DOMOKRĄŻCY Poznań-Brno

Data dodania: 19.11.2021 | Aktualizacja: 19.11.2021, 15:44:49

Unikalne historie, interesujący mieszkańcy, różne metraże, wnętrza znane dotąd jedynie lokatorom i ich gościom. Teraz każdy ma szanse poznać różne oblicza poznańskich i brneńskich domów i mieszkań – w filmach i spotkaniach z cyklu DOMOKRĄŻCY Poznań-Brno. 

Projekt jest próbą zanotowania dzisiejszych sposobów zamieszkania oraz myślenia o domu, jego historii oraz przyszłości. DOMOKRĄŻCY pokażą zarówno lokale z bogatą historią, jak i te dopiero obrastające w ciekawe opowieści. Widać będzie meble dziedziczone od pokoleń, sprzęty kolekcjonowane lub uratowane przed wyrzuceniem, ale i uniwersalny design ze szwedzkiej sieciówki. 

O wszystkim opowiadać będą sami mieszkańcy, którzy zaproszą widza nie tylko do salonu czy kuchni, ale też sypialni, łazienek lub pracowni. Opowieści gospodarzy oraz ich otwartość sprawiają, że DOMOKRĄŻCY to nie podrasowana relacja z wnętrzarskiego magazynu, a raczej sympatyczna i niezobowiązująca wizyta, w której może wziąć udział nie tylko pasjonat architektury i wnętrz, ale – po prostu – każdy.

W 55. rocznicę podpisania umowy partnerstwa między Poznaniem a Brnem DOMOKRĄŻCY pokażą, poprzez indywidualne historie mieszkańców, jak podobne (lub różne) są te dwa miasta. W jaki sposób obecna sytuacja zmieniła życie ich mieszkańców i jak postrzegają oni swoje najbliższe otoczenie, dzielnicę i całe miasto. Brno i Poznań mają podobną skalę oraz są prężnymi ośrodkami akademickimi. Mają także inny istotny wspólny mianownik, który wpłynął znacząco na kształt obu miast – targi. 

Architektura brneńskiego kompleksu wystawienniczego od samego początku była jednak znacznie silniej osadzona w modernizmie. Podobnie jak tamtejsze przedwojenne wille i domy mieszkalne, do których zapraszamy w ramach projektu DOMOKRĄŻCY Poznań-Brno. 

Jak zatem wyglądają czeskie modernistyczne mieszkania? Jak traktują je ich lokatorzy? Jakie historie związane są z zajmowanymi przez nich lokalami? Co prawda DOMOKRĄŻCY nie pokażą wnętrz willi Tugendhatów, ale i tak będzie niezwykle interesująco! Będzie okazja, by porównać brneńską i poznańską willę z okresu międzywojennego oraz dwa mieszkania – czeskie sprzed wojny i polskie – z pierwszych dekad PRL-u.

Odc. 1. 

HUSARSKA- apartament 
link do odcinka: https://youtu.be/g0-7l5BRpkU
trailer: https://youtu.be/nT-OltgCu6U

Niby normalne mieszkanie w bloku, ale nie do końca. Trzy pokoje, dwa balkony, kuchnia z oryginalną szafą sprzed 60 lat oraz fenomenalna historia bliskiej znajomości dzisiejszego lokatora z poprzednią właścicielką.

W pierwszym odcinku serii Domokrążcy Poznań-Brno zabierzemy was na poznański Grunwald, gdzie od końca lat 50. XX wieku rosła nowa dzielnica mieszkaniowa. Zajrzymy do mieszkania w bloku wybudowanym w jednym z najlepszych okresów dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce: między końcem socrealizmu w 1956 roku a drakońskimi ograniczeniami metraży i udogodnień w roku 1961. 

Grunwaldzkie lokum ma zatem przyjemne gabaryty oraz układ, a do tego wyróżnia się w całym bloku. To mieszkanie plus! Jedna sypialnia i balkon są nadprogramowe - wszystko dzięki pierwszej lokatorce, jednej z poznańskich projektantek tworzących powojenne środowisko architektów. To ona – obecna we wspomnieniach dzisiejszego lokatora – jest równoprawną bohaterką odcinka, obok pokazywanego mieszkania i jego obecnego właściciela

Odc. 2 

ALFA PALACE - apartament 
link do odcinka: https://youtu.be/6ZGcfvhtoGE
trailer: https://youtu.be/VgMJa8lnJbY

W drugim odcinku kolejnego sezonu DOMOKRĄŻCÓW po raz pierwszy przekraczamy granicę. Z poznańskich dzielnic przenosimy się do centrum partnerskiego Brna, gdzie o swoim mieszkaniu, a raczej o całym  budynku- ALFA PALACE  odpowiada antropolożka Barbora Hroncokova. 

Ośmiokondygnacyjny Alfa Palace zaprojektowany w latach 30 przez wybitnego architekta Bohuslava Fuchsa, to jeden z najbardziej ikonicznych budynków Brna. Położony w samym sercu starego miasta na rogu ulic Jánská i Potovská, składa się 6 pięter mieszkalnych oraz z dwupoziomowej hali handlowej z galerią osłoniętą szklanym dachem, która na wyższych kondygnacjach połączona jest  ze skrzydłami mieszkalnymi trzema dziedzińcami. Liczne sklepy i usługi od strony ulicy prezentują dwukondygnacyjne eleganckie witryny, a na najwyższych cofniętych mieszkalnych piętrach umieszczono tarasy z widokiem na dachy starego miasta. 

W jednym ze 180 mieszkań w Alfa Palace, mieszka nasza bohaterka Barbora Hroncokova. Barbara nie jest rodowitą brnenką, przeprowadziła do tego miasta z Pragi kilka lat temu na studia. Jak nasza najmłodsza bohaterka, fanka Ikei postrzega Brno i  tak specyficzny budynek mieszkalny ? Jakie relacje łączą mieszkańców Alfa Palace? 

Odc. 3

SENATORSKA - villa
link do odcinka:https://youtu.be/DYb-R-xfTRI
trailer: https://youtu.be/wI1ZRvH0Qg0

W jednym stoją domu – ona na dole ze swoja rodziną, on na górze – ze swoją. Żyją w harmonii i pokazują swoją willę z końca lat 30. w modernistycznej enklawie zwanej Abisynią. Oboje wprowadzili się do niej w ostatniej dekadzie, ale z wielkim szacunkiem podchodzą do oryginalnej formy i materiałów zachowanych na elewacjach.  

Poznański Grunwald, tym razem do dzielnicy willowej, która powstała w drugiej połowie lat 30. na terenach Banku Gospodarstwa Krajowego. Proste bryły, klinkier, ażurowe ogrodzenia, płaskie dachy – rozwiązania narzucone nabywcom działek przez BGK sprawiły, że „Abisynia” to najbardziej konsekwentnie zrealizowany zespół nowoczesnej zabudowy w przedwojennym Poznaniu. Część domów utraciła już oryginalne detale, obrosła dobudówkami i krzyczy dziwnymi kolorami. To jednak nie przypadek willi, do której was zapraszamy. Nie dość, że to jeden z lepiej zaprojektowanych domów na osiedlu, to  z zewnątrz wygląda niemal jak przed wojną. Niemal, bo w tynku widoczne są dziury po pociskach. A wnętrza? Tu zmieniło się o wiele więcej, choć właściciele zachowali ducha oryginału. Jak tego dokonali?    

Odc. 4

LIPOVA- villa
link do odcinka: https://youtu.be/nfoAlALOTJk
trailer: https://youtu.be/Se8IEYaVrv8

Czwarty ostatni odcinek serii DOMOKRĄŻCY Poznań- Brno zabiera nas do pełnej architektonicznych pereł dzielnicy Masaryk w Brnie. Atrakcyjna dzielnica mieszkalna, nazwana na cześć pierwszego czechosłowackiego prezydenta, zaczęła powstawać na zboczach  góry Žlutý dopiero pod koniec XIX wieku. Początkowo miała to być dzielnica niewielkich domów jednorodzinnych dla klasy średniej - domy miały być zatopione w otaczającej naturze - zgodnie z modną wówczas koncepcją miasto-ogrodów. Jednak od lat 20 w nowej, modnej dzielnicy zaczęły dominować okazałe ville najbogatszych mieszkańców Brna. Nowymi mieszkańcami  byli głównie przemysłowcy i przedsiębiorcy finansowi, często pochodzenia żydowskiego, adwokaci, politycy czy architekci. Domy- odważne modernistyczne bryły- projektowali tam najlepsi architekci m.in Emerich Spitzer, Bohuslav Fuschs,  Evžen Škarda, Rudolf Baumfeld, Norbert Schlesingerczy Leopold Bauer. 

To właśnie do zaprojektowanej w 1927 roku przez tego ostatniego architekta - Leopolda Bauera willi przeniesiemy się w naszej ostatniej podróży do Brna. Willa na ulicy Lipovej  to historia trzech pokoleń jednej rodziny. Dziadek Mariana Urbánka - naszego bohatera kupił willę w prezencie z okazji narodzin córki. W czasie wojny rodzina została zmuszona do opuszczenia domu, w połowie lat 40 nowa komunistyczna władza oddała do użytku właścicielom tylko piwnice, pozostałe piętra zajmowali urzędnicy związani z lokalną władzą. W ciągu kolejnych lat rodzina odzyskała dom, który stał się miejscem spotkań artystów z otoczenia malarki Emilie Hostašovej i Petra Urbánka, rodziców dzisiejszego właściciela, który sam jest szklarzem artystycznym.

Dziś Marian Urbánek mieszka w willi sam. Przez wiele lat naprawiał witraże w ważnych kościołach i świątyniach w całym kraju. Dziś martwi go fakt, że nie może całkowicie zająć się swoim rodzinnym domem, pełnym sztuki i ukochanych witraży. Stopniowo żegna się z tym ważnym dla swojej rodziny miejscem, domem w którym prawie wszystko zachowało się w oryginalnym stanie.


Projekt objęty honorowym patronatem prezydenta Miasta Poznania oraz prezydenta Miasta Brno. 

STRONA INTERNETOWA:
https://domokrazcy.pl/  

ORGANIZATORZY:
SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art 

PARTNERZY:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP , Miasto Poznań, Miasto Brno, Instytut Polski w Pradze, Czeskie Centrum, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, NIAiU, COLL COLL

Zadanie publiczne dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie 2021”

Zadanie publiczne dofinansowane przez Miasto Poznań. 

MEDIA:
Architektura i Biznes, IKS, Radio Afera, WHITEMAD, earch.cz, achiweb.cz 

 

Udostępnij na:

REKLAMA
Wiśniowski

Bolix

Partnerzy SARP:
BP2 Budimex Equitone ESS Audio Jaga Kone Norlys Polflam Renson Schueco Wiśniowski
Powrót na górę