Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku”, edycja 2019

Data dodania: 24.05.2019 | Aktualizacja: 30.05.2019, 10:51:00

Przyznana przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, za najlepszy projekt dyplomowy absolwentowi, który uzyskał w 2018 roku na wyższej uczelni w Polsce tytuł magistra inżyniera architekta.

Sąd konkursowy Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku”, edycja 2019
w składzie:

dokonał oceny 75 prac dyplomowych nominowanych do II etapu konkursu przez Komisje Kwalifikacyjne powołane przez Oddziały SARP.

Po głosowaniu i dyskusji Jury, zgodnie z Regulaminem Konkursu, wybrało 25 prac do III etapu Konkursu Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku”:
(lista autorów nominowanych prac w porządku alfabetycznym):

 1. arch. Michał Bamberski- autor pracy dyplomowej „Materializując nienamacalne: przywrócenie tożsamości miasta Lot za pomocą rewitalizacji terenów postindustrialnych” przygotowanej na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
  Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. arch. Marek Pabich


 2. arch. Karolina Chodura- autorka pracy „Topografia niepamięci. Projekt muzeum i parku pamięci w kamieniołomie Liban w Krakowie” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
  Promotorem pracy jest dr inż. arch. Jan Kubec


 3. arch. Marcin Fejcak- autor pracy „Cztery wymiary przestrzeni publicznej - próba zdefiniowania brakującej warstwy w mieście” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
  Promotorem pracy jest dr inż. arch. Jan Kubec


 4. arch. Katarzyna Grabara- autorka pracy „Architektura Miejsca. Ośrodek Wypoczynku i Odnowy Biologicznej jako przykład "Slow Architecture" na terenie wyeksploatowanego wyrobiska Kopalni Odkrywkowej Bełchatów” przygotowanej na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
  Promotorem pracy jest dr hab. szt. inż. arch. Bartosz Hunger


 5. arch. Michał Jagła- autor pracy „Zakład Doświadczalny Lasów Państwowych w Borach Tucholskich” przygotowanej na Wydziale Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej.
  Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Baranowski


 6. arch. Adam Jankowski- autor pracy „Stacja naukowa z zapleczem hotelowym rezerwatu Łazy” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.
  Promotorem pracy jest dr hab. inż. arch. Maciej Janowski


 7. arch. Arkadiusz Kiernicki- autor pracy „Tężnia biocenoz: uzdrowisko, Sołonka” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.
  Promotorem pracy jest dr inż. arch. Marek Lamber


 8. arch. Katarzyna Kołpa-Żarowska- autorka pracy „Eksperymentalna Strefa Wystawiennicza - Artystyczny Start-Up” przygotowanej na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.
  Promotorem pracy jest prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Krzysztof Ingarden


 9. arch. Gabriela Kurek i arch. Filip Teter- autorzy pracy „Nowe Górki Gdańsk - projekt urbanistyczno-architektoniczny” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
  Promotorem pracy jest dr hab. inż. arch. Mariusz Twardowski


 10. arch. Jolanta Muszczak- autorka pracy „Architektura mieszkaniowa a kondycja współczesnego człowieka. Projekt budynku wielorodzinnego” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
  Promotorem pracy jest mgr inż. arch. Maciej Miłobędzki


 11. arch. Maciej Osuch- autor pracy „Architektura w służbie sądownictwa. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa przy ulicy Modzelewskiego” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
  Promotorami pracy są prof. dr hab. inż. arch. Konrad Kucza-Kuczyński i mgr inż. arch. Piotr Bujnowski


 12. arch. Katarzyna Płonka- autorka pracy „Bieszczadzka Arena Nieba - Projekt Obserwatorium Astronomicznego” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
  Promotorem pracy jest dr hab. inż. arch. prof. PK Piotr Burak-Gajewski


 13. arch. Adrianna Pocion- autorka pracy „Klinika sanatoryjna na Czarnej Górze” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.
  Promotorem pracy jest dr inż. arch. Agata Gawlak


 14. arch. Dariusz Radwański- autor pracy „Studium domu - najważniejszej przestrzeni człowieka. Modelowy dom przyszłości w rozwiniętym społeczeństwie sieciowym” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
  Promotorem pracy jest mgr inż. arch. Paweł Grodzicki


 15. arch. Agnieszka Roś- autorka pracy „Ciemność w architekturze, architektura w ciemności. Projekt obserwatorium astronomicznego w Parku Ciemnego Nieba w Górach Izerskich” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
  Promotorem pracy jest mgr inż. arch. Maciej Miłobędzki


 16. arch. Martyna Rowicka- autorka pracy „Architektura jako czynnik sprzyjający w procesie terapeutycznym. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Bieszczadach” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
  Promotorem pracy jest mgr inż. arch. Grzegorz Stiasny


 17. arch. Joanna Rozbrój- autorka pracy „EC Szombierki. Adaptacja zabytkowej elektrociepłowni na centrum kultury, sztuki wizualnej i fonicznej” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
  Promotorem pracy jest dr inż. arch. Jerzy Wojewódka


 18. arch. Agata Samborska- autorka pracy „Dom Zdrojowy w Krasnobrodzie” przygotowanej na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
  Promotorem pracy jest dr hab. inż. arch. prof. WSPA Bolesław Stelmach


 19. arch. Dominika Strzałka - autorka pracy „Miedzianka, historia znikania” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
  Promotorami pracy są dr hab. inż. arch. Jolanta Sroczyńska i prof. zw. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka


 20. arch. Filip Strzelecki- autor pracy „Klasztor Benedyktynów w Nursji. Manifest ciągłości kulturowej” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
  Promotorem pracy jest mgr inż. arch. Maciej Miłobędzki


 21. arch. Anita Tokarski- autorka pracy „Grand Canyon Hotel” przygotowanej na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.
  Promotorem pracy jest dr inż. arch. Bartosz Haduch


 22. arch. Michał Wasielewski- autor pracy „Magazyn dla Muzeum Narodowego we Wzgórzu Gajowym we Wrocławiu” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.
  Promotorem pracy jest dr inż. arch. Tomasz Głowacki


 23. arch. Katarzyna Wiercińska- autorka pracy „Koncepcja architektoniczna kompleksu rekreacyjno-terapeutycznego z animaloterapią” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
  Promotorem pracy jest dr inż. arch. Jerzy Wojewódka


 24. arch. Marek Wojda- autor pracy „Prefabrykacja miasta. Budynki mieszkalne i biurowe w rejonie ulicy Foksal w Warszawie” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
  Promotorem pracy jest dr inż. arch. Jerzy Grochulski


 25. arch. Tomasz Żarnowski- autor pracy „Zespół zabudowy mieszkaniowo-hotelowej w Gdańsku” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.
  Promotorem pracy jest mgr inż. arch. Jacek Droszcz


Po prezentacjach prac dyplomowych przez finalistów w 3. etapie Konkursu Sąd Konkursowy postanowił przyznać 2 równorzędne wyróżnienia drugiego stopnia w wysokości 1000 zł.

Uzasadnienie:
Wyróżnienie przyznano za dostrzeżenie i uznanie tego, co wcześniej pokazało życie, że wspaniała, monumentalna Architektura przyciąga ludzi nawet jeśli jest przemysłowa. Wyrafinowane, dojrzałe nieinwazyjne potraktowanie zabytkowej elektrociepłowni, pozwoli nowej, kulturalnej funkcji obiektu czerpać z niej inną, bo płynąca już tylko z architektury energię.

Uzasadnienie:
Wyróżnienie przyznano za celny dobór tematu i konsekwentnie przeprowadzony proces projektowy, który dodatkowo zawierał w sobie ciekawy wymiar artystyczny.

Autor zwrócił uwagę na ważny aspekt jakim jest ochrona, konserwacja i magazynowanie dzieł sztuki, będących jednym z najważniejszych fragmentów dziedzictwa kulturowego naszej cywilizacji. Budynek został bardzo trafnie usytuowany, znakomicie wpisany i powiązany z miejscem, podkreślając i przypominając jego historię.

Sąd Konkursowy postanowił przyznać 2 równorzędne wyróżnienia pierwszego stopnia w wysokości 2 000 zł

Uzasadnienie:
Wyróżnienie przyznano za bardzo wyrafinowane, estetyczne, pełne metafor i cytatów przedstawienie wizji „Nowej Miedzianki”. Z umiejętnym poszanowaniem i podkreśleniem tragedii miejsca, autorka przedstawia znakomitą i odważną propozycję nowej i współczesnej formy zabudowy. To melanż bolesnej historii miejsca z współczesnymi środkami formy i funkcji architektury.

Uzasadnienie:
Wyróżnienie przyznano za ogromną dojrzałość twórczą oraz wrażliwość kształtowania formy architektonicznej obiektu z której bije powściągliwa elegancja. Jury doceniło ogromną precyzję przeprowadzonego projektu, w którym nie ma żadnego przypadku. Na podkreślenie zasługuje budowanie wyrazu architektonicznego obiektu z tak oczywistych i prostych elementów jak ściana, okno, drzwi. Talent i wyczucie proporcji pozwoliło autorowi zaprojektować klasztor, który wpisuje się w teren oraz jest współczesną kontynuacją sztuki budowania takich obiektów.

Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, za najlepszy projekt dyplomowy absolwentowi, który uzyskał w danym roku na wyższej uczelni w Polsce tytuł magistra inżyniera architekta w wysokości 5 000 zł decyzją Sądu Konkursowego otrzymała:

arch. Karolina Chodura autorka pracy „Topografia niepamięci. Projekt muzeum i parku pamięci w kamieniołomie Liban w Krakowie” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem dr inż. arch. Jana Kubeca

Uzasadnienie:
Tak jak w muzyce, melodię tworzą nie tylko nuty, bo aby wybrzmiały najpełniej, potrzebne są im też pauzy, tak w architekturze, aby idea wybrzmiała, czasem potrzeba pustki, wolnej przestrzeni, virilioweskiej „espace vide”.
Jak wyrazić ból, cierpienie? Jak utrzymać pamięć o tysiącach ofiar? Jak uszanować miejsce kaźni i przywrócić je przestrzeni publicznej? Jak cichy krzyk śmierci, zamienić w głośną ciszę życia?
Kamieniołom Liban w Krakowie, to jak cytuje w swojej pracy autorka "skażony krajobraz”. Krajobraz, w którym śmierć jest skałą, na której formuje się topografia. To niemy i zapomniany cmentarz, sanktuarium cierpienia, muzeum niepamięci.
Aby mierzyć się z tak poważnym i odpowiedzialnym tematem, dojrzałość zawodowa musi spotkać się z dojrzałością intelektualną, a wrażliwość twórcy musi obudowywać szacunek.
Szacunek wyrażany w geście, architektonicznej interwencji, w programowaniu przestrzeni, ale i w samej metodzie pracy nad projektem.
Godziny kontemplowania miejsca, obcowania z ciszą, pustką, krajobrazem. Setki stron szkicownika zapisanych, zarysowanych, komentarzy słownych i rysunkowych. Trochę jak pamięć podręczna, niepoukładana, swobodna i bez żadnej struktury, aby nic nie umknęło, niczego nie stracić, aby pamięć utrwalić, aby pamięć przekazać dalej. Wyrwane z topografii odłamki, kawałki ziemi, pył, szczątki, autorka formuje, a może bardziej lepi w monumentalną bryłę, w głaz, w bramę, w budynek muzeum. Ważny jest każdy szczegół, każde ziarenko, budynek powstaje nie tylko z tego budulca, ale z pamięci i szacunku.
Takiej wrażliwości szukaliśmy, takiego szacunku dla tematu, dla historii, dla miejsca. Takiej dojrzałości w myśleniu i w projektowaniu. Takiej świadomości, że architektura, może coś więcej niż tylko budować, że może dawać nadzieję, przywracać pamięć, czyścić historię, po prostu budzić i wyzwalać emocje.
Autorka projektu daje nam przeżywać te emocje, daje nam nadzieję, oddaje nam krajobraz niepamięci, który po jej rehabilitacji nie tylko nie utracił swojej tragicznej historii, ale ją wzmocnił, uszanował i przywrócił do przestrzeni publicznej.
Takiej pracy, takiego dyplomu szukaliśmy. Mądrego, świadomego, wrażliwego. Dyplomu, który najlepiej pokaże, na jakim wysokim poziomie jest młoda, a już tak dojrzała polska architektura.

Nagrody magazynu ARCH otrzymali:

Nagrodę Specjalną za projekt z rozwiązaniami pro-ekologicznymi, ufundowaną przez pracownię APA Wojciechowski w wysokości 2 000 zł otrzymuje:

arch. Adam Jankowski autor pracy „Stacja naukowa z zapleczem hotelowym rezerwatu Łazy” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Macieja Janowskiego.

Uzasadnienie:
Nagrodę Specjalną przyznano za dojrzałe i odpowiedzialne podejście do problematyki degradacji środowiska naturalnego wynikającego z działalności człowieka.
Architektura stacji naukowej w Łazach inspirowana naturą, wtapia się swoją formą w otaczającą przyrodę.
Zastosowane rozwiązania projektowe szanują delikatny ekosystem Rezerwatu, zapewniając komfortu i funkcjonalność zaprojektowanych obiektów.

Zaproszenie na płatne praktyki wakacyjne 2019 lub 2020 w Pracowni APA Wojciechowski otrzymują:

Zaproszenie na płatne praktyki w pracowni medusa group otrzymują:

Zaproszenie na płatne praktyki w pracowni HRA architekci otrzymują:

Fot: Dariusz Gackowski Fotograf / Photographer

Udostępnij na:

REKLAMA
Equitone

VELUX ArchiTips

Bolix

EasyTherm

Partnerzy SARP:
Bolix Bruk-Bet Equitone Fakro Kone Norlys Polflam Renson Sunroof Semmelrock Tarasola Wienerberger Wiśniowski
Powrót na górę