest środowisko aktywności społecznej człowieka w przyszłości.

Celem Nagrody jest promocja współpracy i integracji środowiskowej młodych architektów Niemiec i Polski poprzez współzawodnictwo i dyskusję, oraz wystawy na temat architektury, a także wspieranie wzajemnych kontaktów poprzez upowszechnianie efektów działań twórczych.

Zgodnie z tradycją, Finał Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP odbywa się każdego roku, naprzemienne w Polsce lub w Niemczech, trwając 4 dni. W tym czasie finaliści uczestniczą m.in. w warsztatach architektonicznych oraz prezentują prace dyplomowe przed polsko-niemieckim Jury.

Finał konkursu o Nagrodę BDA-SARP 2023 został objęty Patronatem Pana Martina Kremera, Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu.

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
Bolix BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kluś Kone Norlys Polflam Renson Renson Schueco Semmelrock Tarasola Wienerberger Wiśniowski
Powrót na górę